Padavine na severozahodu države se bodo v prihodnjih urah razširile nad večji del države. Nedelja bo oblačna. Skozi ves dan se bodo vzpostavljali pasovi močnejšega dežja, ki bodo zaradi južnih višinskih vetrov lahko na določenih območjih vztrajali in se obnavljali tudi dalj časa. Vmes bodo tudi posamezne nevihte, bolj verjetne na Primorskem in Notranjskem. Reke in potoki v zahodni in osrednji Sloveniji bodo naraščali in marsikje prestopili bregove, medtem ko bo na vzhodu države količina padavin manjša. Podobno vreme s krajšimi ali daljšimi suhimi obdobji nas čaka tudi v ponedeljek. Oba dneva bo pihal okrepljen južni do jugozahodni veter, ki bo predvsem v višjih legah presegal hitrost 70 kilometrov na uro.
Najburnejše dogajanje nas čaka v ponedeljek zvečer, ko nas bo prešla hladna fronta. Takrat pričakujemo najmočnejše nalive, nekaj več padavin bo padlo tudi v vzhodni Sloveniji. Južni do jugozahodni veter se bo še okrepil in bo tudi po nižinah predvsem zahodne Slovenije marsikje presegel viharne hitrosti. Zaradi mokrih tal in še vedno olistanega drevja obstaja velika nevarnost vetroloma.
Glavni kreator vremenskega dogajanja v teh dneh je ciklon, ki se je ob spustu hladnega polarnega zraka izoblikoval nad zahodnim Sredozemljem. Medtem ko je zahodno Evropo dosegla izrazita ohladitev in nekaj snežink prinesla tudi v nekatere nižine, bodo v prihodnjih dneh nad nami pihali močni južni vetrovi, ki nam bodo iznad Sredozemlja dovajali topel in zelo vlažen zrak. Zaradi nestabilnega ozračja, bližine fronte ter dviga toplega in vlažnega zraka ob gorskih pregradah bodo padavine predvsem v hribovitem svetu zahodne Slovenije obilne.
Obilne padavine, močan veter
Od sobote zjutraj do 20. ure je v severozahodni Sloveniji že padlo od 50 do 110 litrov dežja na kvadratni meter, drugod manj. Po zadnjih napovedih bo skupna količina dežja do konca padavinskega dogodka v torek zjutraj v zgornjem Posočju lahko presegla 400 litrov na kvadratni meter. Drugod v severozahodni Sloveniji bo padlo med 150 in 300 litrov dežja na kvadratni meter, v osrednji in južni Sloveniji pa med 80 in 150 litrov na kvadratni meter. Količina padavin se bo z oddaljevanjem od gorskih pregrad hitro manjšala. V vzhodni Sloveniji tako pričakujemo med 15 in 50 litrov dežja na kvadratni meter.
Hladna zračna masa bo do konca padavinskega dogodka ostala severno od Alp, kar pomeni, da se meja sneženja ne bo bistveno spreminjala. Večino časa bo snežilo nad nadmorsko višino okoli 2500 metrov, nekoliko nižje šele v noči na torek, ko nas bo prešla vremenska fronta.
Padavine bo vse dni spremljal okrepljen južni do jugozahodni veter, ki bo predvidoma najmočnejši v ponedeljek zvečer in v noči na torek. Takrat bo v višjih legah v sunkih lahko presegal hitrost 120, po nižinah zahodne Slovenije pa 90 kilometrov na uro. Zaradi razmočenih tal in še vedno olistanega drevja predvsem na Notranjskem in v višjih legah obstaja velika nevarnost vetroloma. Morje bo močno razburkano. Najvišji valovi bodo na odprtem morju presegali višino pet metrov.
Do torkovega jutra bo dež na vzhodu države ponehal in delno se bo zjasnilo, na zahodu pa bo še prevladovalo oblačno vreme z občasnimi padavinami. Veter bo oslabel.
Vodotoki bodo naraščali, povišano plimovanje morja
Močni nalivi, ki jih v zahodni, južni in osrednji Sloveniji pričakujemo do torkovega jutra, lahko povzročijo hitro naraščanje in lokalno razlivanje hudournikov in manjših potokov, močneje bodo narasle tudi večje reke v zahodni Sloveniji. Kot posledica obilnih padavin v Avstriji se bosta v nedeljo in ponedeljek močno povečala tudi pretoka Drave in Mure.
Zaradi območja nizkega zračnega tlaka, astronomskih dejavnikov in močnega juga bo v prihodnjih dneh močno povišano tudi plimovanje morja, ki lahko ob dopoldanski plimi okoli 12. ure poplavi nižje dele obale, še opozarja Agencija za okolje.
Poleg padavin tudi puščavski pesek
Poleg padavin bodo južni vetrovi vse do naših krajev prinesli tudi nekaj puščavskega peska. Gre za lep primer, kako dogodek na enem koncu sveta vpliva na vreme na tisoče kilometrov stran. Vir puščavskega peska je največja puščava na svetu Sahara, kjer pihajo močni vetrovi in dvigujejo ogromne količine tega peska, ki se nato z južnim vetrom zelo hitro razširi proti Evropi. Gre za običajen pojav, ki ni nevaren, ob padavinah na površini predmetov pušča le dobro vidno rjavkasto sled.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.