
Kot je znano, je komisija pred dnevi objavila končno poročilo, v katerem ugotavlja, da je vzrok za strmoglavljenje vojaškega Pilatusa pri Spodnjih Žerjavcih v občini Lenart, nenadna odpoved srca pilota, majorja Draga Svetine.
Komisija v svojem poročilu ugotavlja, da naj bi na pilotove težave med poletom kaže tudi odpeta zaščitna maska. Sindikat pilotov opozarja, da kisikova maska dovaja pilotu mešanico kisika in zraka, po potrebi pa tudi čisti kisik, zaradi česar ni potrebe, da bi pilot snemal masko. Po drugi strani pa naj bi maska kazala tudi na to, da oprema ni bila brezhibna, opozarjajo piloti.
Piloti ne vadijo katapultiranja

Eden izmed očitkov poročilu je tudi zapis, ki pravi, da pilot ni izkoristil možnosti za katapultiranje. Sindikat pilotov opozarja, da piloti v Slovenski vojski katapultiranja ne vadijo, tako da pilot za kaj takega sploh ni bil usposobljen, česar komisija v poročilu ni upoštevala. Isti očitek se nanaša tudi na tisti del poročila, v katerem komisija ugotavlja, da je letalo v zadnji fazi letelo naravnost in da bi pilot, če bi bil pri zavesti, letalo lahko rešil, tudi če bi letalo trčilo z drevesi ali pa uporabil katapultni sedež. V tem delu komisija po mnenju sindikata pilotov tudi ni upoštevala, da pilot ne bi mogel upravljati letala, če bi to trčilo z drevesi, saj bi mu odpadlo krilo ali del krila, kar bi preprečilo manevriranje.
V delu, kjer je komisija zapisala, da je izključila možnost, da bi na nesrečo vplivale tudi vremenske razmere, sindikat ugotavlja, da so vremenske razmere vedno faktor, ki vpliva na nesrečo, tako da jih komisija ne more preprosto izključiti.

'Ker se v nekaterih medijih od vseh faktorjev omenja izključno alkohol, in še to na osnovi nepravilnega in neveljavnega znanstvenega postopka, se piloti in sindikat sprašujemo, zakaj nas še pustijo leteti, če pa nihče ne preverja vsebovanja nedovoljenih substanc v organizmu pilota pred samim letom,' piše v sporočilu Sindikata pilotov v MO. Zato piloti predlagajo, da začnejo preverjati, če v organizmu pilotov pred letom obstajajo nedovoljene snovi in naj te preglede izvajajo po naključni izbiri.
Pripombe na priporočila komisije
Sindikat pa tudi opozarja na priporočila preiskovalne komisije. Ta med drugim predlaga, naj bi v bodoče vsi vojaški piloti, stari nad 40 let, v Pilatusi PC9 leteli v dvojni posadki. Sindikat se sprašuje, kakšna bodo priporočila za civilne pilote, ki letijo na Pilatusih, ki so jih kupili sami in tudi sami letijo z njimi in jim ni potrebno opraviti dveh zdravstvenih pregledov letno, kot velja za vojaške pilote.
V zvezi s priporočilom komisije po namestitvi registratorjev leta v vse vojaške zrakoplove, z vzletno maso nad 2.250 kilogramov, pa sindikat meni, da 'so davkoplačevalci enkrat že plačali za naprave za zapisovanje elementov leta, ki so vgrajeni v zadnji kabini Pilatusa in se sprašujejo, ali podatke teh registratorjev uporabljajo za analize poletov.

Preiskavi bi morali biti ločeni
Piloti ugotavljajo tudi na nedoslednost pri samem izvajanju in ciljih preiskave, saj sta preiskavo nesreče pri Spodnih Žerjavcih skupaj izvajala tako Urad za civilno letalstvo in preiskovalni sodnik. Po mnenju sindikata pilotov bi morali preiskavi biti ločeni, tako kot je v nekaterih drugih državah, saj gre za dva različna cilja. Cilj preiskave, ki jo opravlja Urad je preprečevanje bodočih nesreč, cilj preiskave, ki jo opravlja preiskovalni sodnik pa ugotavljanje kazenske odgovornosti.
Kot je za 24 ur.com povedal predsednik sindikata pilotov pri Ministrstvu za obrambo Anton Juhant, sindikat z opozorilom ni želel dvomiti v resničnost ugotovitve o tem, da je majorju Dragu Svetini med poletom odpovedalo srce, pač pa opozoriti, da so tovrstne preiskave kompleksne in pri njih ne gre za 'kazanje na grešnega kozla oziroma neposrednega krivca ali vzroka', pač pa na poudarjanje vseh nepravilnosti ali nedoslednosti, ki jih ugotovijo pri preiskavi. 'Samo na ta način lahko tovrstne preiskave lahko pomagajo pri preprečevanju nesreč v bodoče,' pravi Anton Juhant.
Piloti komisiji tudi ne vidijo vzroka za to, da je komisija z objavo izsledkov preiskave čakala do skrajnega roka, saj naj bi njene ugotovitve bile znane že prej.