Ker je zahteva prišla iz Zagorja, so se v javnosti pojavila vprašanja, ali za njo stoji predsednik Janez Drnovšek, ki pa je takšna ugibanja že zavrnil in dejal: "Mislim, da ni treba, da kdo stoji za njimi, saj so veliki in znajo razmišljati s svojo glavo. Jaz pa, če bi imel kaj za povedati, običajno to sam povem; ne sporočam to preko drugih."
Namigovanja o Drnovškovi vpletenosti je že včeraj zanikal tudi župan Zagorja in poslanec LDS Matjaž Švagan. "Predsednik države je sigurno na višjem nivoju, kot da bi se ukvarjal s predsednikom LDS. Takšne izjave so popolnoma izmišljene in smešne," je dejal Švagan.
V ozadju zahtev po odstopu Ropa naj bi bila, vsaj sodeč po izjavah Švagana, tudi nepripravljenost, da se LDS pogovarja z zmagovalci volitev o koaliciji.

Drnovšek: Majhne možnosti za koalicijo med SDS in LDS
Predsednik republike vidi majhne možnosti velike koalicije med SDS in LDS, "ampak to je odločitev mandatarja in liberalne demokracije". Upa pa, da bodo novo vlado sestavljali kvalificirani in sposobni ljudje. "Biti v vladi je namreč zahtevna in odgovorna zadeva, zato vsak, ki je del nje, prevzema veliko odgovornost." Sicer Drnovšek veliko podporo predsedniku vlade Janezu Janši pri njegovi izvolitvi ocenjuje kot zmanjševanje nasprotij v dosedanji slovenski politiki.
Drnovšek vidi prednostne naloge nove vlade predvsem na področju gospodarstva, kjer je treba najti nov zagon za novo obdobje. V EU pa je potrebno zagotoviti tudi ustrezen delež sredstev za regionalni razvoj ter za prestrukturiranje, saj bo od tega odvisen nadaljnji razvoj Slovenije. Potem pa bi vlada lahko po njegovem dodelala tiste stvari, ki smo jih morali v prejšnjem desetletju na hitro sprejemati, predvsem bi morala zmanjšati birokratske ovire.