Po nekajdnevnem premoru se nadaljujejo pogajanja za oblikovanje vladne koalicije. Podpredsednik DeSUS Saša Ivan Geržina je po današnjem srečanju z vrhom SMC pojasnil, da ni šlo za pogajanja, ampak za dogovore dveh strank, ki sestavljata zelo velik del nastajajoče vlade. Sam namreč ne vidi več vsebinskih ovir za sodelovanje teh dveh strank.
Geržina je v izjavi namreč poudaril, da so najpomembnejša določila volilnega programa tudi vnesli v koalicijsko pogodbo. Na novinarsko vprašanje, ali so danes morda že tekli pogovori o razdelitvi ministrstev, je Geržina odgovoril, da bo predsednik DeSUS Karl Erjavec, ki ga danes ni bilo na pogajanjih, vse povedal, ko bo čas. Je pa Geržina dodal, da so bili današnji pogovori dobri, korektni in strokovni.
Danes so dorekli še besedilo koalicijske pogodbe, predvsem pri vprašanju regresa in demografskega sklada, socialnega podjetništva in energetike, je razložil podpredsednik DeSUS. Tako med drugim še vedno drži, da se bo za regres upokojencem namenilo dodatnih 40 milijonov evrov.
Tudi SD se je uskladil
Vodstvo SD je na današnjem nadaljevanju pogajanj za vstop v koalicijo uskladilo večino za stranko najpomembnejših točk. Beseda je tekla tudi o razdelitvi resorjev, predsedujoči SD Dejan Židan pa uskladitev o tem pričakuje že ta teden. Posredno je potrdil, da bo v primeru vstopa v koalicijo kandidat za ministra, a podrobnosti za zdaj ne razkriva. Ugibanj, da je kandidat za gospodarskega ministra, ni želel komentirati.
Kot je po srečanju z vodstvom SMC dejal Židan, bodo v vladni koaliciji, ko bo tako odločila konferenca stranke, pred tem pa bo o tem odločalo članstvo. Je pa poudaril, da gredo pogovori v pravo smer. Novi čistopis koalicijskega sporazuma v SD pričakujejo pred sejo predsedstva, ki bo v četrtek.
Ob tem Židan predvideva, da bi potencialni koalicijski partnerji lahko za skupno pogajalsko mizo sedli že ta teden, operativne skupine pa bodo tehnične podrobnosti usklajevale od prihodnjega tedna dalje.
Vprašanje glede ZaAB
Predstavniki ZaAB so vodstvu SMC danes predstavili ključne vsebinske zahteve, ki bi jih želeli v koalicijskem sporazumu. Dotaknili so se tudi seznama kandidatov za evropskega komisarja, pri čemer se predsednici ZaAB Alenki Bratušek ne zdi korektno, da je za SMC težava zgolj ZaAB, saj da je pri seznamu sodelovala "praktično vsa sedanja koalicija".
Po besedah Bratuškove je namreč pri postopku izbire oz. seznamu slovenskih kandidatov za evropskega komisarja sodelovala "praktično vsa sedanja koalicija", poleg tega bi bil na tem seznamu tudi sedanji evropski komisar Janez Potočnik, če bi dal soglasje za to.
Kot je po srečanju glede vsebinskih razlik pojasnila Bratuškova, je v koalicijskem sporazumu na področju gospodarstva treba nujno dopolniti del, ki se nanaša na turizem. Prav tako je po njenem mnenju v dokumentu treba podrobno opredeliti področje enakih možnosti, tako moških kot žensk in istospolnih, mladim pa se mora dati primerno težo.
V ZaAB si želijo tudi, da urad za mladino ostane samostojen in se "ne izgublja v tem medgeneracijskem sodelovanju". Trenutni osnutek koalicijskega sporazuma namreč predvideva preoblikovanje omenjenega urada v urad za medgeneracijsko solidarnost.
Vodstvo ZaAB je predstavnike SMC tudi vprašalo, ali so prepričani, da se vse v koalicijskem sporazumu zajete obljube glede javnofinančne slike v državi "sploh seštejejo". A to je bilo opozorilo, odgovornost za to seveda prevzema največja stranka, je pristavila Bratuškova.
Premierka v odhodu je potrdila, da so se dotaknili tudi razdelitve resorjev, vendar tudi sama o tem še ni želela govoriti. Dejala je le, da so v pogovorih izpostavili pet resorjev, za katere menijo, da lahko zagotovijo kompetentno ekipo.
Cerar je predstavnikom ZaAB pojasnil, da bo o tem, s kom v koalicijo, odločal svet SMC. Ta bo zasedal predvidoma v sredo. "Ko se bo odločil svet SMC in ko se bo odločil svet naše stranke, bomo videli, ali smo v koaliciji ali v opoziciji," je dodala.
Bratuškova je sicer prepričana, da bi bilo z več strankami v vladi bistveno manj izsiljevanj, kar da je danes tudi povedala Cerarju.
KOMENTARJI (1127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.