Po razkritju, da je bil policijski postopek, v katerem so ustavili ministra Koprivnikarja, načrtovan, vse skupaj pa naj bi načrtovali policijski sindikalisti z Zoranom Petrovičem na čelu, so se danes končno odzvali tudi v Sindikatu policistov Slovenije (SPS), ki ga vodi Petrovič. V odzivu so potrdili, da so pogovori na družbenem omrežju Facebook dejansko bili. "Šlo je za zasebno komunikacijo znotraj več zaprtih skupin članov sindikata. Ne moremo potrditi, da je korespondenca, ki je objavljena v medijih pristna, saj z avtentično korespondenco ne razpolagamo," so zapisali.
Petrovič ostaja predsednik SPS
Glede na to, da se vrstijo številni pozivi, da bi moral Petrovič odstopiti, pa v SPS navajajo: "Predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič je nadaljevanje svojega mandata sam vezal na zaupnico članstva na izrednem kongresu Sindikata policistov Slovenije, ki bo izveden po zaključku stavke."
V odzivu so še zapisali, da sta sindikat in Zoran Petrovič deležna številnih napadov in poskusov diskreditacije. "Več kot očitno je, da je Sindikat policistov Slovenije moteč faktor zaradi nepopustljivega zastopanja interesov vseh zaposlenih, zato se skuša omejiti njegova učinkovitost. Trenutna prioriteta Sindikata policistov Slovenije ostaja izvajanje stavkovnih aktivnosti in skrb za pravice zaposlenih," sporoča sindikat.
Vodstvo policije se z izjavami SPS ne more strinjati
Na odziv SPS se je že odzvalo tudi vodstvo policije. V izjavi za javnost so sporočili, da se z njihovimi izjavami ne morejo strinjati. Preseneča jih predvsem izjava sindikata, da ne razpolagajo z avtentično korespondenco, saj v isti sapi priznavajo, da so pogovori na družbenem omrežju Facebook dejansko bili in da je šlo za zasebno komunikacijo znotraj več zaprtih skupin članov sindikata. "Če se v javnosti pojavi tako obremenilna korespondenca, ki meče slabo luč na delo policistk in policistov, se je policija – kot delodajalec in kot organ odkrivanja – dolžna odzvati. Pri tem ne gre za nikakršen poskus diskreditacije, temveč dolžnost; policija kot varuh pravnega reda in zakonitosti namreč mora ukrepati, ne le po zakonskem, temveč tudi po svojem moralnem imperativu," so zapisali.
Dodali so, da jih preseneča tudi implicitna predpostavka sindikata, da je odprta problematika posledica dejstva, da je sindikat "moteč faktor zaradi nepopustljivega zastopanja interesov vseh zaposlenih, zato se skuša omejiti njegova učinkovitost". Pojasnili so, da v policiji še vedno podpirajo zahteve policistov, saj so tudi po njihovem mnenju popolnoma legitimne in upravičene zaradi dolgoletnega slabšanja delovnih razmer v policiji in ekonomsko-socialnega statusa policistov, kar je vodstvo policije večkrat poudarilo tudi pred stavko.
"Če se borimo za skupne interese, enostavno ni smiselno, da bi jih želeli sami spodkopavati. Vendar pa vztrajamo pri stališču, da je treba do ciljev priti z legitimnimi in moralno neoporečnimi orodji. V sindikalnem boju in stavki ni vse dovoljeno – še najmanj načrtovanje in izvajanje neetičnih in nedopustnih kaznivih ravnanj, ki nimajo nobene povezave s poslanstvom policije niti sindikata," so zapisali. Žalosti jih, da sindikalni predstavniki, ki naj bi zastopali ne le pravice svojega članstva, temveč pravice vseh zaposlenih v policiji, pozabljajo, kaj je temeljno poslanstvo sindikalnega boja. S tem namreč ne krnijo le lastnega ugleda, temveč tudi zaupanje v policijo ter vse policistke in policiste, ki delajo profesionalno in požrtvovalno. Na kocko pa postavljajo tudi skozi zgodovino težko priborjen status, legitimnost in pogajalsko moč delavskih organizacij, so sklenili.
Načrtno sledenje navadnim smrtnikom ni nič neobičajnega
Za oddajo 24UR pa je spregovoril policist, ki je razkril, da naj bi policistom navodila, komu in zakaj naj sledijo, dajali tudi njihovi nadrejeni.
"Na delovnih nalogah imamo napisana imena ljudi, registrske tablice vozila, ki jih moramo kontrolirati," je pojasnil. V večini primerov je sicer šlo za prekrškarje povratnike.
"Dva policista sva bila v uniformi, en policist je bil v civilu. Ta je bil v gostilni, za šankom, opazoval je ljudi, ki pijejo," je nadaljeval. Ko je takšna oseba zapustila lokal, je policist v civilu javil kolegoma, skrita patrulja pa ga je počakala. "Na terenu so včasih pomočniki komandirjev odrejali, komu smo dali pihat," je še dejal.
Policist je povedal tudi, da so se določeni kolegi znašli v težavah, ko niso ukrepali, kakor jim je naročilo vodstvo. "Ta praksa se mi je zdela zelo sporna, v civilu smo praktično vohunili za ljudmi," je dejal policist.
Pri tem je pogosto šlo tudi za polnjenje proračuna. Pojasnil je, da so jim dostikrat sporočili, kakšno število ukrepov jim manjka (na primer glede varnostnega pasu), zato so, ko so šli na teren, iskali samo ljudi, ki niso imeli pripetih pasov – da so dosegli določeno kvoto.
Na podlagi tega je policist dobil oceno, s katero je bilo pogojevano napredovanje.
Drug policist, ki je spregovoril za 24UR, Milan Sagadin, pa je pojasnil, da tak sistem izhaja iz prejšnjega režima, ki je zahteval lojalnost, policija pa je takrat delovala po vzorcu pritiskov in zlorabe pooblastil.
Oba policista takšno delovanje žalosti, saj pravita, da si velika večina policistov želi le delati pošteno v
dobro vseh državljanov.
Načrtovanje akcije zoper Koprivnikarja razkril anonimni policist
Korespondenco na Facebooku je 1. marca razkril anonimni policist, ki v pismu obsoja zlorabo sistema. V odprtem pismu trdi, da je bila prometna kontrola ministra Koprivnikarja vendarle zrežirana. Policist je naredil tudi posnetke pogovorov na Facebooku med policisti sindikalisti in Petrovičem, da bi dokazal, da se je to dejansko zgodilo. Iz pogovorov je razbrati, da so policijski sindikalisti vedeli, da bo imel minister 28. novembra lani nastop v škofjeloškem baru. Dogovorili so se za prometno kontrolo ministra. Petrovič jim je posredoval tudi fotografijo ministrovega vozila, nato je stekla akcija. Dežurna policijska enota s PP Škofja Loka naj bi nato ministra ustavila, ta pa je moral opraviti tudi alkotest, katerega vrednosti pa niso presegle meje dovoljenega.
Takšno dejanje je zaskrbljujoče in meče slabo luč na vse policiste, sta dejala tako premier Cerar kot direktor policije Fank. Notranja preiskava se nadaljuje, vodstvo policija pa obljublja, da bo odgovorne ustrezno sankcioniralo. Ker gre za sum kaznivega dejanja, so obvestili tudi specializirano državno tožilstvo.
KOMENTARJI (356)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.