V sindikalni centrali Pergam so danes ponovili, da sobotne proteste v luči mnenja, da politika varčevanja ne more prinesti zagona gospodarstva, podpirajo, a se jim zdijo zaradi odsotnosti konkretnih zahtev nezadostni. Na predlagana proračuna bi se bilo treba po njihovem mnenju odzvati ostreje. Sami se bodo zato naslednji teden odločali o stavki.
Predsednik Konfederacije sindikatov Pergam Slovenije Janez Posedi je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani zavrnil očitke o neenotnosti sindikatov, "o kateri se špekulira na podlagi naše odločitve o tem, da pri organizaciji protestov aktivno ne sodelujemo".
"Demonstracije niso dovolj"
Kot je opozoril, so v Pergamu že večkrat izrazili prepričanje, da politika varčevanja in odsotnost usmerjene gospodarske strategije in politike ne more prinesti zagona gospodarstva, njegovega prestrukturiranja in s tem izhoda iz krize.
V tej luči v Pergamu po njegovih besedah delijo mnenje organizatorjev protestov, da trenutni ukrepi niso pot k razvoju Slovenije. V tem delu tudi podpirajo napovedane sobotne proteste kot legitimno obliko izražanja nezadovoljstva s sprejetimi in predlaganimi ukrepi.
A ob tem menijo, da so demonstracije zaradi odsotnosti konkretnih zahtev nezadostne. "Predlagani proračun s sprejetim načrtom za obsežna odpuščanja bo pomenil bistveno krčenje javnih storitev, katerih uživalci smo vsi državljani, kar bo posledično vodilo v pritiske za privatizacijo teh storitev, hkrati pa se bo zmanjševal aparat, od katerega se pričakuje, da bo v večji meri kot doslej predstavljal trdnejšo oporo in servis gospodarstvu, od česar je odvisno tudi poslovno okolje v Sloveniji," je izpostavil prvi mož sindikalne centrale.
"Potrebno se je odzvati ostreje"
Skladno s tem so v Pergamu prepričani, da bi se bilo na ukrepe v predlaganih proračunih ob upoštevanju dejstva, da o njem ni bil voden nikakršen socialni dialog, treba odzvati ostreje. V naslednjem tednu se bodo tako v njihovih sindikatih odločali o možnosti za stavko, "katere cilj bo vzpostavitev socialnega dialoga o tistih postavkah proračuna za leti 2013 in 2014, ki pomenijo neposredno grožnjo pravicam in položaju javnih uslužbencev", je napovedal Posedi.
"S tem postaja sindikalni boj realna možnost za ohranitev delovnih mest in javnih storitev v primeru, da se vlada ne bo odzvala na zahtevo sindikatov javnega sektorja po pogajanjih o proračunskih postavkah, ki zmanjšujejo maso za plače v prihodnjih dveh letih," je dodal.
Da je zahteve mogoče primarno doseči s klasičnimi oblikami sindikalnega boja, sicer po njegovih zatrdilih ne velja le za predlog proračuna, o katerem ni bilo socialnega dialoga, temveč tudi za pokojninsko reformo in reformo trga dela, če bosta sprejeti brez soglasja.
Visokošolski sindikat pozval člane k udeležbi na protestih
S sporočilom za javnost se je oglasil tudi Visokošolski sindikat Slovenije, ki deluje v okviru Pergama. Njegovi predstavniki so izpostavili, da podpirajo sobotne proteste in svoje člane pozvali, naj se jih udeležijo in k temu povabijo tudi študente.
Hkrati so opozorili, da se sočasno s pripravami na demonstracije pripravljajo načrti reorganizacij v javnem sektorju, katerih namen so množična odpuščanja brez transparentnih kriterijev.
"Zato podpiramo konkretna prizadevanja Pergama za reaktivacijo pogajalske skupine za javni sektor. Finančni pritiski so že sprožili stihijsko razpadanje sistema javnih uslužbencev, ministrstvo za javno upravo pa je napovedalo novo zakonodajo, ki bo skušala ta razpad uzakoniti," so poudarili.
"Menimo, da se je treba načrtnemu uničevanju in sočasni privatizaciji javnih storitev zoperstaviti z jasno artikuliranimi zahtevami. Uveljavitve teh zahtev se je treba lotiti na organiziran način in po potrebi s klasičnimi oblikami sindikalnega boja," so dodali.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.