Na Okrajnem sodišču v Ljubljani se je danes nadaljevalo sojenje obtoženi peterici v zadevi Patria, vendar so v sodno palačo na Miklošičevi ulici prišli samo trije, in sicer predsednik SDS Janez Janša, nekdanji direktor HSE Jože Zagožen in brigadir Tone Krkovič.
Ivan Črnkovič je prek odvetnika sodišču že v petek posredoval zdravniško opravičilo, vabilo Walterju Wolfu pa sploh ni bilo izkazano. Njegov zagovornik Andrej Kac je razložil, da je Wolf zaradi slabega počutja odšel domov v Kanado, vendar se namerava vrniti v Slovenijo, čeprav še ne ve kdaj. Sodnica je tako Wolfa kot Črnkoviča začasno izločila iz postopka.
Janša: Sodnica z napačnim pravnim poukom do obravnave tik pred volitvami
Sodnica Barbara Klajnšek je z napačnim pravnim poukom dobila izgovor, da je razpisala obravnavo tik pred volitvami, kar je ukrajinski model, je pred začetkom današnjega naroka v zadevi Patria povedal Janša. Poudaril je, da obžaluje, da ima "politična konkurenca za te volitve enak negativni program kot leta 2008". Po njegovih besedah se vse koncentrira na "politični proces", namesto da bi se pripravljali na težave, ki jih bo treba reševati po volitvah 4. decembra. Na sodišču so tisti, ki naj bi neugotovljenega dne na neugotovljen način in na neugotovljenem kraju sprejeli neko obljubo, kar je "čisti absurd", ne pa tisti, "ki so dokazano dobili denar od Patrie", je dejal.
Povedal je še, da se na sklep o zavrnitvi dokazov po zakonu ni mogoče pritožiti na višje sodišče, zato se njegov odvetnik Franci Matoz na sklep tudi ni pritožil. Kljub temu pa je sodnica Klajnškova v pravni pouk zapisala to možnost, zato so se pritožili nekateri drugi odvetniki. "Na ta način je sodnica z napačnim pravnim poukom dobila izgovor, da je razpisala obravnavo tik pred volitvami, kar je ukrajinski model," je še poudaril predsednik SDS.
Proces, poln zapletov
Vrhovni državni tožilec Andrej Ferlinc je dopoldne začel s prebiranjem obtožnega predloga, vendar je v skoraj osem ur dolgem naroku prebral le 56 od več kot 80 strani. Sodnica je namreč zaradi izteka delovnega časa sodišča obravnavo prekinila, nadaljevali pa jo bodo prihodnji ponedeljek.
Ferlinc je med prebiranjem obtožnega predloga velikokrat omenil političen vpliv, ki naj bi ga podjetje Patria potrebovalo za zmago na razpisu za proizvodnjo osemkolesnikov. V obtožnem predlogu med drugim piše, da so v finskem podjetju Patria vedeli, da tudi najboljša ponudba prinaša le 40-odstotno možnost, da bi jih izbrali na razpisu. Preostalih 60 odstotkov za zmago na razpisu pa da je predstavljala politična odločitev, zato naj bi si morali zagotoviti tudi tovrsten vpliv.
V ta namen naj bi v Patrii prišli tudi do Zagožna, politika, gospodarstvenika in dobrega znanca takratnega predsednika vlade Janše. Zagožen naj bi bil med drugim zadolžen za "iskanje najboljšega partnerja Patrii v Sloveniji". Kot je znano, je slovenski partner postalo podjetje Rotis, njegov lastnik pa je prav tako obtoženi Črnkovič. Zagožen naj bi po navedbah iz obtožnice med letoma 2005 in 2006 večkrat zahteval 30-odstotno predplačilo za posredovanje pri sklenitvi posla. Ta denar, več milijonov evrov, naj bi Patria tudi nakazala februarja 2007.
Odmevne priče in kazen odvetniku
Matoz je želel na prostor za priče povabiti novinarja Dejana Karbo, ki je moral sojenje zapustiti, saj priča ne sme poslušati zagovorov ostalih pričujočih. Ker je Matoz navkljub opozorilom skočil v besedo sodnici, mu je bila izrečena globa v višini 350 evrov.
Tudi Ferlinc je v obtožnem predlogu razkril, koga kot pričo želi tožilstvo. Med njimi so nekdanji predsednik uprave Petrola Marko Kryžanowski, predsednik uprave Gorenja Franjo Bobinac in direktor Viator & Vektorja Zdenko Pavček. Prav tako predlagajo tudi priče iz Finske, med drugim nekdanjega direktorja Patrie Jormo Wittakorpija in predstavnika Patrie za Slovenijo Reija Niittynena.
Zagožen: Niti enega dokaza ni zoper mene
Zagožen je ob robu sojenja povedal, da so se lobisti očitno med seboj hvalili, kakšno podporo imajo v Sloveniji. "Niti enega dokaza ni zoper mene," je poudaril in napovedal, da bodo to v nadaljnjem postopku tudi dokazali.
"Danes smo se naposlušali več špekulacij, kot jih lahko najdete na Wall Streetu," pa je po naroku povedal Janša. Kar je napisano na 80 straneh obtožnega predloga, bi se po njegovih besedah dalo napisati na štiri strani. Kot je poudaril, so nekateri v zadevi Patria očitno dobili denar, vendar tistih na sodišču ni. "Ne samo da nisem dobil nobene obljube nagrade, jaz se z ljudmi, ki so omenjeni v obtožnem predlogu, nikoli nisem niti pogovarjal o Patrii," je pojasnil.
Janšo je pred državnozborskimi volitvami sicer podprl tudi finski premier Jyrki Katainen, o čemer je predsednik SDS danes povedal, da "očitno na Finskem vedo, za kaj gre".
Sojenje obtoženim se je na Okrajnem sodišču v Ljubljani začelo 5. septembra. Obtožni predlog jih bremeni kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa 135 finskih oklepnikov patria. Vsi obtoženi očitke zanikajo, zadevo Patria pa označujejo za političen proces.
Že v uvodnih narokih sojenja je obramba zahtevala izločitev nekaterih dokazov, ki naj bi bili na Finskem in v Avstriji pridobljeni s kršitvijo človekovih pravic. Ferlinc, ki je zadevo Patria prevzel po umiku Zobec Hrastarjeve iz tožilskih vrst, je navedbe zanikal.
Zahtevo odvetnikov obrambe po izločitvi dokazov je zavrnila tudi sodnica Klanjškova, vendar so se nekateri odvetniki pritožili na višje sodišče. To je pred dnevi pritožbo iz formalnih razlogov zavrglo.
KOMENTARJI (1281)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.