Slovenija

Petrle odgovoril na očitke

Ljubljana, 17. 06. 2000 09.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zunanji minister Lojze Peterle je v sinočnjih Odmevih na TV Slovenija odgovoril na očitke nekdanjega zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ki trdi, da se Peterle ni odzval, ko je portugalski zunanji minister Jaime Gama na nedavnem sestanku pridružitvenega sveta v Luxembourgu opozoril na potek denacionalizacije v Sloveniji. Peterle je odvrnil, da je na sestanku zastopal tisto, kar je ''tako rekoč podedoval'' od Rupla in nekdanjega ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja, ter da je delal povsem v skladu s tem, kar je zastopala doslej tudi slovenska pogajalska skupina. Kar je govoril Rupel, je po Peterletovem mnenju izraz tega, da je LDS v opoziciji.

Glede očitkov Bavčarja, da naj bi Peterle po sestanku v Luxembourgu izjavil, da za Slovenijo datumi pri približevanju EU niso pomembni, je Peterle menil, da ga je Bavčar razumel ali pa razlagal napačno. Kot zatrjuje, je na sestanku prebral stališče, kot ga je postavila vlada, torej, da želi Slovenija priprave na članstvo v EU končati do leta 2002, nato pa vstopiti v EU. Peterle sicer meni, da bo ta cilj zelo težko doseči, po njegovem mnenju pa je prav, da je tako postavljen. Izrazil je še mnenje, da zaradi potrebnih procedur nobena od kandidatk za članstvo v EU ne bo vstopila v unijo pred letom 2003. Peterle osebno meni, da je realna možnost za prve pristope bliže času po letu 2005 kot pa pred njim.

Na prvem sestanku je kolegij vlade za evropske zadeve po Peterletovih besedah postavil prioritete pri delu za to, da bo poročilo o napredku Slovenije čim boljše in da bo Slovenija ohranila ali celo izboljšala mesto med državami kandidatkami. V tem smislu je bilo odločeno tudi to, da se bodo sestali na izrednih sejah, kjer bodo obravnavali evropske teme.

V zvezi z odpovedjo srečanja predsednika kitajskega parlamenta Li Penga s premierom Bajukom je Peterle dejal, da v tem ne vidi posebnega problema, saj meni, da so bili ključni pogovori opravljeni že pred tem. Po njegovih besedah pri takih obiskih večkrat pride do tega, da gost spremeni program zaradi razlogov, ki jih tudi ni dolžan navajati. ''Za nas je pomembno, da so sporočila o obisku v Sloveniji pozitivna in da so tudi v skladu s slovenskimi interesi,'' je dejal Peterle.

Glede očitkov s strani LDS o zadnjih kadrovskih menjavah, ki jih je opravila nova vlada, je Peterle dejal, da je ''LDS zares vzela menjavo oblasti in se obnaša pač kot opozicijska stranka, za kar ima vso pravico.'' Po njegovem je potrebno upoštevati dejstvo, da ima pri menjavi oblasti nova oblast zakonito pravico, da v skladu z odgovornostjo, ki jo prevzema, opravi tudi zamenjave. ''To niso čistke, čistke bi bile, če bi se iz političnih razlogov nalašč nekoga odstranjevalo,'' je dejal Peterle.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.