Slovenija

Pergam zahteva odstop ministra Bohinca

Ljubljana, 31. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Sindikat Pergam je bil kljub odločbi o reprezentativnosti izključen iz pogajanj o dogovoru o plačah v javnem sektorju. Predsednik sindikata Dušan Rebolj poudarja, da je bila izključitev Pergama načrtna in nezakonita, zato javno postavljajo zahtevo po odstopu ministra za notranje zadeve Rada Bohinca. Skupaj z utemeljitvijo jo bodo poslali v državni zbor.

Rebolj in Matija Cevc, predsednik Sindikatov v zdravstvu Slovenije Pergam, sta se odzvala na izjave ministra Bohinca, ki je za POP TV v sredo med drugim dejal, da je bilo to, kateri sindikati so sodelovali v pogajanjih, odvisno od njih samih. Sami pa si, kot je dodal, ne drznejo posegati v njihovo organiziranje.

Rebolj: Sindikat Pergam je bil iz pogajanj načrtno izključen
Rebolj: Sindikat Pergam je bil iz pogajanj načrtno izključen FOTO: POP TV

Nasprotno Rebolj meni, da je bila Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam iz pogajanj načrtno izključena, nenazadnje so svoj protest proti izključenosti ministru Bohincu izrazili tudi pisno in zahtevali, da se jih v pogajanja neposredno vključi. Sklicevanje na to, da so sindikati predlagali pogajalsko skupino, v Pergamu ocenjujejo kot smešno, saj se ve, kdo ima reprezentativnost in koga je potrebno vabiti na pogajanja. Koordinacija sindikatov je le oblika oziroma metoda dela, je poudaril Rebolj in dodal, da je to, da sindikati ne želijo Pergama v koordinaciji, njihov problem, da pa minister, ki pravi, da je od sindikatov odvisno, kdo se bo pogajal, elementarno krši zakon o reprezentativnosti sindikatov.

Enak poskus izločitve Pergama je bil po njegovih besedah izveden že ob začetku pogajanj o kolektivni pogodbi za javni sektor, ki pa takrat ni uspel. Izključitev Pergama iz pogajanj - gre za drugo največjo sindikalno centralo s 6000 člani, ki so zaposleni na področju zdravstva - po Reboljevih besedah pomeni grob poseg v pravice delavcev. Po ustavi imajo slednji pravico, da se v sindikate svobodno združujejo, v njihovem okviru svobodno delujejo in uveljavljajo svoje interese. "Če mi ne moremo priti v pozicijo pogajanj, tudi delavci niso v poziciji, da uveljavljajo svoje interese in vplivajo na tiste točke, ki so pomembne za njihov položaj. In plače so elementarna pravica delavcev," pravi Rebolj, ki je še opozoril, da je takšno ravnanje tudi v nasprotju s konvencijami in temeljnimi listinami EU in pomeni grob poseg v načelo socialnega dialoga in partnerskih pogajanj.

V Pergamu nasprotujejo tudi deindeksaciji, tako v javnem kot v zasebnem sektorju, še posebej v pogojih visoke inflacije in ob ugotavljanju, da plače niso vzrok inflacije v Sloveniji. Prav tako imajo resne pomisleke glede uvedbe dodatnega pokojninskega zavarovanja. Kot je pojasnil Rebolj, ne nasprotujejo predlogu, da se lahko tudi zaposleni v javnem sektorju pokojninsko zavarujejo. Vendar pa so sedaj razmere takšne, da še ni bila sprejeta ustrezna zakonska podlaga, po ocenah nekaterih sindikatov pa gre bolj za prisilo kot pa za prostovoljno odločitev ljudi. Še vedno obstaja tudi kar nekaj vsebinskih nejasnosti. Med drugim po Reboljevih besedah vrsto upravičenih dvomov sproža vprašanje nadzora nad sredstvi, ki bodo v tem fondu; da se ta ne bi prelivala oziroma porabila za kakšne druge namene.

Bohinc: Notranje ministrstvo na sestavo sindikalne pogajalske skupine ni vplivalo

Minister za notranje zadeve Rado Bohinc se je odzval na očitke Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam, ki je med drugim postavila tudi zahtevo po Bohinčevem odstopu. Bohinc je poudaril, da notranje ministrstvo pri odločanju o vključevanju sindikalistov v pogajalsko skupino ni imelo nikakršnih pristojnosti, saj bi s tem tudi kršilo avtonomijo sindikatov. Bohinc je še dejal, da Pergam ni izgubil priložnosti za sodelovanje v partnerskem dialogu, in sicer pri nadaljevanju usklajevanj o kolektivni pogodbi za javni sektor, kamor notranji minister vabi vse sindikate, ki so pri pogajanjih o kolektivni pogodbi že sodelovali.

Na podpis aneksa h kolektivni pogodbi je bilo vabljenih 13 sindikatov, podpisnikov kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti, na podpis dogovora pa 20 sindikatov, potencialnih podpisnikov kolektivne pogodbe za javni sektor, med njimi tudi sindikat Pergam, ki pa se vabilu ni odzval. "Sindikati, ki aneksa in dogovora še niso podpisali, lahko to storijo kadar koli," je poudaril notranji minister.

Ministrstvo pri odločanju o predstavnikih sindikatov, ki so vključeni v pogajalsko skupino, ne more sodelovati, določi lahko le sestavo vladne pogajalske skupine, je še poudaril Bohinc. O sestavi pogajalske skupine se je sindikalna stran avtonomno odločila, o odločitvi pa ministrstvo, ki je njihovo odločitev spoštovalo, zgolj obvestila. Na tokratnih pogajanjih so sicer sodelovali predstavniki sindikatov, ki so podpisniki kolektivne pogodbe za javni sektor. Pogajanje o aneksu je izšlo iz pogajanj o kolektivni pogodbi, kjer je sodelovala večja skupina sindikatov, ki pa se je nato zožila le na podpisnike kolektivne pogodbe, je pojasnil Bohinc. Pogajalsko skupino je zato na enako število predstavnikov zmanjšala tudi vlada.

Bohinc je še izrazil željo, da bi se v pogajanja o kolektivni pogodbi za javni sektor vključili vsi sindikati, ki so na njih že sodelovali, saj naj bi bilo to ključno za uveljavitev zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Notranji minister je še prepričan, da oba dokumenta, tako aneks h kolektivni pogodbi kot dogovor o uskladitvi plač in višini regresa, pomenita podlago za uporabo novega plačnega zakona in vzpostavitev sistema dodatnega pokojninskega zavarovanja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15