
Odnos uradne Ljubljane do nedavnega incidenta na slovensko-hrvaški meji, ko so hrvaški policisti prijeli slovenske državljane, vzbuja dvom v nepristranskost in objektivnost slovenskega predsedovanja Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) leta 2005, je zapisano v pismu, ki ga je predsednik misije hrvaškega parlamenta pri parlamentarni skupščini OVSE Tonino Picula poslal predsedniku skupščine Alceeju L. Hastingsu. "Slovenija skuša ta namerno izzvani incident izkoristiti kot obliko pritiska, tako da podporo Hrvaški pri pridruževanju Evropski uniji pogojuje s sprejemanjem slovenskih zahtev v reševanju odprtih dvostranskih vprašanj," je zapisal Picula, ki je še izrazil zaskrbljenost zaradi incidenta.

Picula je ob tem zapisal, da nekateri člani Slovenske ljudske stranke pod vodstvom predsednika stranke Janeza Podobnika 22. septembra hrvaškim policistom niso hoteli pokazati osebnih dokumentov in, tako Picula, s tem "želeli izzvati incident, s katerim bi pridobili politične točke za bližnje parlamentarne volitve v Sloveniji." Dodal je, da je tako namerno izzivanje incidentov pred volitvami v Sloveniji žal postalo stalna praksa slovenskih politikov.
Picula je v pismu predsedniku parlamentarne skupščine OVSE tudi navedel, da sta Slovenija in Hrvaška prijateljski in partnerski državi, med katerima na številnih področjih obstaja odlično dvostransko sodelovanje, kot najučinkovitejši način za rešitev vprašanja meje pa je predlagal mednarodno arbitražo.