Evropski poslanec in predsedniški kandidat Lojze Peterle je na predstavitvi manifesta Odločno za Slovenijo opozoril, da "je socialno razlikovanje šlo pri nas predaleč". Po njegovem mnenju je bilo v kampanji pred prvim krogom volitev tudi preveč poudarka na temah preteklosti, ki nas le razdvajajo. Čeprav predsednik republike nima mnogo formalnih vzvodov za dosego vseh v manifestu naštetih ciljev, Peterle stavi na svoje evropske izkušnje.
"Grozote druge svetovne vojne in povojnih pobojev so del naše zgodovine, a ne smemo več dovoliti, da jih izkoriščajo za netenje sovraštva in delitev, ki zastrupljajo nas, in kar je najhuje, tudi naše otroke“, je odločno poudaril Lojze Peterle.
Peterle zavrača blokovske delitve
Peterle je uvodoma spomnil, da je kandidiral na pobudo skupine državljanov ter da Slovence, kot je spoznal tudi na terenu, bolj kot preteklost zanimajo izzivi prihodnosti. Kot je dejal Peterle, sam nima težav spregovoriti o preteklosti, vendar je to smiselno le, če nam to lahko prinese kakšno dodano vrednost. "Ne želim biti sodnik tistega časa," je pojasnil kandidat, ki to nalogo prepušča sodnikom in zgodovinarjem. Za manifest, ki jasno kaže osrednje točke njegovega programa, se je Peterle odločil prav zaradi poskusov ideoloških delitev, do katerih je prišlo v zadnjem času.
Prav zato Peterle odklanja delitve na "naše" in "ne-naše", saj bo prihodnji predsednik republike moral znati preseči delitve na leve in desne ter odgovoriti na stanje, ki se nam profilira leta 2025. Tedaj bo razmerje med zaposlenimi in upokojenci ena proti ena, je opozoril Peterle. Zato bodo ključni izzivi socialna skrb in skrb za starejše, medgeneracijska solidarnost in konkurenčni preboj v skladu s sklepi Lizbonske strategije.
Slovenija na razpotju
Lojze Petrle je še poudaril, da išče "inovatorje, ne udeležencev druge svetovne vojne". V manifestu je poudaril, da je prehod v samostojnost "popačila tranzicija s tajkuni in divjo privatizacijo.
Izpostavil je še, da je potrebno mladim zagotoviti enakopraven dostop do kakovostnega znanja in delovnih mest, omogočiti dostojno življenje in zdravstveno oskrbo za državljane vseh generacij brez izjem ter upokojencem zagotoviti dostojno zasluženo pokojnino. V prihodnje bi bilo po Peterletovem mnenju potrebno čim prej sprejeti primerno zakonodajo, natančneje zakon o udeležbi zaposlenih pri dobičku podjetij.
Kandidat za predsedniško palačo je poudaril skrb države za upokojence, pri čemer pozdravlja skorajšnji referendum in premik glede zavarovalnice Triglav. Skrb za kakovostno javno mrežo tako v šolstvu kot v zdravstvu pa ne sme omejevati možnosti izbire, je prepričan Peterle.
Pri tem je opozoril na odnos sedanje opozicije, ki je financiranje javnih šolskih programov zasebnih šol uzakonila že pred leti. Prav tako je dosedanja izkušnja z zasebništvom kot podporno javni mreži v zdravstvu pokazala pozitivne učinke npr. pri zmanjšanju čakalnih dob.
O inflaciji in izbrisanih
Na vprašanje o vzrokih za visoko inflacijo je Peterle ocenil, da je poleg mednarodne situacije po njegovem glavni razlog v previsokih maržah v trgovinskem sektorju. Kot odgovor na zmanjšano kupno moč prebivalstva pa je Peterle naglasil možnost dogovora med delodajalci in delojemalci o višini plač, kjer produktivnost to pač omogoča.
Predsedniški kandidat je tudi zanikal poslabšanje odnosov z vodjem volilnega štaba Markom Pogorevcem, ki "uživa moje spoštovanje". Pogorevc tako ostaja član volilnega štaba, Peterle pa je sam prevzel glavno organizacijsko vlogo zaradi drugačne narave drugega kroga predsedniške kampanje.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.