Na politični desnici je vroče. Potem ko je združbi strank, ki se (samo)uvrščajo na ta pol – SDS, NSi in SLS – na zadnjih volitvah uspelo zbrati precej manj glasov kot na kakšnih prejšnjih, SLS je celo izpadla iz parlamenta, se bije boj za prevlado.
V SDS, ki že lep čas večino energije vlaga v obrambo svojega predsednika z ostro retoriko, ki ne izbira tarč, se vodilni vlogi ne nameravajo odreči. Glede na konkurenco, ki se giblje malo nad ali malo pod parlamentarnim pragom, je njihova zaskrbljenost na prvi pogled tudi nekoliko nerazumljiva.
Po drugi strani pa gre za klasični način delovanja SDS, kjer drugače misleči niso potencialno sogovorniki, ampak smrtni sovražniki, pa naj bodo programsko ali ideološko še tako sorodni, ocenjuje poznavalec razmer v stranki, ki želi ostati neimenovan.
Zadnja tarča jeze SDS je predsednik prve slovenske vlade, danes pa evropski poslanec Lojze Peterle. Ta je pred časom kot edini evropski poslanec z desne sprejel vabilo Foruma 21 na razpravo o prihodnosti Evropske unije. In si s tem nakopal plaz očitkov, da je izdal desnico, Pomlad in Janšo.
"Že vsaj 15 let nikomur ne odrekam pogovora o Evropski uniji. Čim bolj kot so sogovorniki različni, tem raje grem," je danes na tiskovni konferenci dejal Peterle, ki poudarja pomen takšnih pogovorov in vleče vzporednice med današnjim prelomnim položajem Slovenije in tudi povezave s stanjem pred osamosvojitvijo. "Takrat smo se pogovarjali. Tudi s Kučanom. Volivci so to nagradili na plebiscitu. Sicer bi lahko bil rezultat tudi drugačen," pravi in poziva na pogovor o dialogu, zaupanju in politični kulturi, s čimer očitno meri tudi na razmere na desnici.
"Če se pogovarjaš, to še ne pomeni, da se "bratiš z nasprotnikom". Dejstvo je, da se le s pogovorom lahko kaj dogovoriš," meni in dodaja, da ga današnje razmere na desnici skrbijo. "Ključna nesreča na pomladni strani je volilna abstinenca. Volivci ostajajo doma od sesutja Demosa dalje. Pravijo, da še vedno ne razumejo, zakaj se je uspešna koalicija samorazpustila."
Prepričan je, da bo morala desnica do teh volilnih abstinentov najti pot. A ne z reduciranjem na eno stranko ali ustanavljanjem satelitskih strank, katerih namen bi bil uničiti nevšečno konkurenco.
Janša se je na Peterletove izjave odzval na Twitterju, kjer je zapisal: "Lojze, Lojze. Sita vrana lačni ne verjame. Ve, da je ravno zato sita. Včasih pa mora javno k gospodarju po drobtine."
Spopad Novak - Hojs
Napad SDS na Peterleta mnogi vidijo v luči predkongresnega dogajanja v NSi, kjer bosta na kongresu na nasprotnih bregovih stala kandidata za predsednika stranke – aktualna predsednica Ljudmila Novak, ki poudarja, da mora biti sodelovanje NSi in SDS na ravni enakovrednih partnerjev, in Aleš Hojs, ki pravi, da ga "skrbi antijanšizem v stranki".
Hojs si je s takšnim stališčem nabral veliko podporo SDS naklonjenih medijev desnice, medtem ko številni analitiki podpirajo idejo NSi o večji distanci od vpliva SDS na notranje delovanje stranke.
"NSi mora igrati svojo igro, ne pa se pustiti voditi na plesišče interesov zunaj nas," meni tudi Peterle, ki upa, da bosta kandidata za predsednika jasna glede svojih vizij, saj lahko to stranki omogoči razmislek in boljše delovanje. Kljub temu nuje po menjavi Novakove ne vidi. "Ima pa stranka - potem ko je imenu dodala "krščanski demokrati" in so volivci to zelo dobro sprejeli - še veliko prostora za dejanja. Saj mora spremembi imena slediti predvsem zgled," ocenjuje.
Novakova ima kongresno zmago sicer skoraj zagotovljeno, saj verjetnost, da bi Hojsu uspelo zbrati dovolj podpore, ni prav velika. Ali bo po porazu nadaljeval z delom v stranki, k čemur ga je pozvala Novakova, ali bo šel na svoje, kot ugibajo nekateri, še ni jasno.
Hojsu je pred sobotnim volilnim kongresom stranke izrekla podporo skupina vidnih članov stranke, ki si želijo vrnitve NSi k njenim koreninam. Med podporniki so tudi nekateri ustanovni člani stranke."Že nekaj časa opažamo dejanja in izjave dela vodstva NSi, ki kažejo, kako se stranka čedalje bolj oddaljuje od svojega poslanstva in to pri najbolj ključnih ter konkretnih vprašanjih, ki zadevajo našo totalitarno preteklost," je zapisala skupina Hojsovih podpornikov. Med njimi so tudi nekdanji poslanec in glavni tajnik stranke Anton Kokalj, ljubljanska mestna svetnica Mojca Kucler Dolinar ter ustanovni člani stranke Lenart Rihar, Justin Stanovnik in Anton Drobnič.
Razkole v NSi sicer že poznajo. Ko je stranko zapustil vplivni član ter nekdanji minister Janez Drobnič in je nastala KDS, je tudi to pomagalo k temu, da je NSi ostala leta 2008 pred vrati parlamenta. Vprašanje je, kaj bi se zgodilo tokrat. Stranka se trudi s pomikanjem od ideloških k gospodarskim temam navdušiti nove volivce, kar vzbuja nelagodje pri nekaterih tradicionalnih volivcih. Znotraj stranke je zato precej pozivov k čim prejšnjemu jasnemu oblikovanju (nove) identitete stranke, s čemer bi volivci bolj jasno vedeli, koga volijo.
KOMENTARJI (1455)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.