Predsednik Sindikata policistov Slovenije (SPS) Zoran Petrovič je na današnjem prvem naroku v tožbi zoper policijo zaradi izredne odpovedi delovnega razmerja zavrnil vse očitke o domnevnem dogovarjanju policijskih sindikalistov o ustavitvi ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja. Zaradi tega so mu na policiji aprila letos izrekli izredno odpoved delovnega razmerja.
Petrovič je sodišču pojasnil, da je za policijsko kontrolo Koprivnikarja izvedel naslednje jutro, ko ga je poklicala novinarka Večera in mu to povedala. Da bi se prepričal, da to drži, je nato na Facebooku preveril tudi Koprivnikarjev profil, kjer je prebral njegov zapis o tem. Da njegove trditve držijo, je pripravljen opraviti tudi test na poligrafu, je dodal danes.
Petrovič: Pogovori na Facebooku so prirejeni
Zaslonske slike pogovorov v zasebnih klepetih na družbenem omrežju Facebook, ki dokazujejo dogovarjanje, so po trditvah Petroviča prirejene. Šlo naj bi za zlepljenke izjav, zapisanih skozi daljše časovno obdobje. Nekateri od sodelujočih v teh skupinskih klepetih po Petrovičevih besedah določenih stavkov sploh niso prepoznali kot svojih, oba policista, ki sta ministra dejansko ustavila, pa nista bila vključena v te klepete oz. en od njiju sploh nima Facebook profila.
Pojasnil je še, da so v sindikatu vedeli, da so vodilni v policiji in na ministrstvu seznanjeni s pogovori v teh klepetih, zato so občasno en klepet zaprli in ustvarili novega. Po Petrovičevih besedah so sicer vedeli, da informacije uhajajo bodisi iz njihovega sindikata ali Policijskega sindikata Slovenije.
V zvezi s trditvami o prirejenosti zaslonskih fotografij je državna pravobranilka Neva Aleš Verdir izpostavila Petrovičeve prve izjave za medije takoj po tistem, ko je dogodek postal javno znan. Tedaj po njenih besedah Petrovič ni zanikal pogovorov in ni izjavil, da gre za prirejeno komunikacijo, temveč le, da gre za interno komunikacijo in da so se zgolj šalili.
Facebook naj bi prosili za podatke o dejanskih pogovorih
Sodišču je pravobranilka predlagala, naj od specializiranega državnega tožilstva pridobijo odredbo ameriškega sodišča družbi Facebook, naj preda podatke o dejanskih pogovorih znotraj klepetalnice sindikata policistov. Za pridobitev dejanskih podatkov od Facebooka se je danes izrekel tudi Petrovič, ki pravi, da bo tako lahko dokazal, da dogovarjanja ni bilo.
Predsednik SPS je danes potrdil, da so v teh klepetih res objavili dve ali tri fotografije Koprivnikarjevega avtomobila, da pa iz drugih razlogov. Dobili naj bi namreč informacije, da se je ministrovo službeno vozilo kupilo v nasprotju s pravili javnega naročanja in so v klepetalnici članov sindikata razpravljali o tem, da bodo preko zahtevka za dostop do informacij javnega značaja preverili, ali to drži.
Je res šlo za zaroto?
Delodajalec je imel po besedah Petrovičevega odvetnika Borisa Kandutija velik motiv, interes, da se zoper Petroviča sproducira odpoved pogodbe o zaposlitvi iz razloga njegovega dela. "Obremenjujoča komunikacija" je bila po odvetnikovih besedah pripravljena prav z namenom diskreditacije Petroviča in v takšnem času, ki mu ne omogoča dokazovanja, da to ni res, saj je zadeva izbruhnila, ko je že potekel čas, v katerem bi od svojega mobilnega operaterja še lahko pridobil izpis klicev, ki jih je opravil v tistem času.
Petrovič je danes napeljal na idejo o zaroti zoper njega znotraj policije. Kot je izpričal sodnemu senatu, je večkrat prejel grožnje s kazenskimi ovadbami ali odgovornostmi zaradi aktivnosti, ki jih je kot predsednik sindikata in tudi celoten sindikat vodil za uveljavljanje pravic zaposlenih. Navedel je konkretne primere in zaposlene v policiji, ki da so ga tako ali drugače posvarili o nesprejemljivosti njegovega delovanja.
Obravnava se bo nadaljevala 19. januarja. Tedaj bodo zaslišali predsednika Policijskega sindikata Slovenije Radivoja Uroševiča, generalnega direktorja policije Marjana Fanka ter policiste Roberta Zajca, Erika Andrašiča in Adela Huselja. Od Uroševiča je pričakovati, da bo povedal kaj več o domnevnem SMS sporočilu, ki da ga je kmalu po zgodbi z ministrom Koprivnikarjem prejel od Fanka.
S slednjima so se po Petrovičevih besedah 1. decembra lani tudi sestali v Fankovi pisarni, tema pogovorov pa je bilo predvsem sindikalno delovanje v okviru policijske stavke. Tedaj je Fank tudi povedal, da je seznanjen z domnevnim dopisovanjem članov sindikata glede tega, da bi ustavili ministra Koprivnikarja.
Aprila letos je pet policistov dobilo izredno odpoved, ker naj bi se dogovarjali o tem, kako bodo ustavili ministra Koprivnikarja. Slednje se je nato tudi dejansko zgodilo novembra 2015, ko se je Koprivnikar vračal s koncerta svoje skupine v Škofji Loki. Izredno odpuščeni so se nato pritožili na komisijo za pritožbe iz delovnega razmerja pri vladi, ki pa je njihove pritožbe zavrnila. Zato so se tako Petrovič kot njegovi kolegi obrnili na delovno in socialno sodišče.
KOMENTARJI (146)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.