Po besedah Ljuba Žeraka z Direktorata za železnice in žičnice je namreč dovoljenje za obratovanje prejelo že 54 smučišč, le pet pa jih to še pričakuje. "Vse žičniške naprave smo pregledali in do tega trenutka moram povedati, da so upravljavci pripravljeni na sezono! Upamo, da bo ta enako varna, kot so bile prejšnje," je danes javnosti zaupal Jurij Kos s prometnega inšpektorata.
Katera smučišča so že začela obratovati in kakšne so cene?
Za dve pivi 200 evrov kazni in odvzem smučarske karte
Ker ima ravno zagotavljanje varnosti največji pomen, bodo rokave zavihali tudi nadzorniki na smučiščih ter policisti. Slednji bodo tako predvsem ob koncih tedna, ko je gneča na belih strminah največja, prežali na tiste, ki bodo s svojim agresivnim in drznim smučanjem ogrožali tako ostale kot tudi sebe. Predstavnik policije Alojz Sladič je pojasnil, da bodo policisti še posebej aktivni v času šolskih počitnic, ki so letos združene za vso Slovenijo in ko se na smuči poda največ ljudi. "Smučarji morajo smučati na urejenih progah in ne pod žičnicami, pomembno je prilagoditi hitrost tako razmeram kot gneči, otroci pa morajo obvezno nositi čelado!" je dejal.
Po podatkih policije se smučarji sicer vedno bolj zavedamo pomena varnega smučanja, saj so hude telesne poškodbe na smučiščih v zadnjih letih v upadu. Leta 2006 je bilo na primer zabeleženih 79 takšnih primerov, lansko leto pa 39, pravijo. Minulo leto sta na smučiščih umrli dve osebi. Možje v modrem pa v zadnjih letih niso zabeležili rasti števila kršiteljev, ki so smučali pod vplivom alkohola ali prepovedanih drog. "Teh je bilo v lanski sezoni manj kot deset," je še dejal Sladič.
Na smučiščih tudi inšpektorji
Po podatkih Prometnega inšpektorata RS pri ministrstvu za promet imamo v Sloveniji 289 žičniških naprav – 219 vlečnic in 70 žičnic, njihova povprečna starost pa je 27 let. Na inšpektoratu glede na do sedaj izvedene inšpekcijske preglede ocenjujejo, da bodo upravljavci "uspeli zagotoviti ustrezno varnost prevoza potnikov z žičniškimi napravami". S tem namenom bo za nadzor smučišč oziroma za izvajanje zakonodaje na smučiščih letos skrbelo sedem inšpektorjev. Pri tem bodo pregledovali izvedbo zaščite neprilagojenih mest, oznake na smučarskih progah, vstopna in izstopna mesta naprav, informativne table, ustrezno število nadzornikov in reševalcev ter ostalo, je naštel Kos.
Kos in Sladič sta sicer spregovorila tudi o nesrečah na žičniških napravah in na smučiščih. Kot je dejal prvi, so nesreče na žičniških napravah dandanes predvsem posledica vremenskih pojavov. Spomnil je še, da sta bili v zadnjem obdobju odmevni dve nesreči (Mariborsko Pohorje) in da sta bili v obeh primerih podani kazenski ovadbi.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.