Protestniki so se zbrali na Prešernovem trgu, kjer jih je nagovoril aktivist Jaša Jenull. Po njegovih besedah tako pacienti kot stroka opozarjajo, da so razmere v slovenskem zdravstvu katastrofalne. Ob vzklikih podpore se je zavzel za javno zdravstvo in pravice pacientov, proti korupciji v zdravstvu ter za razkritje "umazanih poslov" vlade v odnosu do javnega zdravstva. Dejal je, da zaradi slabe dostopnosti zdravstva ljudje tudi umirajo.
Protestniki so se po Slovenski ulici sprehodili s transparentom: "Ljudstvo opozarja: Vlada škoduje zdravju!" Poslopje zdravstvenega ministrstva pa so, kot je razvidno s fotografij, prelepili z varnostnimi trakovi in opozorili pred "okužbo z janšizmom".
Predsednica sindikata Mladi plus Tea Jarc je prebrala izjave sindikata zdravstva in socialnega varstva, sindikata ljubljanskega kliničnega centra in konfederacije sindikatov Pergam, v katerih njihovi člani opozarjajo na nevzdržne razmere v zdravstvu, pomanjkanje kadra in nestimulativne plače, krivdo pa pripisujejo vladi in njeni ignoranci.
Ob tem so protestniki izrazili solidarnost z vsemi zdravstvenimi delavci in se jim zahvalili za njihove nečloveške napore v času epidemije covida-19, ki se v zadnjem času še zaostruje. Zahtevali so, naj stroka in ne politika odloči, kako javno zdravstvo narediti čim bolj učinkovito in dostopno. Slišati je bilo vzklike Ulice so naše, Vlada pada ter Nočemo vlade, ki laže in krade. Jarčeva je prebrala tudi nekaj zgodb posameznikov o njihovih izkušnjah z nedostopnostjo zdravstva, ko niso uspeli priti do osebnega zdravnika ali specialista.
Izpred stavbe ministrstva za zdravje so se protestniki ob glasnih vzklikih in piskanju s piščalmi odpravili po Beethovnovi in Šubičevi ulici do Trga republike, pred stavbo državnega zbora. Policiste so prosili, naj jih zaradi lažje razporeditve množice spustijo "samo še dva metra bliže parlamentu", kar se je tudi zgodilo, zato so se policistom zahvalili z aplavzom in vzkliki podpore.
Pred parlamentom je protestnike nagovoril nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber. Poudaril je, da je prav epidemija pokazala izjemen in nenadomestljiv pomen javnega zdravstva. "Vlada pa kljub temu nadaljuje s prikrito razgradnjo javnega zdravstva in njegovo privatizacijo. Borba za javno zdravstvo, je borba za novo državo, v kateri želimo živeti," je dodal.
Na Trgu republike se je tokratni petkov protest v Ljubljani, ki je bil že 24. po vrsti, tudi končal. Sicer so bili za danes protesti napovedani tudi po drugih slovenskih mestih.
Nekaj znanih obrazov petkovih protestov je sicer sodelovalo že v manjšem protestu, ki je potekal včeraj na bencinskem servisu največjega naftnega trgovca Petrol ob Tivolski cesti v središču Ljubljane.
Manjša skupina, vse skupaj je bilo na prizorišču okoli deset protestnikov, je za krajši čas preprečila uvoz vozilom na bencinski servis. V rokah so držali transparent: "Zaprto zaradi korupcije." Po nekaj minutah je prišla policija in protestniki so se umaknili.
Sodeč po izjavah udeležencev, je bil razlog za izražanje nezadovoljstva nakup večje količine delnic Petrola, ki ga je izvedel minister za okolje in prostor Andrej Vizjak. Kot so že v začetku septembra poročale Finance, je minister od marca letos kupil 415 delnic Petrola, ki so bile ob nakupu vredne 120.000 evrov. Največ jih je kupil konec maja.
Vizjak se je zaradi tega znašel pod drobnogledom Agencije RS za trg vrednostnih papirjev (ATVP). Ta je uvedla nadzorni postopek zaradi suma zlorabe notranjih informacij, potem ko se je vlada minuli teden odločila s 1. oktobrom popolnoma liberalizirati cene naftnih derivatov, to pa bi lahko pomembno vplivalo na poslovanje Petrola. Petrolove delnice so se od minule srede na Ljubljanski borzi na primer podražile za 12 odstotkov. Vizjak vse očitke zavrača in pravi, da je dolgoletni delničar Petrola, ki je v spomladi podcenjenih delnicah videl dobro naložbeno priložnost.
KOMENTARJI (735)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.