Uporabljajo jih za zelo različne naloge, od prevoza padalcev, potnikov, prevoz tovora, z njim tako oskrbujejo slovenske vojake na misiji na Kosovu. Letalo ima namreč nosilnost 1000 kilogramov, zaradi majhne porabe pa so tudi ure letenja bistevno cenejše od ostaih primerljivih letal.
Pilot Darko Sovič si v prihodnje želi, da bi znjim vozili tudi bolnike in da bi odmetavali tovor s pomočjo padal. Prav Socič se je zelo zavzemal, da bi ga več uporabljali tudi za gašenje. In to so pred tremi leti tudi dosegli. Od leta 2014 ju uspešno uporabljajo tudi pri gašenju večjih požarov. Z enim samim rezevoarjem, ki sprejme 800 litrov vode, tako lahko pogasijo površino dolgo 70 krat in široko 30 metrov. Pilatus je tako sodeloval tudi pri zadnjem večjem požaru na Krasu avgusta letos.
Nepogrešljiv je tudi pri urjenju vojaških padalcev, ki so z njim naletijo od 100 do 120 ur na leto in v sklopu izobraževanj opravijo do 4000 skokov letno. Z njimi pogosto sodelujejo tudi na evropskih in svetovnih padalskih prvenstvih. Čeprav sta naša dva pilatusa letnik 1998, sta redno vzdrževana na nivoju novega letala. Potrebovali bi le finančna sredtsva za posodobitev in modifikacijo radijskih postaj in inštrumentov, ki jih zahteva nova zakonodaja.
Da gre resnično za univerzalno in vsestranko letalo, s katerim se da pristajati na terenih, kjer ne more pristati nobeno drugo letalo, dokazuje tudi podatek, da PC-6 še vedno drži tudi višinski svetovni rekord med letali v pristanku. Letalo je namreč pristalo v stremnih razmerah na višini 5750 metih na ledeniku Dhaulagiri v Nepalu. PC 6 je priljubljen tudi v civilni sferi, še posebej za odmet padalcev, tudi pri nas ga recimo uporabljajo na letališču v Bovcu.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.