V Nasinem raziskovalnem centru v bližini San Francisca so podelili eno najbolj prestižnih nagrad v letalstvu Green Flight Challenge. Naziv proizvajalca najbolj varčnih letal na svetu in nagrado v višini 1,35 milijona dolarjev pa je uspelo dobiti prav Pipistrelu, podjetju iz Ajdovščine, ki ga vodi Ivo Boscarol.
''Veseli smo, da smo imeli možnost dvigniti omejitve letal na električni pogon stopničko višje. Kar je bilo še pred tremi leti znanstvena fantastika, je danes realnost,'' je po razglasitvi dejal Ivo Boscarol. Dodal je, da je podjetje Pipistrel v tem trenutku dokazalo, da je letalska industrija avtomobilsko pustila daleč za sabo. ''To je doseglo podjetje Pipistrel in tega nam nihče ne more vzeti,'' je še dejal Boscarol.
''Nasa čestita Pipistrel-USA.com za dokaz, da je ultra učinkovito letalstvo v našem dosegu,'' je ob razglasitvi nagrad dejal glavni tehnolog pri Nasi Joe Parrish. ''Danes smo dokazali, da električna letala niso znanstvena fantastika, temveč so stvar prakse,'' je še dodal.
Drugo mesto je zasedlo letalo podjetja eGenius, ki Pipistrelu priznava pošteno zmago. ''Ponosen sem, da je zmagal Pipistrel. Oni so vodilni pri proizvodnji teh stvari in ekipa si nagrado resnično zasluži. Trdno so delali za zmago,'' je dejal vodja eGeniusa Eric Raymond.
Gre za eno najbolj prestižnih letalskih tekmovanj na svetu, v katerem ameriška vesoljska agencija Nasa in podjetje Google iščeta ekološko najbolj učinkovito letalo. Od 13 ekip, ki so se v dveh letih prijavile na razpis, so zahtevne kriterije vesoljske agencije izpolnile le štiri. Med njimi tudi Pipistrel, ki je nato tudi zmagal.
S svojim štirisedežnim letalom taurus G4 na električni pogon, ki so ga sestavili v približno petih mesecih, so uspešno preleteli zahtevanih 200 milj z najnižjo porabo energije.
Pipistrel sicer na tekmovanju nastopa skupaj s Penn State University, saj pravila tekmovanja predvidevajo, da morajo sodelovati tudi ameriški partnerji.
Prvo štirisedežno letalo na električni pogon, ki je kadar koli poletelo
''Novo letalo taurus G4 nima nič skupnega s prejšnjim dvakratnim zmagovalcem natečaja. Je popolnoma novo, razvito posebej za namen tekmovanja. To je prvo štirisedežno letalo na električni pogon, ki je kadar koli poletelo. Naj omenimo, da je še eno Pipistrelovo letalo, taurus electro, leta 2007 poletelo kot prvo dvosedežno električno letalo na svetu sploh,'' je zapisano na spletni strani podjetja Pipistrel.
Tine Tomažič, vodja projekta in skoraj 30-članske razvojne ekipe, je letalo opisal kot 'demonstrator nove tehnologije'. Tomažič je eden glavnih inženirjev, ki so razvili projekt, hkrati pa tudi testni pilot. Električni in pogonski sistemi so bili v celoti razviti v Pipistrelu. Aerodinamika je bila zaupana Gregorju Vebletu, vodji oddelka raziskav na Pipistrelu, konstrukcijo pa je razvil Vid Plevnik v sodelovanju z Radom Kikljem. Ekipo razvoja plastičnih delov in sistemov sta vodila Sašo Kolar ter Franci Popit. Najzahtevnejši del, in sicer razvoj električnih in elektronskih delov, njihove medsebojne komunikacije ter nadzor polnjenja baterij in pogonov pa je razvil Jure Tomažič.
Tomažič pravi, da je taurus G4 ta trenutek najmočnejše električno letalo na svetu. Ima največjo kapaciteto baterij na krovu in je tudi prvo štirisedežno letalo sploh, ki leti na električni pogon.
Kot so konstruktorji letala pojasnili že pred tekmovanjem, so pogledali, kaj sploh imajo v sami Pipistrelovi zbirki letal in izhajali iz tega. Vzeli so dve letali taurus in iz dveh trupov sestavili taurus G4. ''Ta koncept dvotrupnega letala nam omogoča, da je teža bolj enakomerno razporejena po letalu, se pravi baterije smo razdelili v vsak trup posebej in še v centralno sekcijo, kjer se nahaja tudi motor in reševalno padalo, tam je tudi še ena veriga baterij,'' je pojasnil Veble.
Prazna teža letala je 1065 kilogramov, od tega teža baterij 470 kilogramov. Maksimalna predpoletna teža pa znaša 1500 kilogramov, kar pomeni da ima taurus electro G4 435 kilogramov uporabne nosilnosti – torej pravo štirisedežno letalo.
KOMENTARJI (211)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.