Da je čas, da se vlada končno poslovi, pravijo petkovi protestniki, ki so se tudi danes zbrali v središču Ljubljane. Kot so poudarili, zadnje raziskave javnega mnenja kažejo, da več kot 70 odstotkov ljudi meni, da vlada ni uspešna. "Janez Janša sam je v preteklosti moraliziral, da mora vlada s tako majhno podporo sama odstopiti. Sedaj pa se krčevito oklepa oblasti, medtem ko bi bilo najbolj odgovorno, da bi ta vlada padla in bi imeli prebivalci možnost izbire na demokratičnih volitvah," dodajajo organizatorji – Protestna ljudska skupščina.
Nezaupnico je ljudstvo po njihovem mnenju vladi dalo tudi z več kot 50.000 zbranimi podpisi za referendum za pitno vodo. Po njihovem gre pri tem za "zmago ljudstva nad potezami te strahovlade, ki so škodljive za okolje in ljudi".
Stališče ljudstva je – tako v skupščini – jasno: "Janša spada na smetišče zgodovine in boriti se moramo za svobodo, vrnitev demokracije in vladavine prava." Po njihovih besedah je tako napočil čas za predčasne volitve, "za nujno zaustavitev tega vlaka, ki drvi v prepad, še preden začnemo predsedovati Evropski uniji".
Zato so se danes na ulice podali z ultimatom vladi – teden dni ima časa, da naredi tisto, kar je za Slovenijo, za prebivalce in položaj Slovenije v mednarodnem prostoru najpametnejše, pravijo v Protestni ljudski skupščini. "Vlada mora pasti. Sicer se ji bo zgodila ulica. V še večjem obsegu in še odločneje kot doslej," opozarjajo.
"Združeno ljudstvo je v preteklosti že premagalo škodljive poteze oblasti in tudi na demonstracijah in protestih jasno izražalo zahteve po varstvu demokracije in svobode. Tudi tokrat bomo pokazali, da ima v Sloveniji oblast ljudstvo in da se nikoli ne bomo nehali boriti za svobodo, demokracijo in pravno državo," še napovedujejo.
Večje število policistov, tudi shod v podporo Palestini
Današnji protest se je začel na Trgu republike ob 19. uri. Petkovim protestnikom so se je kasneje pridružili udeleženci shoda v podporo Palestini. Te demonstracije niso bile prijavljene, protestnike pa je skušalo razgnati večje število policistov. Kot je v oddaji 24UR poročala novinarka Katarina Matejčič, se je razgreta množica nato premaknila na bližnjo cesto.
Člani gibanja za pravice Palestincev so med drugim opozorili na neprimernost vladnega izražanja podpore Izraelu. Nekaj Palestincev je v govorih na Trgu republike delilo tragične zgodbe. Dejanja Izraela so označili za genocid in ocenili, da njegova dejanja niso samoobramba, temveč terorizem. Izpostavili so, da Palestinci niso od nikoder prišli, temveč so vedno bili tam.
Vzklikali so gesla Svoboda Palestini in Palestina bo svobodna ter se nato pridružili drugim protestnikom, ki zdaj že tradicionalno protestirajo ob petkih in izražajo nezadovoljstvo z ravnanji vlade.
Med policisti in protestniki je prišlo tudi do manjših izgredov in prerivanja, nekaj protestnikov, predvsem Palestincev, pa so policisti odpeljali.
Policisti so zaprli tudi Gregorčičevo ulico, na kateri domuje Vlada RS. Tam so pred dnevi izobesili izraelsko zastavo, kar je posebej razžalilo Palestince v Sloveniji.
Petkovi kolesarji so sicer napovedali, da bodo danes zavzeli ulice. Poleg kolesarjenja in postavitve ultimata pa da bodo izvedli tudi več simboličnih prostorskih posegov v bližini Trga republike, ki pa jih zaradi možnosti policijske represije niso želeli razkriti vnaprej.
V Izoli obeležili eno leto protivladnih protestov
Izolski protestniki, kot so se poimenovali, pa so medtem drevi obeležili eno leto od prvega protivladnega protestnega petka. Tudi protesti v Izoli so se namreč vse leto brez predaha tako ali drugače vrstili vsak teden. K današnjemu dogodku so povabili tudi tri izolske poslance, brez katerih, kot pravijo, vlada ne bi mogla rušiti demokracije in človekovih pravic.
Današnji protest je v Izoli tako že 53. po vrsti. "Ni nas veliko, smo pa vztrajni in neomajni. Včasih smo s kolesi, včasih peš, nekajkrat z avtomobili; nekajkrat v ilegali, sicer pa javno," so pojasnili.
Protestniki prihajajo tudi iz sosednjih mest in zaledja, na shodih pa opozarjajo na "aktualne norosti v slovenski politiki, na korupcijo, napade na medije in kulturo, neupoštevanje mnenja stroke, kadrovanja, sovražni govor, kršenje ustavnih pravic in izdajo volivcev".
Ob obletnici protestov so drevi pripravili novinarsko konferenco, na katero so povabili tudi vse tri izolske poslance, od katerih želijo dobiti pojasnila "glede odločitev in dejanj, ki so bila v nasprotju z njihovimi predvolilnimi obljubami in v nasprotju z našimi pričakovanji". Kot so pri tem navedli, brez sodelovanja poslanca italijanske narodne skupnosti Feliceja Žiže, poslanca DeSUS Branka Simonoviča in poslanca SMC Gregorja Periča Janševa vlada ne bi mogla rušiti demokracije in vseh človekovih pravic. Po njihovem mnenju so tako omenjeni poslanci soodgovorni "za vse, kar ta vlada počne svojim državljanom".
Izolski protestniki sicer daleč vnaprej svojih aktivnosti ne načrtujejo, pač pa se sproti prilagajajo aktualnemu dogajanju in usklajujejo z drugimi protestnimi skupinami iz Ljubljane in drugih krajev. Prvi skupni cilj vseh bo, da se prihodnji petek čim bolj množično udeležijo vseslovenske vstaje za predčasne volitve, ki bo v Ljubljani, so dodali.
KOMENTARJI (931)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.