Direktor urada kriminalistične policije pri Generalni policijski upravi, Aleksander Jevšek, je pojasnil, da je kriminalistična policija v predkazenskem postopku zbrala dovolj informacij in podatkov za razlog za sum, da je višji tožilec Boštjan Penko storil kaznivo dejanja zlorabe uradnega položaja, prvi mož SCT, Ivan Zidar, pa naj bi ga k temu napeljeval.
Položaj tožilca naj bi zlorabil, "ko se je v dneh od 9. do 29. junija letos večkrat sestal z osebo, ki je osumljena storitve večjega števila kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete". Penka naj bi k izvrševanju tega kaznivega dejanja napeljal Zidar, ki je vedel, da je Penko zaposlen na Vrhovnem državnem tožilstvu in pozna podatke in vsebine iz odprtih kazenskih in predkazenskih postopkov ter zadeve, ki jih obravnava skupina državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala. Kriminalisti so o ugotovitvah sproti obveščali skupino tožilcev za pregon organiziranega kriminala, ki je tudi sicer pristojna za preiskavo in ugotavljanje okoliščin v "znanih gradbenih zadevah", je pojasnil Jevšek. Dodal je, da je skupina ves čas usmerjala preiskavo in ukrepe kriminalistične policije.
Brezigarjeva: Tožilec dolžan varovati
Jevšek je napovedal, da bodo v nadaljevanju postopka zoper oba podali kazensko ovadbo pristojnemu tožilcu. Ovadbo naj bi sestavili v naslednjih dneh. Pojasnil je še, da je bilo za oba odrejeno pridržanje po 157. členu zakona o kazenskem postopku, ki policiji omogoča, da zaradi izvedbe nujnih preiskovalnih ukrepov in dejanj osebo pridrži največ za 48 ur. Tako so oba danes ob 4.50 uri izpustili na prostost.
Generalna državna tožilka Barbara Brezigar je dodala, da je policija podala tudi predlog za izdajo odredbe za hišno preiskavo. A preiskovalni sodnik takšne odredbe ni izdal. Brezigarjeva je opozorila, da je v tem primeru osumljenec državni tožilec, ki mu mandat še ni potekel. Poudarila je, da je državni tožilec dolžan varovati ugled in dostojanstvo tožilske službe in da so tovrstna srečevanja z osumljenci v nasprotju s tožilsko etiko. Ko pa gre za kazniva dejanja zlorabe uradnega položaja, bo tožilec po preučitvi vse dokumentacije ocenil in odločil v nadaljevanju kazenskega postopka.
Vidno utrujen Penko je na novinarski konferenci povedal, da so mu policisti odvzeli prostost, ker naj bi zlorabil uradni položaj. Kaznivo dejanje naj bi storil kot višji državni tožilec, zaposlen na Vrhovnem tožilstvu. Pojasnili so mu, da naj bi v času, ko je bil še tožilec, že opravljal odvetniške storitve, za katere naj bi bil plačan. Tožilec namreč zaradi nezdružljivosti funkcije ne sme opravljati popoldanske dejavnosti.
Pojasnil je, da se mu z današnjim dnem izteka tožilska funkcija, odpoved je napovedal 4. junija, od takrat pa je bil na rednem dopustu. Od jutri najprej kariero začenja kot samostojni odvetnik, zato se je v času dopusta dobil s potencialnimi strankami, tudi z Zidarjem, kar se mu ne zdi sporno. Plačila naj ne bi prejel, z Zidarjem naj bi se srečal na pobudo njegovega odvetnika, katerega imena ni želel izdati. Prosil naj bi ga, naj mu kot bodoči odvetnik svetuje v kazenskem postopku, ki teče zoper njega na Okrožnem sodišču v Ljubljani, in sicer v zadevi Fiesa. Dogovorila naj bi se, da bosta sodelovala, ko bo začel opravljati odvetniško dejavnost. Zidar naj bi mu tudi izročil fotokopije kazenske ovadbe, zahteve za preiskavo in še nekatere listine. Prosil naj bi ga, naj jih pregleda pred morebitnim dogovorom o pravnem zastopanju, saj naj bi v zadevi Fiesa pred sodnika stopil v roku enega tedna.
Dejal je, da so ga okoli 15. ure, ko je odhajal s sestanka z Zidarjem, vklenili trije policisti v neprebojnih jopičih, ki so bili ali iz specialne ali posebne enote. Nadeli so mu zatezne lisice, ki naj bi jih na policijski postaji odstranjevali s kleščami oziroma lovskim nožem, ''saj jih drugače ni bilo mogoče spraviti z rok''. Po tem stavku so Penka premagala čustva. Planil je v jok in prosil za premor. Vrnil se je po približno petih minutah. Nadaljeval je, da so ga z marico prepeljali na Policijsko upravo Ljubljana na Sektor za gospodarsko kriminaliteto. Prišla naj bi tudi direktor kriminalistične policije, Aleksander Jevšek, in član tožilske skupine. Po nekaj urah naj bi mu izdali odločbo o odvzemu prostosti in pridržanju, nakar naj bi ga odpeljali na kriminalistično tehniko, kjer naj bi mu odvzeli tudi DNK.
''V pridržanju sem bil skupaj približno 15 ur,'' je povedal. Nato so ga izpustili, ne da bi ga zaslišali ali poklicali pred preiskovalnega sodnika, čeprav naj bi bil pripravljen pojasniti vse okoliščine. Sporočili naj bi mu celo, da je bil postopek zoper njega končan, ne da bi se sploh dobro začel. Sodišče naj bi namreč zavrnilo predlog za izvedbo hišne preiskave z utemeljitvijo, da kaznivega dejanja ni bilo. Penko še trdi, da so mu v zadnjih nekaj tednih - ''najprej brez kakršne koli zakonske podlage, nato pa na podlagi odredbe Vrhovnega tožilstva'' – tajno sledili in ga prikrito opazovali. Meni, da so represivni organi ravnali protizakonito. ''Osebno sem povsem prepričan, da je v celi zadevi šlo za vnaprej načrtovano osebno maščevanje.'' Sumi, da mu želijo preprečiti, da bi postal odvetnik. Napovedal je tudi, da bo zoper akterje postopka ''zaradi nezakonitega in protiustavnega ukrepanja'' uporabil vsa razpoložljiva pravna sredstva. ''S tem, ko so me zjutraj spustili na prostost, se postopek zame ni končal, temveč se je šele začel.'' Napovedal je kazenske in civilne postopke ter na Upravnem in Ustavnem sodišču.
Čeferin: Šlo je za blatenje imena
Penka so na Policijsko postajo Moste pripeljali okoli 22. ure, okoli 23. ure se mu je pridružil še Zidar. Oba sta izpustili okoli 5. ure, tako hitro pa naj bi na prostost stopila, ker naj policisti ne bi dobili naloga za hišne preiskave. Informacijo je za 24ur.com potrdil tudi Zidarjev odvetnik Aleksander Čeferin. Prepričan je, da nadaljnje preiskave ne bo, ''ker kaznivega dejanja sploh ni bilo in sta bila pridržana brez razloga''. "Zmotili so se," je zatrdil. Zidar in Penko naj tako ne bi bila zaslišana, ''ker nista osumljena nobenega kaznivega dejanja, vložena ni nobena nova kazenska ovadba, prav tako ni bila opravljena hišna preiskava''. "Imata pa oba oblateno ime," je poudaril Čeferin, ki o vzrokih pridržanja "ne želi ugibati".
Zakaj so ju pridržali?
Pridržanje je torej lahko povezano z afero Čista lopata, ko so 12. februarja izvedli obsežno akcijo zoper gospodarski kriminal in pridržali Zidarja, direktorico Vegrada, Hildo Tovšak, prvega moža Primorja, Dušana Črnigoja, in Tomaža Žiberta iz Kontrole zračnega prometa. Na javno naročilo za izgradnjo 20 milijonov evrov vrednega novega centra za kontrolo zračnega prometa na ljubljanskem Letališču Jožeta Pučnika se je prijavilo šest ponudnikov, med njimi sta skupaj nastopala SCT in Primorje, Vegrad pa se je v boj za posel spustil sam. Tukaj pa naj bi se zgodba zapletla: Zidar naj bi podkupil enega od članov razpisne komisije – domnevno Žiberta –, zato da bi posel dobilo njegovo podjetje SCT. Kriminalisti so menda informacije o plačani podkupnini prestregli, začeli so prisluškovati in slediti tudi Žibertu. V prisluhe naj bi se ujela tudi Tovšakova, ki naj bi bila za to, da posel dobi Vegrad, tudi pripravljena plačati podkupnino.
Sporen naj bi bil tudi Zidarjev nakup nepremičnine v Fiesi, pri čemer naj bi zlorabil položaj, družbo SCT pa oškodoval za približno 122.000 evrov. Zidarju naj bi očitali tudi utajo davkov s pomočjo tako imenovanih "missing trader" podjetij, pri katerih je izterjava davščin zaradi težke sledljivosti odgovornih oseb izjemno težka.
KOMENTARJI (429)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.