Svet NSi je danes večinsko potrdil sporazum o skupnem nastopu s SLS na evropskih volitvah, je po seji potrdila predsednica NSi Ljudmila Novak. Kot je pojasnila Novakova, je za skupno listo NSi in SLS glasovalo 80 odstotkov članov sveta stranke. Preostalih 20 odstotkov je po njenih besedah menilo, da je NSi dovolj močna tudi za samostojen nastop na evropskih volitvah, nekaj pomislekov je bilo zaradi preteklih negativnih izkušenj, zlasti v času združevanja leta 2000, nekateri občinski odbori pa imajo s sodelovanjem s SLS slabe izkušnje na terenu.
A Novakova je prepričana, da današnja odločitev sveta NSi daje neko novo upanje na pomladni strani tudi v prihodnosti. Prepričana je, da bo sodelovanje obrodilo dobre sadove in da bo skupna lista zmagovalna.
"Zdaj je preveč pesimističnega razmišljanja v Sloveniji, prevečkrat se ljudje izrekajo proti, NSi se je izrekla za," je poudarila in dodala, da je čas za novo pomlad, ki naj se začne z dobrim rezultatom na volitvah v Evropskih parlament. Ob tem verjame v glas tistih, ki si želijo več sodelovanja in upanja za prihodnost.
'Jasen in vzpodbuden političen izraz volje'
Vodstvi obeh strank sta sicer okvirni sporazum za sodelovanje dorekli že v petek. Nosilec liste bi bil aktualni evropski poslanec Lojze Peterle, ki je danes dejal, da je odločitev svet NSi zanj "zelo jasen in vzpodbuden političen izraz volje".
Po njegovih besedah namreč ne gre le za povezovanje in skupen projekt dveh pomladnih strank, temveč za dokaz, da se tudi v Sloveniji kaj da dogovoriti.
Peterle je prepričan, da bo to odločitev pozdravila tudi Evropska ljudska stranka (EPP), pa tudi volivci. Obenem je izrazil željo, da med vsemi pomladnimi strankami pride do "nekega dogovora", kako se bodo lotili evropskih volitev. "Ker mislim, da bi bilo nenavadno, da se tri sestrske stranke Evropske ljudske stranke, ki jih zavezujejo jasne vrednote in načela, ne bi dogovorile, kako bi šle na te volitve, ne da bi izgubljale v bojih med seboj," je še povedal.
Po njegovem mnenju namreč razlike med strankami - tudi tistimi, ki so si sicer blizu - ne smejo biti razlog za izgubljanje energije pred volitvami na napačnih frontah.
Novakova pa je na vprašanje, kako si predstavlja sodelovanje s SDS, odgovorila, da sta tako NSi kot SLS samostojni stranki in se imata pravico odločati, kot želita. V NSi menijo, da je skupna lista korak v pravo smer, SDS pa jim sodelovanja na teh volitvah ni ponudila. "V DZ pa pri stvareh, kjer se strinjamo, seveda ni težav, sodelujemo tudi s SDS in to velja tudi za v prihodnje," je dodala.
Konkretnih imen še niso dorekli
Izvršilni odbor SLS bo sicer petkov okvirni sporazum obravnaval v ponedeljek, pozneje pa bo dokument obravnaval še glavni odbor stranke.
Če dogovor potrdi tudi SLS, bodo na skupni listi po štirje člani iz obeh strank, in sicer po dva moška in dve ženski iz vsake.
Prvo in drugo mesto bi pripadla NSi, tretje in četrto SLS. Na petem mestu bo predstavnik NSi, na šestem SLS, na sedmem bo Novakova, na osmem mestu pa predsednik SLS Franc Bogovič.
Konkretnih imen - razen nosilca liste - še niso dorekli. A po neuradnih informacijah bi bil na drugem mestu lahko podpredsednik NSi Aleš Hojs, na petem pa direktorica Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Vida Čadonič Špelič.
Iz vrst SLS pa je Bogovič že v petek kot možni kandidatki omenil poslanko SLS Jasmino Opec in podpredsednico stranke Olgo Franca ter dodal, da je v obtoku še več imen.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.