Dolgoletni diplomat in sedaj predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič, ki je nekaj časa veljal za enega glavnih kandidatov za slovenskega predstavnika na arbitražnem sodišču, ki bo odločalo o meji med Slovenijo in Hrvaško, je za časopis Nedelo potrdil, da se za ta položaj ne bo potegoval. Ocenil je, da razpis ni primeren način izbire za slovenskega člana sodišča.
"Z razpisom nismo iskali niti naših odvetnikov pred arbitražnim sodiščem, ampak smo poiskali tiste, o katerih mislimo, da so najboljši. Tokratna arbitraža je enkratna, zgodovinsko pomembna zadeva za slovensko državo. Tisti, ki so po svojem položaju odgovorni za izbiro našega arbitra, bi morali prevzeti odgovornost in izbrati primerno osebo," je zapisal.
Kot je pojasnil, ni nobenih zakonskih ovir, da ne bi "preprosto izbrali tistega, ki bi bil najprimernejši za to nalogo". Povedal je še, da je pred dobrim letom na prigovarjanje premierja Boruta Pahorja in drugih "pogojno privolil" v to, da prevzame "nehvaležno in odgovorno" vlogo slovenskega arbitra, ker je menil, da je tako prav in potrebno za Slovenijo.
"Potem so se stvari zgodile, kot se pač so," je še dodal, v svojem odgovoru pa med drugim tudi zapisal: "Sicer pa, kakor mi je bilo rečeno, je gospod, ki naj bi bil arbiter, že vnaprej izbran."
SDS bi z izbiro počakal
Na svoji spletni strani pa je stranka SDS zapisala, da bi bilo z odločanjem o slovenskem članu smiselno počakati na čas po volitvah. V največji opozicijski stranki menijo, da bi "morala vlada, ki odhaja, prenehati s kopičenjem ukrepov in odločitev, ki ne obvezujejo nje, ampak njene naslednike". Dodajajo, da je do podpisa hrvaške pristopne pogodbe z EU še nekaj časa.
Zapisali so, da je vlada "sprejela obveznosti v imenu Slovenije in za vso Slovenijo, ne da bi pred tem dosegla nacionalno soglasje, o katerem sicer rada govori". "Nekatere posledice vladnih odločitev, ki smo jih že davno označili kot zgrešene, bodo očitno nastopile šele, ko bo njihov povzročitelj že zapustil slovensko politično prizorišče. Z njimi se bo po vsem videzu ukvarjala nova vlada," še ugotavljajo v SDS. Prepričani so tudi, da bi moral biti slovenski arbiter izbran tako, da bi pri tem sodelovale vse politične stranke.
Razpis za slovenskega nacionalnega arbitra je bil sicer objavljen 15. julija, 30-dnevni rok za prijavo pa se bo iztekel v ponedeljek, 15. avgusta. Ker pa je v ponedeljek dela prost dan, se bo rok iztekel s potekom naslednjega delovnega dne, torej 16. avgusta. Na ministrstvu za pravosodje so do konca tedna prejeli eno prijavo.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.