Slovenija že 15 let prepoveduje uporabo in prodajo petard kategorij F2 in F3, a realnost kaže drugačno sliko, so izpostavili v Inštitutu 8. marec. "Mladi s poškodovanimi rokami, preplašene živali in glasni poki, ki prestrašijo mimoidoče. Prav je, da smo v Sloveniji leta 2008 prepovedali petarde. Zdaj pa je čas, da državni organi naredijo vse, da se zakoni tudi učinkovito izvajajo. Upamo, da bomo s prijavami kršiteljev zakonodaje, ki omogočajo spletno prodajo prepovedanih petard v Slovenijo, in peticijo k temu prispevali," so v sporočilu povzeli besede direktorice inštituta Nike Kovač.
S peticijo tako v 8. marcu zahtevajo takojšnjo zaustavitev dostave prepovedanih petard in dosledno sankcioniranje kršiteljev. Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS mora nemudoma ustaviti pošiljanje tovrstnih izdelkov prek pošte in kaznovati kršitelje. Inšpektorat za notranje zadeve pa mora strogo kaznovati prodajalce, ki kršijo zakonodajo s področja prodaje pirotehnike, so izpostavili v sporočilu.
Prepričani so, da lahko pristojne institucije z jasnim ukrepanjem, kaznovanjem in s stalnim nadzorom ustavijo prodajo prepovedanih petard prek spleta. "To ne bo rešilo vseh problemov, je pa lahko pomemben korak, zato bomo akcijo v Inštitutu 8. marec nadaljevali do naslednjih novoletnih praznikov," je poudarila direktorica komunikacij inštituta Veronika Povž.
'Velik vir težav spletna prodaja petard iz tujine'
Po oceni 8. marca je velik vir težav spletna prodaja petard iz tujine, ki obide zakonodajo z izkoriščanjem pomanjkljivosti v nadzoru. Tuja podjetja brez težav dostavljajo prepovedane izdelke v Slovenijo, pri čemer kršijo slovensko zakonodajo in ignorirajo evropske predpise, ki zahtevajo navodila za pirotehniko v slovenskem jeziku, in prepovedujejo prodajo najbolj nevarnih skupin pirotehničnih izdelkov mladoletnim, so opozorili.
Pri tem jim pomagajo domači izvajalci poštnih storitev, ki dostavljajo pakete s prepovedanimi petardami, kljub temu, da je pošiljanje pirotehnike po pošti po zakonu o poštnih storitvah prepovedano, so dodali.
Na inštitutu so preučili zakonodajo in jo preverili v praksi. Pri slovenskih podjetjih, ki prodajajo pirotehnične izdelke, niso našli očitnih kršitev. Na inšpektorat za notranje zadeve pa so prijavili tuja podjetja, ki ne spoštujejo slovenske prepovedi prodaje petard in kršijo tako slovensko kot evropsko zakonodajo v delih, ki prepovedujejo prodajo najnevarnejših izdelkov mladoletnim in zahtevajo navodila za uporabo v slovenskem jeziku. Prav tako so na agencijo za komunikacijska omrežja in storitve podali dve prijavi izvajalcev poštnih storitev, ki kršita prepoved pošiljanja pirotehničnih izdelkov po pošti.
Opozorila Policije
Tudi Policija sicer opozarja, naj ljudje, če se ne morejo upreti uporabi pirotehničnih sredstev, slednje nikar ne kupujejo od preprodajalcev na tržnicah, bolšjih sejmih ali drugje na ulicah, prav tako pa naj ne kupujejo izdelkov, ki jih posamezniki prodajo po družabnih omrežjih. "Izkušnje namreč kažejo, da je uporaba teh izdelkov zelo nevarna. Ti izdelki večinoma niso testirani, vprašljivi pa so tudi materiali iz katerih so narejeni," poudarjajo.
Vsako leto se policisti srečujejo s kršitvami na področju uporabe pirotehničnih izdelkov. Med najbolj moteče dejavnike uvrščajo uporabo pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok, čeprav je prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije F2 in F3 že od leta 2008 povsem prepovedana.
Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena le v času od 26. decembra do 1. januarja, a izdelkov tudi takrat ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve. Prepovedana je tudi predelava pirotehničnih izdelkov zaradi povečanja učinka, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava pirotehničnih izdelkov ter preprodaja.
Policisti bodo dosledno ukrepali proti vsem, ki bodo kršili določbe o uporabi pirotehničnih izdelkov. Za navedene kršitve posameznika je predpisana globa od 400 do 1200 evrov, pri tem se izdelek tudi zaseže.
Decembra zasegli večje število pirotehničnih izdelkov
Policisti sicer v decembrskem času poostreno nadzirajo posest in uporabo pirotehničnih izdelkov. Kljub opozorilom jih še vedno veliko zasežejo. Tudi na območju Policijske uprave Ljubljana so samo v decembru zasegli večje število pirotehničnih izdelkov.
V začetku decembra so policisti na območju centra Ljubljane dvema mladoletnikoma zasegli 32 kosov pirotehnike, ki sta jo uporabljala na ulici v središču mesta in s tem vznemirjala občane. Med vikendom so intervenirali tudi na Vrhniki, kjer je večja skupina mladostnikov uporabljala pirotehniko. Mladoletniku so zasegli 17 kosov pirotehnike, zoper vse kršitelje pa so podali obdolžilni predlog na pristojno okrajno sodišče.
Teden dni kasneje so centraški policisti tekom vikenda v parku Tivoli opravili postopek s tremi mladoletnimi osebami, ki so imele pri sebi večjo količino pirotehnike. Skupno so jim zasegli več kot 300 kosov pirotehnike, zoper vse tri pa so podali obdolžilni predlog na pristojno sodišče.
9. decembra pa so logaški policisti v poostrenem nadzoru v sodelovanju s FURS kršitelju zasegli 79 kosov pirotehničnih izdelkov kategorije F4. Pri kršitelju je bila opravljena tudi hišna preiskava, kjer dodatnih izdelkov ni bilo zaseženih. Zoper njega so uvedli prekrškovni postopek.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.