Magazin

'Sanje vsakega pilota so, da je čim več v zraku'

Kranj, 22. 06. 2019 07.00 |

Breda Šprajcar
Avtor
Urša Zupan
Komentarji
90

Aviacija terja celega človeka, tu ni prostora za polovičarstvo, pravi 37-letna Breda Šprajcar, pilotka, ki je v slovenski policiji zaposlena že 11 let. Reševanje življenj je njen vsakdan, najraje ima zgodbe s srečnim koncem. O tragičnih pa: "Dotaknejo se nas, a med letenjem moraš to izklopiti. Vsako zmanjšanje fokusa namreč lahko pripelje v nesrečo, incident ali neljub dogodek."

Bredo Šprajcar je za letenje navdušil oče, športni pilot, ko jo je še kot majhno deklico jemal s seboj na letališče v Lescah. Pri 16 letih je prvič poskusila leteti tudi sama in odločila se je za jadralno letenje. Jadranje v hribih nad Gorenjsko jo je tako prevzelo, da se je po gimnaziji vpisala na fakulteto za strojništvo, smer letalstvo. V okviru študija je pridobila izkušnje na motornih letalih in profesionalne licence. V Lescah je začela leteti še z manjšimi letali cessna in poleg jadralne pridobila še licenco športnega pilota na letalih. Po diplomi se je zaposlila v podjetju Flycom, kjer se je prvič od blizu srečala s helikopterji. Povsem so jo prevzeli, a ker v podjetju takrat niso potrebovali pilotov, se je leta 2008 odločila, da vstopi v policijske vrste. Na tamkajšnji letalski šoli je pridobila profesionalno licenco na helikopterju, nato pa se je začela vključevati v operativne naloge. "V letalski enoti se šolanje začne na manjšem enomotornem helikopterju AB 206, potem se prešola še na dvomotorne helikopterje. Nato pa se ves čas šolamo tudi na novih tipih helikopterjev. Tu ni tako kot pri avtomobilu, kjer po opravljenem izpitu lahko voziš katerega koli. V aviaciji za vsak tip letala ali helikopterja potrebuješ izpit (t. i. type rating), ki se ga vpiše v licenco in ga moraš vsako leto obnavljati," pripoveduje.

Danes pri svojem delu leti z eurocopterjem 135 (EC 135), ki je opremljen tudi s termovizijsko kamero, malo manjšim enomotornim AB 206 jetrangerjem in dvema agust bell helikopterjema (AB 212/412). V floti slovenske policije je tudi helikopter A 109 E, s katerim pa Šprajcarjeva še ne leti.

Kot ena od le dveh ženskih pilotk v policiji opravlja dve vrsti nalog – policijske in reševanja oz. humanitarne naloge. Med policijske sodijo nadzor prometa in nadzor državne meje, ki je zaradi prebežnikov trenutno zelo aktualen, vsak dan pa je na voljo tudi interventni helikopter, ki se dvigne na klic – v zraku je lahko v le nekaj minutah. "Če se na primer nekje pojavi večje število prebežnikov in policisti potrebujejo podporo iz zraka. Tukaj je eurocopter zelo uporaben, ker ima termovizijsko kamero. Pogosta interventna naloga so tudi iskalne akcije pogrešanih oseb, iskanje storilcev kaznivih dejanj, njihovih vozil … sodelujemo s kriminalisti, specialno enoto policije ter na nogometnih tekmah in shodih, kjer so pričakovani izgredi." Med humanitarne naloge pa sodita gorsko reševanje in helikopterska nujna medicinska pomoč, ki jo sicer trenutno izvaja le Slovenska vojska.

Slovenska policija letno povprečno opravi približno eno helikoptersko reševanje na dan, vsak pilot pa ima približno 200 ur naleta. Običajno letijo na višini 150 metrov ali nižje, odvisno od vrste naloge, ki jo opravljajo. Največ dela, tudi po tri ali štiri intervencije na dan, imajo poleti, ko je zaradi lepega vremena več ljudi v naravi in hribih, na cestah so motoristi, zaradi poletnih gneč pa je potrebnega tudi več nadzora prometa. Pozimi pa imajo precej dela na smučiščih.

Osnovno ekipo v policijskem helikopterju sestavljajo pilot, kopilot in tehnik letalec. Pri helikopterski nujni pomoči sta v ekipi še zdravnik in reševalec, pri gorskem reševanju pa se tema pridruži še gorski policist, ki preveri okoliščine, v katerih se je nesreča zgodila. "Medtem ko pri nujni medicinski pomoči pristanemo na terenu – travniku ali cesti, morajo biti pri gorskem reševanju vsi usposobljeni, da se lahko spustijo po elektromotornem vitlu, kar zahteva še dodatno šolanje vseh članov posadke."

'Tu smo zato, da pomagamo, a vsako reševanje pomeni izpostavljanje za nas'

Trenutno so najpogostejše intervencije, ki jih opravljajo, povezane z iskanjem ilegalnih prebežnikov, v splošnem pa so najpogostejše iskalne akcije pogrešanih oseb. Na vprašanje, ali se pri svojem delu srečujejo tudi z bizarnimi primeri ali potegavščinami, Šprajcarjeva odgovori, da se ji je na začetku marsikaj zdelo nenavadno, potem pa se vsega navadiš. "Ko dobiš klic, v osnovi ni nič bizarnega, se pa kasneje mogoče izkaže kot tako – nekdo je na primer pogrešan, ga iščemo, poletimo, on pa se vrne domov, kot da nič ni bilo. A tudi v takem primeru smo veseli, da se stvar reši v pozitivni smeri. Lani, na primer, smo reševali planinko, ki je šla sama precej visoko tik pred sončnim zahodom in smo morali z grebena reševati tako njo kot njena dva psa … Potegavščin, kakršne občasno prejemajo gasilci, na srečo ni, ker se zadeve toliko prej preverijo, preden se dvignemo v zrak. So pa primeri neodgovornega, nepremišljenega in malomarnega ravnanja, kot sta neprimerna obutev ali nepripravljenost ljudi. Treba se je zavedati, da je vsako reševanje neko izpostavljanje za nas, za celo ekipo. Tu smo zato, da pomagamo, a če bi bili ljudje bolj odgovorni, potrebe po tem izpostavljanju ne bi bilo."

Sanje vsakega pilota so, da čim več leti, pravi Breda Šprajcar, ena od le dveh pilotk v slovenski policiji.
Sanje vsakega pilota so, da čim več leti, pravi Breda Šprajcar, ena od le dveh pilotk v slovenski policiji. FOTO: Miro Majcen

"Sanje vsakega pilota so, da čim več leti in v zraku smo z dobrimi nameni," še pove in doda, da je reševanje življenj čudovit občutek. Najlepši del njenega dela so zgodbe s srečnim koncem. "Najbolj smo zadovoljni, ko je akcija pozitivno opravljena, ko so pogrešane osebe najdene, in ko vemo, da bo s tistimi, ki smo jih prepeljali v bolnišnico, vse v redu." Najtežji – tako zanjo kot za njene kolege – pa so primeri, v katere so vpleteni otroci, in tisti, ki se končajo tragično. "Včasih kdo umre med letom ali pa vemo, da bo imel, četudi preživi, hude posledice. To se nas dotakne. Spominjam se tragične prometne nesreče skupine mladih, ki se je vračala z dekliščine ali fantovščine. Eden je bil mrtev že na kraju dogodka, več poškodovanih … zelo žalosten prizor. Težko je gledati ljudi, objokane, ker so izgubili prijatelja, a takrat moramo ostati zbrani in to izklopiti – vsaj dokler ne pridemo nazaj v bazo. Letenje namreč zahteva 100-odstoten fokus, vsako zmanjšanje tega fokusa lahko pelje v nesrečo, incident ali vsaj neljub dogodek." Najhujši primeri pridejo za nami, še doda Šprajcarjeva, je pa res, da leta prinesejo vse tršo kožo.

'Pilot mora biti pripravljen na 100 scenarijev, a vedno se mu lahko zgodi eden več'

Dober pilot mora biti po njenih besedah miren, zbran, preudaren, osredotočen, spočit, pripravljen, mora se zavedati vremena, razmišljati vnaprej in predvideti razvoj dogodkov, mora dobro poznati ekipo, da ve, kaj lahko pričakuje od koga, in mora biti timski človek, ne individualist. "Vsak pilot mora biti pripravljen na 100 scenarijev, a še vedno se mu lahko zgodi eden več – 101 scenarij. V teh primerih mora biti tudi dober organizator. Cela paleta stvari je, ki nas, tako rečeno, ohranjajo pri življenju."

Do vsega tega pa ni lahko priti, za pridobitev poklica pilota je potrebnega ogromno truda in učenja, šolanje je zelo zahtevno, kriteriji so 75-odstotni, še poudari. "Učenje lebdenja pri helikopterju, na primer, je nekaj, česar pilot helikopterja ne pozabi. Ko si po pol ure ali eni uri popolnoma izčrpan, ker glava dela na polno. Ko pa enkrat to osvojiš, ti motorika pride v kri in je ne pozabiš, kakor vožnja s kolesom. To je pomembno, da potem lahko hkrati opravljaš druge stvari, kot je komuniciranje s kontrolo letenja, po policijskih zvezah, z gorskimi reševalci, bolnišnicami in reševalnimi ekipam na terenu …"

Profesionalne pilotke v Sloveniji lahko preštejemo na prste ene roke, a naša sogovornica pravi, da ni imela nikoli težav, ker je ženska. Prej nasprotno. "Ljudje so vedno navdušeni, zanima jih, ali sva s kolegico Tanjo skupaj v posadki, so tudi kolegi veseli, ker letijo s puncama … Res je, da dobimo več pozornosti kot moški, a je ta v največji meri pozitivna."

Odkar poklicno leti s helikopterjem, je opustila letala, a prizna, da jadranje zelo pogreša. Njena velika želja je nekoč pilotirati ali celo imeti starega dvokrilca boeing stearman. "Na lepo sobotno jutro bi z njim poletela z letališča v Lescah in naredila kakšen luping nad Blejskim jezerom. Jadralno letenje je čudovit hobi, ki pa žal terja ogromno časa. Tega pa zaradi službe in družine nimam veliko."

Njeno čelado krasi Miki Miška

Družina sicer njeno delo lepo sprejema, z razumevanjem do vseh posebnosti, ki jih ima. Da bi šli otroci po njenih stopinjah, za zdaj še ne kaže, pravi, so si pa že ogledali notranjost helikopterja. In medtem, ko nam Šprajcarjeva po fotografiranju razkaže še hangar in prostore za pripravo na vzlet, na njeni čeladi opazimo nalepko Miki Miške. Če ima Slovenska vojska Zlatolasko, ima potemtakem policija Miki Miško? Nasmejano odgovori, da nima nobenega vzdevka, ima pa že od otroštva rada Miki Miško, zato ta tudi krasi njeno čelado.

Njeno čelado krasi nalepka Miki Miške, ki jo ima rada že od otroštva.
Njeno čelado krasi nalepka Miki Miške, ki jo ima rada že od otroštva. FOTO: Miro Majcen

Tudi posebnih predmetov, ki bi jih imela pri sebi za srečo, nima, je pa shranila našitek, ki ga je dobila leta 2000 na velikem vojaškem mitingu v Lescah. "Takrat sem si od blizu ogledala fascinantno tovorno letalo, šla sem v kokpit, pogovarjala sem se z vojaškimi piloti in povedala sem jim, da sem ravno dobro začela jadralno leteti. Pa so fantje rekli super, če si to želiš, lahko pozneje profesionalno letiš … in eden od njih mi je dal našitek. Spravila sem ga, ker je bila to neka lepa prva popotnica, tudi spodbudne besede, da se vse da, če si dovolj želiš. Vedno, ko vidim ta našitek, se spomnim na to."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (90)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bublika
23. 06. 2019 09.34
+17
Bravo Breda !!!!!
fairplayy
23. 06. 2019 09.06
+0
Letenje bi moralo biti v domeni resevanja in policije ne pa masovnega turizma in s tem onesnezevanja planeta
demonis
23. 06. 2019 08.44
+21
Čestitam vsem pilotom slovenske policije a ostaja grenak priokus. Trenutno so zaradi zastarelosti in iztrošenosti kot pomanjkanja denarja za redno servisno dejavnost, prizemljeni! Ko so dnevno leteli reševat v gore in drugod, na stroške policije in sicer zastonj, država ni znala refundirati niti osnovnih obratovalnih stroškov in danes je pogreb.
Kliko7
23. 06. 2019 07.59
-9
Ko si zrel pilot so sanje vsakega pilota, da cim manj delas in cim vec zasluzis!
Tomvojo
23. 06. 2019 07.55
+1
Ja, gor je težko prit, dol je ješe vsak
mikimiska3
22. 06. 2019 20.57
+32
vse pohvale.. Breda in pogumno naprej.. vsaka čast
TistoPravo
22. 06. 2019 20.32
+24
Pogumna. Vsako letenje je celo več, kot da si...samo pogumen. Moraš biti osredotočen, kar zahteva celotnega človeka z dušo...
jafalical
22. 06. 2019 19.30
+53
Kako lepo je bilo prebrati clanek o tej punci.Ko se obciti,vidi na njej to osebno zadovoljstvo, pozna se vlozeni njen trud, kot trud obeh starsev ze od njenih mladih nog.Punca je sla v pravo smer in se v puberteti ni pustila,da bi skrenila s prave poti.Cestitam!
Kliko7
23. 06. 2019 08.00
-14
Bogat ata pa bogata mama, pa gre. Drugace pa ne gre, pa mocne veze!
Lock Down
23. 06. 2019 08.13
+15
Marsikaj gre s trdo voljo, ni vse povezano z bogastvom staršev. Kakor pravijo, kjer je volja tam je pot.
pravicnez.
22. 06. 2019 18.32
+45
Kapo dol, bravo! Lepo je, če človek uživa v poklicu, ki ga opravlja. Le tako bo delal dobro in profesionalno. Pomagati ljudem v nesrečah pa je sploh plemenito in častno, kar tudi hrabri človeka samega.
slovenc59
22. 06. 2019 18.28
+31
Tejle čedni pilotki bi se tudi jaz pustil zapeljati s helikopterjem !!!😉
EUprostipadvprepad
22. 06. 2019 18.17
+11
Pohvalno, me pa zanima, če je Romana Begović, kot edina ženska vojaška pilotka, še zaposlena v SV?
Levcekk
22. 06. 2019 18.12
-38
Sama hvala nase policije,ki je politicna policija,ki sciti lopovske elitw ala Kangler,Jansa,Jankovic itd..in orodje v rokah politike oz.mafijske drzave za obracunavanje z nami drugace mislecimi in nas utisati oz.disciplinirati.
EUprostipadvprepad
22. 06. 2019 18.22
+39
Hvale vredna pilotka nima popolnoma nič s tem kar ti nakladaš.
Lock Down
23. 06. 2019 08.15
+10
Dusan Kokalj
12. 08. 2023 12.00
Res si revček s takim razmišljanjem.Pilot helikopterja nima nič s politiko ker je to zahteven poklic.Drugič razmisli preden napišeš tak butast komentar.
CenzuriraniPolde
22. 06. 2019 17.41
+36
Blagor nekaterim, kateri hodijo v tako službo, ki so si jo vedno želeli. Čestitke za pogum, katerega ženska nedvomno ima. Z veseljem bi z njo naredil kakšen krog po našem nebu.
Lester
22. 06. 2019 17.19
+6
Sandi101, kaj si mogu moj komentar skopirat? Zato da bos dobil veliko plusov,a? Je pa res to kar sem napisal, ene ženske so sposobne, večina pa takih pr teh letih z faxom in misl kaj je nardila v življenju, razn kup dreka,brez delovne dobe,a vsak dan kofetkajo po trgovskih centrih in iščejo princa na belem konju..tej policistki pa res kapo dol.
mario7
22. 06. 2019 17.16
+1
Zakaj ne izpostavite kakšno snažilko,ali medicinsko sestro,ali oskrbnico starejših občanov*?
Uporabnik20876
22. 06. 2019 18.02
+24
Tudi ona kot pilotka rešuje življenja. Prav da se predstavi tudi ta poklic ko n se jih pohvali
Alex Trefalt
22. 06. 2019 16.16
-9
prav rad bi se z njo fural......če ima helikopter avt.pilota....
Pan1
22. 06. 2019 14.40
+3
Kapo dol. S okapat zna?
sandi101
22. 06. 2019 13.52
+71
Kapo dol,vsaka čast.Ženska je sposobna in ve kaj v življenju hoče.Ne pa večina žensk pri teh letih brez otrok, nič let delovne dobe, dopoldne kofetkajo po trgovskih centrih z prijateljicami,iščejo princa na belem konju,pa mislijo kaj so če so nardile fax..kup dreka!
User1538643
22. 06. 2019 11.55
-25
Lepo za njo, naj uresničuje sanje še naprej, vendar, vsak pilot nekako začne in doseže cilje. Žensk je danes kar nekaj med piloti in so uspešne. Tukaj predsodkov ne bi smelo biti. Zakaj tale članek sploh? Promocija? Kakšna?
ValterUdovernik
22. 06. 2019 12.26
+47
Za vzor in spodbudo dekletom, ki morda mislijo, da se ne da ali pa, da niso sposobne.
RichPiana
22. 06. 2019 12.58
+38
Se ksno rudarko ali smetarko naj predstavijo. Vsi poklici so plemeniti.
Mauzahecmauzares
22. 06. 2019 11.39
+51
Brihtna in pogumna dečva.