Slovenija

Pet medvedov na pot

Ljubljana, 05. 04. 2006 17.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Sredi aprila bo v francoske Pireneje odpotovalo pet slovenskih medvedov z območja Snežnika in Kočevja.

V pirenejski vasici Arbas naj bi bilo po besedah tamkajšnjega župana okoli 80 odstotkov prebivalcev za naselitev medvedov
V pirenejski vasici Arbas naj bi bilo po besedah tamkajšnjega župana okoli 80 odstotkov prebivalcev za naselitev medvedov FOTO: POP TV

Zavod za gozdove Slovenije bo 15. aprila začel z odlovom petih rjavih medvedov - štirih samic in enega samca -, ki jih bodo z namenom krepitve medvedje populacije preselili v francoske Pireneje. Medvede bodo odlovili na dveh posebnih lovskih območjih na območju Kočevja in Snežnika. Po navedbah zavoda je v Sloveniji med 500 in 700 medvedov, medvedja populacija pa je stabilna in v ugodnem stanju, je v Ljubljani povedal okoljski minister Janez Podobnik.

To je četrta preselitev medvedov iz Slovenije v evropske države, in sicer so jih leta 1993 preselili v Avstrijo, v letih 1996 in 1997 v Francijo, leta 1999 in 2000 pa v Italijo.

Medvede bodo odlovili na dveh posebnih lovskih območjih na območju Kočevja in Snežnika, in sicer, kot je dejal Marko Jonozovič z oddelka za gozdne živali in lovstvo pri zavodu za gozdove, ali s posebnimi pastmi z elektronskim oddajnikom ali z odlovom na prosto z omamljanjem. Do izpusta v Pirenejih naj bi prevoz trajal od 20 do 25 ur.

Nekateri nočejo medvedov

Čeprav v Franciji nekateri proti naselitvi medvedov protestirajo, pa naj bi bili naši medvedi tam še vedno zelo zaželjeni. Velika večina nasprotnikov naselitve petih slovenskih rjavih medvedov so ovčarji, ki se bojijo za svoje črede. Pravijo namreč, da so medvedi že večkrat napadli in poklali njihove ovce.

Osnova za preselitev medvedov v Francijo je sporazum, ki sta ga septembra lani podpisala minister za okolje in prostor Janez Podobnik in francoska ministrica za ekologijo in trajnostni razvoj Nelly Olin. Sporazum predvideva sklenitev pogodbe, po kateri bo Francija krila stroške odlova in prevoza medvedov.

Na ministrstvu vsako leto beležijo večanje števila škodnih primerov; tako jih je bilo leta 1994 sedem, leta 2004 466, lani pa 814. Od leta 2000 je vsako leto tudi prišlo do vsaj enega napada na človeka, je dejal Jonozovič.

Letos odstrel sto medvedov

Medvedja populacija v Sloveniji narašča številčno, širi pa se tudi prostorsko, je povedal Jonozovič. Največ medvedov živi v osrednjem območju, ker pa ne želijo, da bi se medvedi razširili na vsa območja v Sloveniji, se glavnina ukrepov, med njimi tudi odstrel, nanaša na robna območja življenjskega prostora medvedov v Sloveniji. Vključno s petimi medvedi, ki jih bodo preselili v Francijo, je letos predviden odvzem 100 medvedov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.