Pripadniki 17. bataljona vojaške policije so v vojašnici Franca Rozmana Staneta v Ljubljani danes predstavili usposobljenost vodnikov vojaških službenih psov. Kot je poudaril poveljnik bataljona major Marjan Sirk, so službeni psi zaradi svojih "izjemnih lastnosti in čutil" odlični pomočniki pri policijskih, vojaških in civilnih nalogah.

Po njegovih besedah gre za pomemben sestavni del bataljona. Vodniki s psi so ob tem prikazali dve vaji. V prvi so predstavili odkrivanje minskoeksplozivnih sredstev in njihovo uničenje, v drugi pa odkrivanje nedovoljenih drog.
Poleg nalog protibombnih pregledov – sodelovali so denimo pri obisku predsednika ZDA Georgea Busha v Sloveniji – in odkrivanja nedovoljenih drog se vojaški službeni psi po besedah Sirka odlično obnesejo tudi na mednarodnih misijah. Poslali so jih namreč v Afganistan in na Kosovo, predvsem iz Afganistana pa imajo "izredno pozitivne izkušnje". "Pes za odkrivanje minsko eksplozivnih sredstev je na vhodu neke vojaške baze postal skoraj nepogrešljiv pomočnik," je povedal Sirk.
V vojski trenutno devet vojaških psov

Vzrejanje in šolanje vojaških psov poteka v enoti Slovenske vojske v Kočevski Reki. Bataljon vodnike napoti v to enoto, kjer skupaj s psom opravita začetno usposabljanje. Ko sta pripravljena za opravljanje nalog, prideta v bataljon. Tam ob dodatnem usposabljanju opravljata tudi že redne naloge, je dejal Sirk.
Bataljon pri izvajanju nalog tesno sodeluje tudi s civilno policijo, ki ima podobne pse. 17. bataljon vojaške policije ima v svoji sestavi oddelek vodnikov devetih službenih psov, in sicer osem belgijskih ovčarjev in labradorca. Trije so namenjeni za splošno uporabo, trije za odkrivanje minskoeksplozivnih sredstev in trije za odkrivanje nedovoljenih drog. Po besedah Sirka ti psi zadoščajo potrebam bataljona.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.