Do 18. oktobra po Sloveniji poteka preventivna akcija za večjo varnost pešcev v prometu, v kateri policisti preverjajo, ali pešci in vozniki v odnosu do pešcev upoštevajo cestnoprometna pravila. Največ pozornosti v akciji policisti namenjajo varnemu prečkanju ceste in hitrosti v območjih, kjer je največ otrok in pešcev. Namen akcije je zmanjšanje števila nesreč, v katerih so udeleženi pešci, ter zmanjšanje teže posledic teh prometnih nesreč. Drugi cilj pa je povečanje uporabe odsevnih teles pešcev, ki so nadpovprečno izpostavljeni tveganjem prometnih nesreč in zmanjšani vidljivosti.
Ker se še vedno prepogosto dogaja, da vozniki ne upoštevajo pešcev, ki stojijo pred prehodom za pešce, policisti znova pozivajo vse voznike, naj pešcem vedno odstopijo prednost. Prehodu za pešce naj se vozniki približajo z zmanjšano hitrostjo in se pravočasno ustavijo pred in ne na prehodu, v nobenem primeru, pa naj pešcev ne poskušajo obvoziti, ko so ti že na prehodu.
Še posebna pozornost naj bo namenjena pešcem – otrokom, zlasti v jutranjem in popoldanskem času na šolskih poteh ter v okolici vrtcev, šol in igralnih površin.
Prav tako policija svetuje previdnost pešcem. Tudi pešci morajo upoštevati cestnoprometna pravila in uporabljati njim namenjene prometne površine. Pešci morajo cesto previdno prečkati na označenih ali semaforiziranih prehodih za pešce, v nočnem času, v mraku in ob slabši vidljivosti pa naj uporabljajo odsevna telesa. Če je to kresnička, naj visi ob tistem boku ali kolenu, ki je bliže cesti.
Kje prežijo največje nevarnosti?
Najbolj nevarne situacije za pešce so hoja po prometnih površinah, kjer njihovo zadrževanje ni dovoljeno. To so avtoceste, hitre ceste in ceste rezervirane za motorna vozila. Nevarni sta tudi nepravilna hoja in prečkanje ceste na
nepreglednih delih ter situacije, ko pešec nenadoma stopi na cesto, torej še preden se prepriča, če to lahko stori varno.
Vozniki pa nevarnost najbolj povečujejo s prehitro vožnjo, vožnjo pod vplivom alkohola, nepredvidevanjem situacij in uporabo mobilnih telefonov med vožnjo, kar bistveno zmanjšuje pozornost voznika na dogajanje na cesti.
Žalostna statistika
V devetih mesecih letošnjega leta je v prometnih nesrečah umrlo že 11 pešcev, v enakem obdobju lanskega leta pa 8 pešcev. Delež umrlih pešcev se je glede na vse udeležence, ki so umrli v prometnih nesrečah, v letošnjem letu povečal z 9 odstotkov na 11 odstotkov.
Na Gorenjskem je bilo letos v nesrečah udeleženih kar 36 pešcev. Od tega so sami povzročili zgolj štiri prometne nesreče. V vseh teh nesrečah samo štirje pešci niso utrpeli telesnih poškodb, kar potrjuje dejstvo, da so pešci med
najbolj ogroženimi prometnimi udeleženci in jim je zato treba nameniti posebno pozornost, še dodajajo na PU Kranj.
Lani 13 odstotkov vseh žrtev med pešci
V letu 2014 je v prometnih nesrečah umrlo 14 pešcev, kar je 13 odstotkov vseh žrtev v letu 2014. Glede varnosti pešcev se kaže trend zmanjševanja števila žrtev, še vedno pa ostajajo ena izmed najboljogroženih skupin udeležencev v prometu (takoj za vozniki in potniki v osebnih avtomobilih), med njimi pa so najbolj ogroženi pešci stari nad 65 let.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.