Predsedniki strank LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS so opoldne pred kamerami in fotografi slovesno podpisali koalicijsko pogodbo. Sledile so medsebojne čestitke in rokovanja.
"Za nami sta dva meseca trdega dela, opravili smo velike napore, veliko smo morali usklajevati in rezultat tega je današnji podpis koalicijske pogodbe," je ob tem dejal predsednik vlade Marjan Šarec ter se zahvalil vsem za konstruktivno držo, trud pri sestavljanju koalicije in iskanju skupnih rešitev.
Pozornost je namenil tudi številnim govoricam in napovedim o slabih scenarijih, ki naj bi doleteli to vlado. Šarec je na to dejal, da sam vidi stvari drugače. Vsak, ki je zbral pogum in voljo, kot predsednik ali predsednica stranke, kot kandidat za ministra, in vsak, ki bo sodeloval s to vlado, si po njegovih besedah zasluži priznanje.
Meni, da bodo kljub naporom, ki jih čakajo, naredili nekaj dobrega za Slovenijo. "Različna mnenja so za demokracijo nekaj običajnega," je še dodal. "Verjamem, da smo danes vsi dosegli, kar smo želeli, in da bo vlada v dveh tednih postala operativna," je še izpostavil.
Obregnil se je tudi ob kritike, ki letijo na izbiro ministrskih kandidatov. Po eni strani sliši, da gre za rekonstrukcijo aktualne vlade, ker da je v njej preveč starih obrazov, ko pripeljejo koga novega, pa, da ga nihče ne pozna in dvome v to, ali bo kaj izpeljal. "Nikoli ni situacija idealna in nikoli ni vsem všeč. Naša vlada bo odvisna samo od tega, kakšne rezultate bo pokazala, kaj bo naredila za Slovenijo. In to je edino, kar bo štelo," je poudaril. Zavrnil je tudi navedbe, da finančna ministrica Cerarjeve vlade Mateja Vraničar Erman ni želela sodelovati v njegovi vladi. Zatrdil je, da si je želela sodelovati, "a sam sem presodil, glede na vse očitke, da bo stranka ponudila vse štiri kandidate nove".
Tudi drugi predsedniki strank so bodoči vladi zaželeli uspešno spoprijemanje z izzivi in reševanje problemov. Alenka Bratušek, ki si je želela koordinirati resorje za zdravstvo, finance in socialo, je po podpisu komentirala izbiro finančnega in zdravstvenega ministra. Meni, da je prav, da je LMŠ prevzela omenjena resorja, si pa želi oba ministra čimprej srečati in slišati njuno vizijo. "Pomembno je, da zdravstvo in finance delata z roko v roki," je ob tem dodala.
Tako Dejan Židan kot Miro Cerar sta poudarila, da se bo Slovenija še naprej zavzemala za prijateljske odnose s Hrvaško, a hkrati vztrajala pri spoštovanju vladavine prava oz. mednarodnega prava. Ministrskih kandidatov, ki so jih predlagale druge stranke, nista želela komentirati poudarila pa sta, da so v njunih strankah predlagali dobre kandidate. Židan je ob tem dodal, da ga je bolela razprava o tem, ali je kulturno ministrstvo, ki je pripadlo njihovi stranki, pomembno. "Ni bolj pomembnega ministrstva, da ostanemo kot narod, saj samo zaradi jezika in kulture obstali in bomo tudi v prihodnje," je poudaril in dodal, da ima podoben pomen tudi izobraževanje.
Cerar pa je med drugim dejal, da si želi, da bi vlada delovala v dovoljenih fiskalnih okvirjih, saj da to daje državi kredibilnost, hkrati pa omogoča, da je na dolgi rok odporna na krize. Izračuni za finančno ovrednotenje koalicijske pogodbe so bili po njegovih besedah narejeni, a so hipotetični, in zaradi dejstva, da gre za neke želje, ki jih je težko ovrednotiti, podani v razponih. Proces upravljanja javnih financ bodo v SMC budno spremljali, je še napovedal.
Karl Erjavec pa je ocenil, da so bila v vsaki koalicijski vladi turbulentna obdobja, kar je posledica želje po uveljavljanju programov in interesov strank, ni pa odvisno od tega, koliko strank tvori koalicijo. V DeSUS so zadovoljni s koalicijskim sporazumom, ki poleg tega, da opredeljuje zdravstvo kot prioriteto, vsebuje tudi veliko njihovih zahtev glede položaja upokojencev.
Glede predlagane ministrske ekipe pa je dejal, da je DeSUS predlagala tako star kot nov obraz. S kandidatko za ministrico za kmetijstvo Aleksandro Pivec je zadovoljen, meni, "da bo to ena poživitev za vlado". A glede kritik o starih obrazih v vladni ekipi Erjavec ocenjuje, da tudi izkušnje nekaj štejejo. "Mislim, da bo ta vlada ena posrečena kombinacija," je dejal in dodal, da od ostalih novih obrazov pozna le kandidata za zdravstvenega ministra Sama Fakina.
Mesec: Ministrska ekipa verjetno najboljša v danih okoliščinah
V Levici, ki je s koalicijskimi strankami sklenila dogovor o sodelovanju, ne želijo špekulirati, koliko časa bo vlada trajala. "Kar se nas tiče, je jasno, da bomo z vlado projektno sodelovali, dokler se bodo njeni ministri držali dogovorjenega v vsebinskem sporazumu, ki je osnova našega sodelovanja," je v izjavi za medije ob robu seje DZ zatrdil Luka Mesec.
Za ministrsko ekipo, ki je predlagana, je dejal, da je verjetno najboljša v danih okoliščinah. "Seveda lahko marsikdo očita Šarcu neizkušenost, ampak lahko bi na njegovem stolu sedel Janez Janša. Lahko kritiziramo ministra za kulturo, ampak lahko bi na njegovem stolu sedel Zmago Jelinčič. To so razlogi, zakaj smo se odločili Marjana Šarca kot mandatarja podpreti in zakaj smo se odločili projektno podpreti tudi njegovo vlado," je pojasnil Mesec.
V vladi bo sedelo 16 ministrov
S koalicijsko pogodbo se stranke med drugim zavezujejo, da bodo spoštovale načela pravne države in medgeneracijske soodvisnosti. Predstavniki koalicije so večkrat izpostavili tudi zavzemanje za višjo stopnjo politične kulture in ravni komuniciranja, med največje prioritete pa so uvrstili ureditev razmer v zdravstvu.
Celotno koalicijsko pogodbo si lahko preberete tukaj.
V Šarčevi vladi bo tako kot v dosedanji 16 ministrov, od tega dva brez resorja. V LMŠ za vodenje finančnega ministrstva predlagajo Andreja Bertonclja, za zdravstvenega Sama Fakina, za notranjega Boštjana Poklukarja in za ministra za javno upravo Tugomirja Kodeljo.
SD za vodenje izobraževalnega resorja predlaga Jerneja Pikala, za pravosodno ministrico Andrejo Katič, za kulturnega ministra pa Dejana Prešička. V SMC pa za gospodarskega ministra znova želijo Zdravka Počivalška, za ministra za okolje Jureta Lebna, za ministrico za delo Ksenjo Klampfer in za zunanjega ministra Mira Cerarja.
Nekatera ministrska imena že burijo duhove
Peterica strank, ki v DZ nima večine, je sicer sprva vodila pogovore o oblikovanju vladne koalicije z NSi, po umiku NSi pa so začeli pogovore z Levico. Ta se za vstop v vlado ni odločila, je pa s peterico strank sklenila protokol o sodelovanju in tako na glasovanju v DZ sredi avgusta že podprla Šarca za mandatarja. Obenem se je zavezala tudi, da ne bo nasprotovala listi ministrskih kandidatov. Za potrditev liste je sicer v DZ dovolj večina navzočih poslancev.
Ministrska ekipa prihodnje slovenske vlade je sicer šele začela z uvodnimi pogovori z novim premierjem, je pa z nekaterimi imeni že razočarala priključeno članico petstrankarske koalicije, Levico. Kandidati, ki sta jih ponudili stranki SD in SMC, naj bi zasedli resorje pravosodja, kulture, okolja, gospodarstva, dela, zunanjih zadev ter šolstva. "Nekatera imena so razočaranje, je pa treba vedeti, da je bolj kot ime pomembno, kaj bo minister počel," je v zvezi s tem dejal Luka Mesec.
Do kandidatov so zadržani tudi že nekateri sindikalisti, časa za uvajanje in privajanje namreč ne bo veliko, pričakovanja pa so velika, izzivi prav tako.
KOMENTARJI (1068)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.