Stavkovna odbora obeh policijskih sindikatov, ki stavkata, ker želita, da bi se vlada z njima pogajala o plačah, in nasprotujeta sprejetim varčevalnim ukrepom v javnem sektorju, sta se dogovorila, da z jutrišnjim dnem zaostrita stavko.
"Zaostritev stavke pomeni, da bomo vse stavkajoče pozvali k temeljitejšemu opravljanju nalog, ki jih v skladu s 84. členom zakona o policiji morajo opravljati, hkrati pa, da pazijo tudi na svojo lastno varnost. To v praksi pomeni, da se vsi postopki, ki jih izvajajo, zavlečejo oz. trajajo dlje kot ponavadi," je za 24ur.com pojasnil predsednik Policijskega sindikata Slovenije (PSS) Radivoj Uroševič.
Policisti naj bi tako več pozornosti usmerili v naloge, ki jim jih za čas stavke nalaga zakon. Ta predvideva, da morajo varovati življenja in premoženje, preprečevati, odkrivati in preiskovati kazniva dejanja, odkrivati storilce kaznivih dejanj in drugih iskanih oseb ter jih izročati pristojnim organom, varovati določene osebe, organe, objekte, okoliše, delovna mesta in tajnost podatkov državnih organov, vzdrževati javni red, nadzirati in urejati promet na javnih cestah, varovati državne meje in opravljati mejne kontrole ter opravljati naloge, ki jih določajo predpisi o tujcih.
Uroševič zagotavlja, da bo tako zagotovljena varnost države. Pri tem pa je zatrdil, da stavkajo proti vladi, zato s stavko ne želijo kakor koli škodovati državljanom. "S stavko nikakor ne želimo prizadeti prebivalcev oz. vplivati na varnostno situacijo v Sloveniji, to je naš prvi cilj. Naš drugi cilj pa je, da poskušamo doseči kar koli iz naših stavkovnih zahtev," je še dejal.
Pri stavki bodo vztrajali in zaostrovali tudi druge ukrepe, ki niso neposredno vezani na opravljanje del in nalog. Tako bodo, če bo treba, pripravili tudi protestne shode. "Zaostritev bo trajala do preklica oz. do trenutka, ko bomo zaznali kakršen koli signal, da se je kdo pripravljen z nami konkretneje pogovarjati," je pojasnil Uroševič.
Pojasnil je tudi, da oba sindikata veliko truda vlagata v prepričevanje članov, da je na prvem mestu varnost države, šele nato pride na vrsto njihov socialni in statusni problem, v katerega so zašli po sprejetju vladnih ukrepov. Pravi, da so tudi policisti, ki so v petek sodelovali v odmevni akciji, v kateri so po državi opravili okoli 70 hišnih preiskav, dali podpis za zakonodajni referendum o kršitvah pravic do regresa. Podali so tudi ločena pooblastila za tožbo za izplačilo regresa.
Petrovič: Učinkovitost stavke je izjemno visoka
Predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič pa je za 24ur.com pojasnil, da so se na stavkovnem odboru dogovorili, da vsebine zaostritve stavke ne bodo razkrivali, bo pa tudi po njegovih besedah prioriteta še vedno varovanje ljudi in premoženja. "Lahko pa povem, da smo ugotovili, da so efekti, ki smo jih želeli doseči, doseženi, kar pomeni, da je bila v zadnjem mesecu vlada prikrajšana, ljudem pa je bilo prizaneseno. Tako, kot stavkamo v letu 2012 tri ure, smo v letu 2010 stavkali deset dni," je dejal.
Učinkovitost stavke ocenjujejo za izjemno visoko, saj kaže, da policisti – v nasprotju s trditvami ministra Gorenaka – sledijo sindikatu. "Kajti sindikat ni nič drugega kot del zaposlenih v policiji in vsi sindikalisti smo v prvi vrsti tudi policisti."
Po Petrovičevih besedah pa je opaziti, da je med policisti na terenu izjemno nizka motivacija. "Ta segment je vlada s svojimi ukrepi zelo prizadela, mi pa pričakujemo, da bo prišlo do sprejemljivega in razumnega kompromisa – ne višanja plač, pač pa zavarovanja tistih, ki imajo izjemno visoko nevarnost in odgovornost," je zaključil.
Jezno pismo Uroševiča ministru Gorenaku
Uroševič je danes na ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka naslovil tudi odprto pismo, v katerem je izrazil ogorčenost nad njegovimi izjavami in nad "namerno izkrivljenim interpretiranjem dejanj policistov in članov PSS ter načrtnim diskreditiranjem, žaljenjem in poniževanjem policistov".
Glede včerajšnje izjave, ko je Gorenak dejal, da mu ni žal zaradi odpovedi pogodbe o ureditvi medsebojnih razmerij, bodo tako, kot so že včeraj napovedali, zoper ministra vložili kazensko ovadbo, ker je po njihovem mnenju nezakonito razdrl pogodbo ter s tem želel onemogočiti zakonito stavko policistov in zaposlenih na MNZ.
Zavračajo tudi izjave, da vodstvo PSS živi v svojem svetu in daleč od pričakovanj tistih, ki delajo na terenu. Pravijo, da vsi policisti vsak dan delajo korektno in pošteno, tako kot so delali tudi v petek, ko je potekala odmevna akcija proti tihotapcem in preprodajalcem orožja ter droge. Akcija po njihovih besedah potrjuje profesionalnost in strokovnost policistov ter dosledno spoštovanje zakonodaje, česar pa za Gorenaka ne "morejo enakovredno trditi".
Uroševič je tudi zapisal, da zakon o policiji pri stavki še najbolj omejuje kriminaliste, saj morajo tudi v času, ko stavkajo, preprečevati, odkrivati in preiskovati kazniva dejanja. "Iz navedenega jasno izhaja, da so Vaše izjave popolnoma nekorektne, zavajajoče, nesramne in žaljive. Policisti, udeleženi v petkovi akciji, so postavili prioritete državljanov in javne varnosti pred svoje prioritete ter šibek ekonomski položaj in so se tako, kot jim to nalaga zakon, odzvali in sodelovali v petkovi akciji, kjer so profesionalno opravili svoje delo," ugotavlja Uroševič.
Gorenaka opozarjajo, naj razmisli o svojem delu
V nadaljevanju pa je zapisal, da nihče od kriminalistov in policistov, ki so sodelovali v petkovi odmevni akciji, ni mogel izbirati med tem, kaj bo delal in česa ne. Pri tem Uroševič poudarja, da je bila med njimi večina najslabše plačanih policistov in kriminalistov. "Nikakor pa to ne more potrjevati, kot tega tudi ne potrjuje, da smo policisti zadovoljni s svojimi plačami in statusom ter da zahteve policistov niso usklajene z vodstvom sindikata," zatrjuje predsednik sindikata.
V PSS zato zahtevajo opravičilo ministra za "zlonamerne besede" in ga pozivajo, da resno razmisli o svojem načinu vodenja ministrstva ter svojem odnosu do zaposlenih na notranjem ministrstvu in policiji, "saj je že od samega nastopa funkcije vsak sleherni trenutek namenil zaničevanju, žaljenju, poniževanju in diskreditaciji" policistov in zaposlenih na MNZ.
KOMENTARJI (316)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.