Ob peti obletnici vstopa Slovenije v Evropsko unijo je predsednik republike Danilo Türk dejal, da "smo se morda preveč zanašali na to, da pravila EU rešujejo vse probleme." Ob tem pa je dodal, da članstvo v EU kljub temu olajšuje nekatere probleme, predvsem v smislu, da smo v območju evra. Zaveda pa se, da EU problemov, povezanih z izgubo delovnih mest, ne zna reševati. "In tega takrat, ko smo vstopali, nismo mogli vedeti. Danes bomo morali najti rešitve, ki bodo zagotovile delovna mesta našim delavcem. To je naloga te države in naše vlade," je še dodal.
1. maja 2004 so v Evropsko unijo vstopile Slovenija, Slovaška, Češka, Madžarska, Poljska, Litva, Latvija, Estonija, Ciper in Malta. EU bo obletnico širitve, ki je uspešno združila Vzhod in Zahod, obeležila v Pragi s konferenco Od padca železne zavese leta 1989 do širitve EU v letu 2004.
V Sloveniji Teden Evrope
V Sloveniji bo peti obletnici širitve namenjen letošnji Teden Evrope, ki bo potekal med 4. in 12. majem. Izšla bo tudi publikacija Prvih pet let – kaj nam prinaša EU. Gre za zbirko dosežkov, pomembnih za državljana. Prav tako je pripravljena tudi šesta izdaja publikacije Slovenija v EU, ki združuje zbirko 152 najpogostejših vprašanj in odgovorov državljanov.
5. maja bo v Ljubljani okrogla miza "Slovenija – petletna Evropejka". 8. maja pa bo slovesna seja odbora DZ za zadeve EU, ki bo v veliki dvorani parlamenta na temo pete obletnice slovenskega članstva v Uniji.
EU je veliko širitev na države srednje in vzhodne Evrope končala leta 2007 z vstopom Romunije in Bolgarije v povezavo. Na vstop v Unijo še čakajo države Zahodnega Balkana in tudi Turčija, ki se že nekaj let pogaja o članstvu.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.