Slovenija

Peterle bo tožil Turka

Ljubljana, 14. 11. 2005 20.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Lojze Peterle (NSi) bo zaradi obrekovanja vložil odškodninsko tožbo proti Boštjanu Turku.

Peterle je v soboto zanikal, da je bil sodelavec Udbe
Peterle je v soboto zanikal, da je bil sodelavec Udbe FOTO: POP TV

Turk je predsednika sveta NSi Lojzeta Peterleta obtožil, da naj bi sodeloval z nekdanjo Službo državne varnosti. Peterle je zato proti Turku vložil odškodninsko tožbo zaradi obrekovanja. Tudi izvršilni odbor NSi je danes sprejel skupno izjavo, v kateri obsoja neresnične in žaljive trditve ter izjave Boštjana Turka o osebnosti Lojzeta Peterleta, evropskega poslanca in predsednika Demosove vlade. "Turkove javne trditve, izrečene v času pred 2. kongresom NSi, so take narave, da škodijo časti in dobremu imenu Lojzeta Peterleta in so napad na strankino enotnost in njeno programsko politiko," so še zapisali v izjavi.

Tudi predsednik stranke Andrej Bajuk je zavrnil Turkove trditve. "Lojzeta Peterleta cenim in spoštujem in vem, da je to, za kar je bil obtožen, v popolnem neskladju z njegovim delom in karakterjem," je dejal Bajuk. Predsednik NSi obžaluje, da je prišlo do takšnih obtožb in upa, da "bomo takšno vzdušje v stranki pustili za nami". Po njegovih besedah kljub razlikam v ocenah o delovanju stranke pred sobotnim kongresom ne bi smelo prihajati do takšnim napadov, ki očitno ne odgovarjajo realnosti.

Turk se v pisnem sporočilu sklicuje na arhiv Centralne arhivske evidence Udbe, v kateri je Peterle zabeležen pod številko 13606-00207, kar ga po tem šifrantu uvršča v kategorijo stalnih in občasnih virov znotraj RKC.

Peterle, ki se je minuli teden ob ostrih kritikah v zvezi z vodenjem stranke odpovedal predsedniški kandidaturi na kongresu v Novi Gorici, je v današnjem sporočilu pojasnil, da doslej ni reagiral na "hude obtožbe", ki so se od avgusta naprej "skoraj vsak teden redno pojavljale v slovenskem tisku". Po nadaljevanju napadov po odstopu od kandidature pa se je odločil, da vloži odškodninsko tožbo zaradi obrekovanja proti Boštjanu Turku, ki je "avtor prenekaterih člankov in spornih izjav" na račun Peterleta.

Glede članstva Boštjana Turka v NSi pa je izvršni odbor stranke v skupni izjavi zapisal, da Turk ni član NSi, pač pa le njen simpatizer. V sobotnem Delu je namreč Turk zatrdil, da je član NSi, čeprav drži, "da se je Peterle zelo angažiral pri poskusu moje likvidacije znotraj NSi".

Peterle je Bajuku očital, da se stranka ni distancirala od Turkovih izjav
Peterle je Bajuku očital, da se stranka ni distancirala od Turkovih izjav FOTO: POP TV

Bajuk ima protikandidata

Andrej Bajuk je pred sobotnim kongresom NSi v odzivu na današnjo vložitev predsedniške kandidature župana Dolenjskih Toplic Franca Vovka dejal, da je njegov protikandidat očitno prepričan, da lahko bolje vodi stranko. "Vedno sem izjavljal, da je NSi demokratična struktura, v kateri so lahko vsakemu zaupane določene odgovornosti," je povedal Bajuk.

Dodal je, da bodo imeli zadnjo besedo delegati v Novi Gorici. Na vprašanje, kolikšno podporo pričakuje glede na različne poglede in aktualne kritike vodenja druge največje vladne stranke, pa ni odgovoril neposredno. V predkongresnem obdobju je po njegovih besedah razumljivo, da prihajajo na dan različni pogledi, saj gre tudi za "čas polaganja računov".

Vovk meni, da morajo imeti delegati na sobotnem kongresu možnost izbire, med razlogi za kandidaturo pa je omenil še nestrinjanje z vodenjem stranke.

Vovk je kandidaturo vložil po tem, ko se zanjo minuli teden niso odločili najbolj izpostavljeni kritik vodenja stranke, predsednik sveta NSi in poslanec v Evropskem parlamentu Alojz Peterle, njegova kolegica v Bruslju Ljudmila Novak in nekdanji član uprave Telekoma Miran Kramberger.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10