"Če se vlada do 10. februarja ne bo odpovedala odločitvi o ukinitvi samostojnega muzeja slovenske osamosvojitve, bo Združenje VSO začelo izvajati akcijski načrt v obrambo osamosvojitvi Slovenije in njenih vrednot," so sporočili pred tedni. Kaj torej sledi zdaj?
"Slovenijo bomo zaposlili z našim domoljubnim in državotvornim delovanjem. Ena od začetnih zadev bo gotovo zborovanje v podporo muzeju," je pojasnil predsednik Združenja VSO Lojze Peterle. Konkretne odločitve združenja še sledijo, izvajanje načrta naj bi sledilo pomladi.
Ministrica za kulturo je sporočila združenja glede obrambe osamosvojitve že večkrat označila za militantno retoriko. "Zaskrbljujoč je ta sovražni, hujskaški govor, ki ima velike posledice. Zato se morajo tisti, ki so najglasnejši ter imajo vpliv na debato in na oblikovanje jasnega, spoštljivega diskurza, tega toliko bolj zavedati," je nedavno dejala ministrica za kulturo Asta Vrečko.

"Nisem za to, da bi nam revolucionarji pripisovali revolucionarne metode. Delovali bomo v skladu z zakoni in našimi pogledi," je povedal Peterle.
Muzej slovenske osamosvojitve je bil sicer projekt zadnje Janševe vlade, zdajšnja vlada pa ga je skupaj z Muzejem novejše zgodovine preoblikovala v Muzej novejše in sodobne zgodovine. Nova Slovenija je proti ministrici zaradi tega pripravila interpelacijo, a ji manjkata dva poslanska podpisa, zaradi spora s SDS pa ju ni dobila.
KOMENTARJI (824)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.