Svetovni dan Zemlje, ki ga po vsem svetu praznujemo prav na današnji dan, je tudi letos posvečen podnebnim spremembnam in globalnemu segrevanju. Na okoljskem ministrstvu namreč opozarjajo, da so podnebne spremembe nedvomno eden največjih izzivov, s katerimi se sooča človeštvo.
"To ni zgolj okoljski problem, je tudi razvojni izziv, saj bo prehod na nizkoogljično družbo zahteval ukrepanje predvsem na gospodarski ravni in lahko ob pravilni izvedbi prinese nov zagon gospodarstva in nova delovna mesta. Neobrzdane podnebne spremembe ogrožajo mednarodno varnost in tudi v Evropi se bomo morda soočali z begunci zaradi podnebnih sprememb," so ob svetovnem dnevu Zemlje zapisali na ministrstvu za okolje in dodali, da je boj proti podnebnim spremembam tudi vprašanje z močno moralno in etično komponento, ker bodo najhuje prizadete najmanj razvite države, ki ne prispevajo veliko k podnebnim spremembam ter seveda prihodnje generacije.
V Stranki ekoloških gibanj Slovenije pa ob svetovnem dnevu Zemlje opozarjajo, da ''ekologije okolja ne moremo obravnavati ločeno od ekologije človeka, saj kulture varovanja okolja ni mogoče razviti brez odgovornega odnosa človeka do narave. S preventivnimi dejavnostmi in večjim okoljskim ozaveščanjem bi ne le ogromno privarčevali, ampak oblikovali okoljsko odgovorno družbo, ki bo prepoznala resnično vrednost narave."
Začetki obeleževanja dneva Zemlje segajo v leto 1963, ko si je tedanji ameriški senator Gaylord Nelson prizadeval, da bi okoljski problemi prišli na dnevni red ameriške politike. Od leta 1970, ko so prvič obeležili ta dan, število sodelujočih posameznikov, organizacij in držav narašča.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.