
Hrvaška se, kot je v pismu v odgovoru Dimitriju Ruplu zapisal Picula, zavzema za dialog s ciljem, da se poiščejo za obe strani sprejemljive rešitve za odprta vprašanja. Rupel je sicer včeraj v pismu hrvaškemu kolegu izrazil upanje, da se bosta ministra v prihodnjih dneh sestala ter tako prispevala k rešitvi problemov, ki so se "precej nepričakovano" nakopičili med Slovenijo in Hrvaško v zadnjih tednih.
Po mnenju Picule k umirjanju razmer ne prispeva stalna navzočnost slovenskih ribičev v vodah preko sredinske črte. V pismu Picula očita, da se kljub dogovorom v okviru stalne mešane komisije SOPS in podkomisije za ribištvo slovenski ribiči in včasih tudi policija niso držali dogovora o izogibanju incidentov. Hrvaški minister še izraža upanje, da bosta ministra julijske pogovore na gradu Bežanec o evropski prihodnosti obeh držav potrdila z učinkovitim prizadevanjem za reševanje odprtih vprašanj.
Odbor za čimprejšnje srečanje Račan-Drnovšek
Zaradi zapletov s Hrvaško se je danes sestal Odbor DZ za zunanjo politiko. Poslanci so podprli prizadevanja za čimprejšnje srečanje premierov Drnovška in Račana. Sprejeli pa so tudi tri sklepe, ki jih je predlagal Zmago Jelinčič. Vlada naj, kot je zapisano v prvem sklepu, za vsak primer pripravi vsa zgodovinska, pravno, etnološka in druga dejstva za morebitno mednarodno arbitražo. Z drugim sklepom, ki se nanaša za zaprtega Joška Jorasa, odbor apelira na organe slovenske oblasti, naj storijo vse za njegovo izpustitev in podpira internacionalizacijo problema.
S tretjim sklepom pa je odbor potrdil stališče in sklepe, ki jih je sprejel ob sporazumu Drnovšek-Račan. Kot je za 24 ur radijske novice povedal predsednik odbora Jelko Kacin, je stališče državnega zbora do vprašanja meje s Hrvaško znano. Za Slovenijo je namreč potek meje tako na kopnem kot na morju določen s sporazumom, ki sta ga potrdili obe vladi, vprašanje je le, kdaj bo prišlo do ratifikacije sporazuma v državnih zborih obeh držav.
Rupel: Odnosi s Hrvaško res slabi
Na sejo, ki so jo sklicali na pobudo SDS in Nove Slovenije, so povabili tudi premiera Drnovška, ki pa se seje ni udeležil. Zunanji minister Dimitrij Rupel je poudaril, da se že od začetka incidentov zavzema za politiko umirjanja in iskanja rešitev, saj je prepričan, da je dialog v mednarodni skupnosti uspešnejši kot politika iskanja incidentov. Prav zato tudi, ker je, kot pravi Rupel, "Slovenija v očeh mnogih držav v okolici ena izmed najbolj uspešnih".
S tem se je strinjala tudi opozicija, Janez Janša pa je poudaril, da je Slovenija v primeru Joška Jorasa ravnala premalo odločno, čeprav je Rupel večkrat poudaril, da so Jorasu ponudili posebno pomoč, namenjeno državljanom, ki so žrtve protipravnih postopkov tujih držav. Ob tem je tudi dejal tudi, da so "odnosi s Hrvaško res slabi", saj se "na hrvaški strani s težavo odzivajo na slovenske pobude". Na seji so kot razlog za zaostrovanje odnosov med Slovenijo in Hrvaško omenjali predvsem notranjepolitično situacijo na Hrvaškem, kar je Jelko Kacin opisal kot "notranjepolitično obračunavanje na zunanjepolitični temi.