Slovenija

Petrolovi cisterni doma

Ljubljana/Zagreb, 26. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
E.Ž./K.L./STA
Komentarji
0

Petrolovi cisterni z nafto, ki sta več dni čakali na mejnem prehodu med Hrvaško in BiH, sta se že vrnili v Slovenijo. Iz Petrola so sporočili, da čakajo na uradno objavo tako hrvaških kot bosansko-hercegovskih predpisov o uvozu nafte v državi.

Prva cisterna, ki se je proti Sloveniji vračala z bosansko-hrvaškega mejnega prehoda Orašje, se je lahko do slovenske meje pripeljala le s hrvaškim spremstvom, za katerega je bilo treba odšteti kakšnih 60.000 SIT. Medtem druga cisterna istega podjetja in naročnika, ki je z bosansko-hrvaške meje peljala po drugi cesti, spremstva ni potrebovala. Voznik in sovoznik pa sta na več težav naletela na hrvaško-slovenski meji.

S hrvaško-bosanske meje se je domov odpravilo še sedem Istrabenzovih cistern, saj je BiH prepoved uvoza nafte in njenih derivatov podaljšala do prihodnjega četrtka.

Petrol čaka na objavo predpisov

Cisterna na mejnem prehodu
Cisterna na mejnem prehodu FOTO: 24ur.com

Iz Petrola so sporočili, da trenutno čakajo na uradne objave predpisov - tako hrvaških kot bosansko-hercegovskih.

Petrol sicer svoje kupce v BiH z nafto oskrbuje prek železnice iz svojih skladišč v Pločah, vendar pa je takšen prevoz bistveno dražji, so še povedali v slovenski naftni družbi.

BiH bo prepovedala uvoz nafte iz Hrvaške

Ker BiH še vedno vztraja pri prepovedi cestnega uvoza nafte iz Hrvaške, na carinskem terminalu na hrvaško-bosanski meji še vedno stoji 30 bosanskih prevoznikov z nafto, ki ne morejo v svojo državo. Vlada v Sarajevu je za jutri napovedala uvedbo začasne prepovedi uvoza nafte in derivatov vseh naftnih podjetij s sedežem na Hrvaškem.

Republika srbska podpira hrvaški pravilnik

Vlada Republike srbske je nov hrvaški pravilnik, ki določa prevoz nafte po cestnih koridorjih, ocenila kot sprejemljiv, vlado v Sarajevu pa je pozvala, naj umakne prepoved cestnega uvoza nafte in njenih derivatov v BiH iz Hrvaške. Vlada Republike srbske meni, da bi bilo nadaljnje vztrajanje pri prepovedi uvoza iz Hrvaške - prepoved je začela veljati z 21. januarjem, škodljivo za proračun obeh entitet v BiH, tako Republike srbske kot Federacije BiH, obstaja pa tudi nevarnost, da bi zaradi prepovedi uvoza prišlo do motenj v dnevni oskrbi z nafto.

V Ini nezadovoljni z novim pravilnikom

Hrvaška naftna družba Ina ni zadovoljna z novim pravilnikom, saj kot piše vjesnik, Ina skladno z novim pravilnikom ne more izkoriščati lokacijske prednosti svojih rafinerij v Reki in Sisku, poleg tega pa ji je prepovedan tudi izvoz v BiH.

Prevoz nafte in njenih derivatov iz Ininih rafinerij v Reki in Sisku bo namreč skladno z novim pravilnikom, moral potekati po določenih cestno-tranzitnih koridorjih.

Z novim pravilnikom naj bi Ina, ki je v letu 2000 v BiH izvozila 296.000 ton nafte, lani pa kar 60 odstotkov več (481.000 ton), piše Vjesnik, samo izgubila, saj bi morala nafto voziti po precej daljši poti kot doslej ali po železnicah, kar pa je dražja različica.

V Ini so zato zanikali, da naj bi vlada nov pravilnik sprejela zaradi ekonomskih interesov omenjene hrvaške naftne družbe na trhu BiH, kjer ima okrog 65-odstotni tržni delež.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10