Slovenija

Pesimizem po prvem krogu pogajanj

Bruselj, 17. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Prvi krog obnovljenih pogovorov o evropski ustavni pogodbi ni prinesel še nobene odločitve pri odprtih vprašanjih. Časa za dogovarjanje pa je zelo malo.

Potrebnega bo veliko prilagajanja in odstopanja od prvotnih zahtev, če bodo ministri EU želeli ustavo v enem mesecu spraviti pod streho
Potrebnega bo veliko prilagajanja in odstopanja od prvotnih zahtev, če bodo ministri EU želeli ustavo v enem mesecu spraviti pod streho FOTO: Reuters

Zunanji ministri so razpravljali o načinu predsedovanja Sveta EU, določilih o sprejemanju proračuna ter skupni trgovinski politiki. Po koncu delovanega dne je med ministri prevladovalo precej pesimistično ozračje. Tudi minister Rupel je dejal: "Sem bolj pesimističen, slutim zaplete in probleme.". Posebej ministra skrbi dogovarjanje glede obeh ključnih vprašanj pogajanj, to je glede načina sprejemanja odločitev in sestave Evropske komisije.

Rupel: To ni Evropa, nad katero smo se navduševali

Brian Cowen (na sredi) je optimističen
Brian Cowen (na sredi) je optimističen FOTO: Reuters

Pri prvem je ministra z zaskrbljenostjo navdal španski predlog definicije dvojne večine kot ključnega načina odločanja, po katerem bi dvojno večino predstavljala najmanj polovica držav članic, ki bi hkrati zastopale dve tretjini prebivalstva EU. "Tako visok prag bi pomenil, da bi lahko vsako odločitev zablokiralo le nekaj velikih držav članic, kar bi pravzaprav pomenilo, da imajo veto na vsako odločitev, podobno kot stalne članice Varnostnega sveta OZN," je dejal Rupel. "To pa ni več EU, nad katero smo se v Sloveniji tako navduševali," je dodal.

Sloveniji ustreza definicija dvojne večine po načelu pol držav članic in pol prebivalstva ali pa dvakrat po 60 odstotkov, medtem ko je v osnutku ustave dvojna večina opredeljena kot polovica držav članic in 60 odstotkov prebivalstva.

Pri Evropski komisiji pa Slovenija zaenkrat vztraja na načelu en komisar na državo članico s polno pravico odločanja, je nadalje razložil minister. A pogajanja ne gredo v to smer - kot kaže po zadnjem kompromisu, bo po letu 2014 komisija skrčena, kar je celo slabše od osnovnega predloga, kjer bi vsaka članica ohranila komisarja, samo 15 pa bi jih imelo pravico glasovanja, je Rupel razložil svoje stališče. "Zadnjega kompromisa v nobeni različici - omejitev števila komisarjev na 15 ali pa na 18, morda pa na kakšno drugo število -zato ne moremo kar tako sprejeti, potrebna je ustrezna odločitev vlade," je še izjavil. "Občutek imam, da so se stvari začele premikati v našo škodo," je sklenil minister Rupel

Zaskrbljenost tudi med drugimi

Britanski zunanji minister Jack Straw meni, da končnega dogovora pred junijskim vrhom zagotovo ne bo, morda celo takrat ne. Tudi njegov francoski kolega Michel Barnier je povedal, da ni "evforičen", zavrnil pa je tudi španski kompromisni predlog za definicijo dvojne večine. O pesimizmu je po zagonu pogajanj govoril tudi vodja slovaške diplomacije Eduard Kukan, poljski zunanji minister Wlodzimier Cimozsewizs pa je bil prav tako zaskrbljen.

Optimističen le predsedujoči

"Danes smo dosegli dober napredek in bolj kot prej sem prepričan, da nam bo uspelo doseči zastavljeni cilj," pa je bil optimističen predsedujoči, irski zunanji minister Brian Cowen. Kot je ocenil Cowen, so ministri danes dosegli širok konsenz pri definiciji sistema predsedovanja različnim formacijam Sveta EU, v okviru katerih se redno sestajajo ministri EU za različna področja, ter pri določanju postopka za sprejemanje proračuna.

Jutri o najzahtevnejših vprašanjih

Vodje diplomacij bodo medvladna pogajanja o preostalih odprtih vprašanjih nadaljevali v torek, minister Cowen pa bo nato ocenil, ali je potreben sklic dodatnega kroga pogovorov čez teden dni, 24. maja, ali pa bo zadoščalo le še ministrsko srečanje 14. junija.

V torek dopoldne ministre čakajo najzahtevnejša vprašanja - definicija kvalificirane večine, s katero se bo sprejemala večina odločitev, ter njeno širjenje z ukinjanjem soglasja in sestava Evropske komisije. Ob torkovem delovnem kosilu pa se bodo ministri lotili še drugih odprtih tem, med katerimi se utegne pojaviti tudi omemba krščanskih korenin v ustavi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10