Slovenija

Pesimistično v novo leto

Ljubljana, 03. 01. 2012 13.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Sindikalisti ne verjamejo, da bo novo leto boljše. Prepričani so, da je treba pri reševanju težav ubrati pot socialnega dialoga, zato so novi vladi ponudili roko sodelovanja. Pripravljeni so tudi na pogovore o pokojninski reformi.

V ZSSS se zavzemajo za spodbude v lesni industriji in gradbeništvu.
V ZSSS se zavzemajo za spodbude v lesni industriji in gradbeništvu. FOTO: Reuters
Dušan Semolič je spomnil na pritiske odhajajoče vlade na sindikate, da bo padec pokojninske reforme pomenil znižanje bonitetne ocene Slovenije in dodal, da so zdaj na potezi politiki, saj je bilo drugo znižanje bonitete države tudi posledica brezvladja.

Nobenega utemeljenega razloga ni, da bi verjeli, da se bodo gospodarske razmere in življenje v letošnjem letu izboljšali, je dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. Prepričan je, da bodo politične institucije v Sloveniji in Evropski uniji z močjo in oblastjo še naprej vztrajale pri "vrednotah", ki so pripeljale do krize in ki breme polagajo na hrbte delavcev in upokojencev.

Slovenski politiki se ne borijo za neko drugo alternativo, ki ne bi vodila v vse večjo revščino, je kritičen. Novo vlado in državni zbor je vseeno pozval, naj se reševanja težav lotita na drugačen način, pri čemur je izpostavil pomen socialnega dialoga. Politiki bi se morali umakniti od drže "vse ali nič", je izpostavil.

Med spremembami, ki jih potrebuje slovensko gospodarstvo, je omenil bančni sistem, ki ne zagotavlja posojil podjetjem, in pravni sistem, ki spodbuja banke, da se namesto za rešitev zdravih jeder podjetij zavzemajo za njihove stečaje. Po njegovih navedbah si želijo nove industrijske politike oziroma premika proti zelenim delovnim mestom, ki so "velika priložnost za dvig konkurenčnosti slovenskega gospodarstva". Zavzel se je za spodbude v lesni industriji in gradbeništvu.

Za varnejše zaposlitve

Na področju trga dela si po njegovih besedah želijo zaustavitev trenda naraščanja obsega negotovih oblik dela, števila samozaposlenih in agencijskih delavcev ter zaustavitev trenda upadanja zaposlovanja mladih za nedoločen čas. Letos bo po mnenju predstavnikov zveze potrebna tudi krepitev sistema kolektivnih pogodb. Glede proračuna je Semolič dejal, da bi morala vlada več naporov usmeriti v povečanje prihodkovne strani in se ne zaletavati zgolj v izdatke.

"Pokojninska reforma mora biti pravična"

Dušan Semolič je opozoril, da politični položaj v Sloveniji trenutno ni dober.
Dušan Semolič je opozoril, da politični položaj v Sloveniji trenutno ni dober. FOTO: Blaž Garbajs

Sindikati so sicer pripravljeni tudi na dialog na področjih, kot je pokojninska reforma, ki mora biti oblikovana skladno z načelom pravičnosti, ne pa le z vidika proračuna oziroma zmanjševanja javnofinančnega primanjkljaja. "Pripravljeni smo se pogovarjati o spremembah, vendar drugače kot s sedanjo vlado," je poudaril. "Če bodo šli gospodje predaleč, pa se bomo z vsemi sredstvi borili za interese delavstva," je dodal.

Na vprašanje, kaj bi storili, če bi vlado vodil Zoran Janković in bi jim ponudil enake pokojninske rešitve kot odhajajoči premier Borut Pahor, je Semolič odgovoril, da se vztrajanje pri isti ponudbi ne bi dobro izšlo. Prav tako so proti individualnim pokojninskim računom, za katere se zavzema SDS Janeza Janše. Kot je povedala izvršna sekretarka zveze Lučka Böhm, zmanjšujejo obseg solidarnosti pokojninskega sistema.

V ZSSS sicer zanikajo odgovornost za stagnacijo Slovenije. Semolič je spomnil na številne predloge rešitev, ki so jih ponudili, pa so jih politiki praviloma zavračali. Izvršni sekretar zveze Ladislav Rožič in sekretar Milan Utroša sta s prstom pokazala na ministre, zlasti ministra za delo, ki opravlja tekoče posle, Ivana Svetlika.

Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

proofreader
03. 01. 2012 18.27
+8
Sindikalisti se vozijo v boljših avtih kot direktorji. Odgovornosti pa nobene.
proofreader
03. 01. 2012 18.25
+6
Ko se bo Semolič upokojil bo vse bolje. Sedaj pa je z direktorji na kosilih, v medijih pa proti njim.
Brabus
03. 01. 2012 18.16
+6
Edino, kar nam še ostane, je , da gre Semolič za mandatarja.Ta itak vse ve, kako in kaj, delavcem visoke plače, ne glede, ali garajo , ležijo ali pa se stepavajo po bolniškah.Njemu je lahko, jezik vrti, delavci pa na cesti.Evo, 130 šoferjev na novo, ajde Semolič, zrihtaj jim preživetje.Ti sindikati so za en * vredni.Vse mečejo v isti koš, ta pridne in lenuhe.Za njih ima vsak enake pravice.Jst pa mislim, da si jih NE zaslužijo.Važn je , da imajo sindikalisti dobro postlano.
martinkrpan1
03. 01. 2012 15.25
+9
verjetn so si že prej talal eu kredite za JU za plače ko je blo sam 30 000 nezaposlenih --zde jih je pa 130 000 na cesti mislim pr koritu pa jih ni neč mej --ko bote JU porihtal -25% pol se pa lahk pogovarjate!--pa še to se zna naredit da bo številka letos kr hitr zrastla na 150 000--javna uprava pa še kr iz isto kapaciteto!
Tom Jones 1
03. 01. 2012 15.05
+5
Ena od stvari ki sem si jih zaželel od Božička je da gre Semolič v penzijo. Ugotavljam da Božička ni.
S.GOVOR
03. 01. 2012 15.09
+3
mogoče pa si je elita želela, da Semočič ne gre v penzijo. Tudi Božiček ve, čigava želja nosi večjo težo, kajne?
igicza
03. 01. 2012 17.44
+1
Ah no...pustmo Semoliča da nam še malo vlada.