Sliši se neverjetno, pa vendarle je res: Neuradno smo izvedeli, da naj bi premierka v odhodu Alenka Bratušek naredila vse, da bo za 23 tisoč evrov plače na mesec pristala na stolčku evropskega komisarja, na čemer že mesece gradi, pa čeprav je popolnoma nehigienično in neetično, da vlada, ki ima za zapuščino izredno slabe rezultate v državi, v Bruselj pošlje kar svojo premeirko, ki se je komaj prebila v parlament.
Bratuškova ni nikoli zanikala, da jo zanima komisarsko mesto. To je sporočala z izjavami, da si novi šef komisije Jean-Claude Juncker želi čim več žensk, v Evropi je govorila eno, doma drugo, v četrtek pa bo po nekaterih informacijah poskrbela za svoj trenutek, ko naj bi v Bruselj poslala kar tri imena: svoje, kandidata iz vrst SD, najverjetneje Rada Genoria, in še nekoga tretjega, ki ga podpira SMC. Jasno je, da bolj ali manj poznajo samo njeno ime.
Ministri bi tako v paketu potrdili vse predlagane kandidate, končno izbiro pa preložili na šefa evropske komisije, pri čemer premierka neuradno računa, da bi Juncker izbral prav njo. Prvič zato, ker je vodila vlado, drugič zato, ker je ženska, tretjič zato, ker ga je javno podprla, nenazadnje pa se je minulo sredo z njim v Bruslju tudi sestala. Prvič v zgodovini Evropske komisije se tako utegne zgoditi, da bo predsednik, ki ga prav nič ne zanimajo slovenske zdrahe, odločal o tem, o čemer bi morali odločati doma. In tako izgubljamo suverenost ter se popolnoma blamiramo pred evropsko javnostjo.
Tudi v stranki Mira Cerarja, kjer so odhajajočo vlado pozvali, naj ne hiti s komisarskim kandidatom in naj zanj predhodno doseže širše soglasje, pravijo: če bi se jutri vlada odločila za takšno potezo, bi to ocenili kot nesmiselno odpoved državne suverenosti. Podpredsednik Milan Brglez pa ne izključuje, da bi nova vlada komisarskega kandidata brez širšega soglasja utegnila odpoklicati, kar bi za Slovenijo pomenilo še dodatno blamažo. "Preprosto ni procedura, da bi se na takšen način imanovalo komisarja. To govori o tem, da Slovenija ni sposobna doseči tistega političnega konsenza, ki ga takšen komisar potrebuje, da bi ustrezno opravljal svojo funkcijo. Prenašanje odgovornosti z države na neko mednarodno institucijo pa vsekakor ne govori dobro o sami državi, o njeni sposobnosti in kredibilnosti," je dejal.
Peterle: Vlada naj da na izbiro nekaj imen
"Glede na napetosti v Sloveniji na levo in na desno bi si želel, da vlada postavi kriterije, pogleda, kdo jih izpolnjuje, naredi širši in ožji izbor ter ožji izbor imen pošlje predsedniku Evropske komisije v uporabo," je povedal evropski poslanec Lojze Peterle (EPP/NSi).
O imenih ni želel govoriti, češ da je treba na prvo mesto postaviti merila: evropske reference, znanje jezikov, dosežki, politične izkušnje. Čudi ga, da nekateri poudarjajo, da bi kandidat moral biti nestrankarski in tehnokrat.
"Ne bi želel nekoga, ki nima evropskih referenc ali je celo slab v jezikih, ne bi šel na neznanca ali človeka s kratko politično izkušnjo ... Države predlagajo izrazito močne osebnosti, ne nestrankarskih tehnokratov, ne samo nekoga, ki je 'naš'," je poudaril Peterle.
Na vprašanje, ali ga osebno zanima ta položaj, odgovarja, da je stranka te dni omenjala njegovo ime in da ni a priori proti. "Mislim, da imam potrebne reference, ampak se ne samokandidiram," je dejal.
Predvsem pa bi si Peterle želel, da bi bila Slovenija ambiciozna in evropska, da bi vedela, kaj bi želela delati in da bi pri izbiri upoštevala nacionalni interes. "Moj kriterij je – poiščimo tistega, ki bo v danih okoliščinah, strukturah prispeval največ," je sklenil.
KOMENTARJI (1215)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.