Antonio Tajani je v nedeljo na oz. ob robu nedeljske slovesnosti v Bazovici pri Trstu ob italijanskem dnevu spomina na žrtve fojb in eksodus Italijanov iz Istre, Reke in Dalmacije izjavil, da je tiste, ki zanikajo pojav fojb in eksodusa, premagala zgodovina in da je tisti, kdor zanika ta pojav, sostorilec tistega, kar se je zgodilo. Ob tem je dodal, da naj "živi Trst, naj živi italijanska Istra, naj živi italijanska Dalmacija".
'Ni se opravičil za svoje besede, ampak za "napačno razlaganje" besed'
Opravičila Lojze Peterle (NSi) ne sprejema, čeprav je v njem priznal tudi slovenske in hrvaške žrtve. Kot je v današnjem sporočilu za javnost ocenil Peterle, se predsednik parlamenta namreč ni opravičil za svoje besede, ampak za napačne razlage. "Ne njegov govor, ne napol opravičilo ne moreta prispevati k miru," je poudaril Peterle.
Tajanija je pozval, da se v svojstvu predsednika Evropskega parlamenta ali v kateremkoli drugem v prihodnje vzdrži takih nastopov.
Peterle je ocenil, da je bil Tajanijev govor ob bazoviških fojbah predvolilen ter da je šlo za nastop italijanskega politika za avtoriteto predsednika Evropskega parlamenta.
Evroposlanci iz SDS nad izjavami zaskrbljeni, a so opravičilo sprejeli
Evropski poslanci iz vrst SDS Patricija Šulin, Romana Tomc in Milan Zver so v odzivu, objavljenem v ponedeljek na spletni strani SDS, zapisali, da so zaskrbljeni nad nedeljsko izjavo predsednika Evropskega parlamenta. Ob Tajanijevi izjavi o italijanski Istri pa so povzeli odziv predsednika SDS Janeza Janše, da je Istra toliko italijanska, kot je Furlanija - Julijska krajina slovenska.
Zver, Tomčeva in Šulinova so v skupnem odzivu še zapisali, da so sprejeli Tajanijeva pojasnila in opravičila ob začetku plenarnega zasedanja v Strasbourgu, v katerih je zatrdil, da njegova izjava nikakor ne more biti razumljena kot nacionalistična ter dodaja, da se je vedno zavzemal za sožitje Italijanov, Hrvatov in Slovencev.
Tomčeva je še menila, da so besede predsednika Evropskega parlamenta, ki se nanašajo na ozemeljsko celovitost Slovenije in Hrvaške, nesprejemljive. "Takšne nepremišljene izjave po nepotrebnem vnašajo nemir, posebej ker je to poglavje zgodovine med Italijo in Slovenijo zaključeno," je poudarila.
V nadaljevanju Tomčeva pričakuje dodatna pojasnila in odkrit pogovor tudi na ravni politične skupine EPP. Opozorila je še na "izjemno populističen odziv" na Tajanijeve izjave, ki po njenem podpihuje sovraštvo in razdor. Kot je dodala, podpira strpno in k spravi usmerjeno politiko, ki enako obravnava vse žrtve totalitarnih sistemov.
'Besede, kot so italijanska Istra in italijanska Dalmacija, povsem nesprejemljive'
Na sestankih politične skupine EPP so v ponedeljek in danes že obravnavali Tajanijeve izjave in, kot so sporočili poslanci iz vrst SDS, se nanje kritično odzvali. Na problematičnost Tajanijevih izjav je na sestankih skupine EPP opozoril tudi Franc Bogovič (SLS).
Ta je nesprejemljivost ravnanja predsednika parlamenta izpostavil tudi v ponedeljek ob začetku plenarnega zasedanja. Tajanija je opozoril, da je uporaba besed, kot so italijanska Istra in italijanska Dalmacija, povsem nesprejemljiva, saj je spomin na grozote fašističnega režima v okupiranem delu Slovenije in Hrvaške po prvi svetovni vojni še preglobok. Za opravičilo se je Tajaniju zahvalil in ga sprejel.
Cerar je Tajaniju pisal kljub opravičilu
Zunanji minister Miro Cerar je danes predsedniku Evropskega parlamenta Antoniu Tajaniju zaradi njegovih izjav na slovesnosti v Bazovici pisal kljub ponedeljkovemu opravičilu.
V pismu, objavljenem na spletni strani ministrstva za zunanje zadeve, je zapisal, da je Tajani "kot predsednik Evropskega parlamenta, institucije, ki predstavlja državljanke in državljane unije, na slovesnosti podal izjave, ki niso ne v duhu Evropske unije ne njenih ustanovnih vrednot".
"Prav nasprotno, vaše izjave nas vračajo v čase, ko se je z nevarno retoriko v Evropi spodbujalo k sovražnostim do drugih narodov ter ustvarjalo napetosti med narodi in državami. Vaše izjave smo mnogi razumeli kot grožnjo, zato od vas pričakujemo iskreno opravičilo. Pojasnilo o domnevnem nerazumevanju vaših trditev žal ni dovolj, saj so te v nasprotju s temeljnimi načeli evropske ureditve, določenimi s Helsinško sklepno listino o varnosti in sodelovanju v Evropi," je še poudaril minister.
Izpostavil je, da od voditeljev evropskih ustanov pričakuje, da jasno rečejo ne zgodovinskemu revizionizmu, spodbujanju nestrpnosti in sovražnosti med narodi. "Tragični dogodki naše skupne zgodovine ne bi smeli biti predmet političnih reinterpretacij," je zapisal.
Tajanija je spomnil, da je ustrezno izhodišče za strpno razpravo o dogodkih vojnega in povojnega obdobja skupno poročilo slovensko-italijanske zgodovinsko-kulturne komisije Slovensko-italijanski odnosi 1880-1956 iz leta 2000. Posredoval mu je tudi izvod tega poročila.
Izjave obsojajo tudi Slovenci v Italiji
Izjave italijanskih predstavnikov na nedeljski slovesnosti v Bazovici, obsojajo tudi v krovnih organizacijah slovenske manjšine. Obžalujejo tudi nestrpnost, ki so ji Slovenci v Italiji priča vsako leto, odkar se obeležuje ta praznik, ne glede na barvo vlade v Rimu.
"Tako visok funkcionar, kot je Tajani, ne bi smel priti v Bazovico in pridigati, ne da bi vedel, kakšna je zgodovina," je bil odločen predsednik Sveta slovenskih organizacij Walter Bandelj. Kot je dodal, Tajanijevo opravičilo sicer sprejema, a do vsega skupaj sploh ne bi smelo priti. Ko gre za dogajanje v Bazovici, pa Bandelj, ki se je slovenskim predstavnikom zahvalil za ponedeljkove ostre odzive, še posebej ne sprejema navedb, da smo Slovenci genociden narod.
Organizacijski tajnik pri Slovenski kulturno-gospodarski zvezi Marino Marsič je medtem povedal, da ob dnevu spomina vedno na plan stopita nestrpnost in skorajda sovražnost do Slovencev. To je že neke vrste stalnica, vse odkar v Italiji obeležujejo ta praznik, je povedal.
"Vsako leto je slabše," pa je menil Bandelj in ocenil, da je bilo letošnje dogajanje "popolnoma izven vse ravni". Prihod dveh oz. treh tako visokih italijanskih predstavnikov v Bazovico vidi tudi v luči letošnjih volitev v Evropski parlament. Vzdušje je bilo načrtovano vnaprej, je ocenil, pri čemer je spomnil tudi na predvajanje filma o pobojih fojbah Red Land - Rosso Istria v zadnjih mesecih, kar je omenil tudi Marsič.
"Hudo je, da je v Italiji fašizem po zakonu pojmovan kot kaznivo dejanje, dejansko pa se nanj požvižgajo tudi javne institucije in sprejemajo tovrstne shode kot nekaj naravnega," je še komentiral Marsič.
Do Tajanija kritični tudi v združenju optantov
Do besed predsednika Evropskega parlamenta Antonia Tajanija na nedeljski slovesnosti pri Bazovici so kritični tudi v združenju italijanskih optantov, Unije Istranov, poroča zamejski Primorski dnevnik. Predsednik združenja Massimiliano Lacota je menil, da bi bilo bolje, če bi Tajani ostal doma ali v Strasbourgu.
Lacota je po poročanju Primorskega dnevnika ocenil, da je imel Tajani tipično predvolilni govor, tudi zato, "ker žal očitno sploh ne pozna zgodovine naših krajev".
Lacota je sicer pohvalil "spravljiv govor" predsednika odbora za fojbe Paola Sardosa Albertinija, nič pa ni omenil italijanskega notranjega ministra in voditelja Lige Mattea Salvinija.
Združenje optantov je poleg tega zavrnilo kritike na račun italijanskega predsednika Sergia Mattarelle, ki so v zvezi s fojbami in eksodusom Italijanov iz Istre prišle iz Slovenije in Hrvaške. Lacota je prepričan, da je v Istri vsekakor prišlo do etničnega čiščenja na škodo Italijanov, še poroča Primorski dnevnik.
KOMENTARJI (220)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.