
Direktor vladnega urada za preprečevanje korupcije Boštjan Penko je v pogovoru za današnji Dnevnik odgovarjal na obtožbe, ki sta jih nanj naslovila zunanji minister Dimitrij Rupel in generalni sekretar vlade Mirko Bandelj. Glede primera Rupel, v katerem naj bi glede na očitke presegel svoja pooblastila, Penko pojasnjuje, da so ga v uradu zgolj preučili, povedali svoje mnenje in ga, kot zahteva zakon o kazenskem postopku, odstopili državnemu tožilstvu. Kakršna koli politika nima s postopkom nobene zveze, še poudarja Penko, ki dodaja, da so v primeru Rupel ravnali tako kot v sto drugih primerih, saj "državljan Rupel, ki Slovencem služi v funkciji zunanjega ministra, ne more biti nobena izjema".
Javne napade nanj, ki se v zadnjem času stopnjujejo, Penko doživlja bolj kot odzive posameznikov, ki se počutijo prizadeti, "morda tudi ogroženi zaradi mojega delovanja oziroma delovanja urada". Tudi izjavi Mirka Bandlja, da njegovo ravnanje pogosto presega njegova pooblastila, Penko pripisuje osebni prizadetosti. "Sicer pa v uradu nismo samo zato, da bi preučevali literaturo o korupciji, ampak predvsem zato, da bi ocenili resnično stanje korupcije v Slovenije in se ji kar najbolj učinkovito postavili po robu," dodaja direktor protikorupcijskega urada.
Obseg korupcije že ogroža delovanje države

Obseg in oblika korupcije sta v Sloveniji takšna, da je to že nevarno za nadaljnji razvoj in položaj države, še ugotavlja direktor urada za preprečevanje korupcije. Resničnih vzrokov se ni še nihče lotil, ko pa "se jih loteva naš urad, ki ima skromne pristojnosti, jim nekako ne more blizu". Zato Penko razume, da ljudje izgubljajo zaupanje v rezultate protikorupcijskega boja.
V uradu so sicer pripravili protikorupcijski zakon in izhodišča za nacionalni načrt boja proti njej, vendar se zdijo Penku cilji, zapisani v njej, zelo oddaljeni glede na to, kaj se je v tranzicijskem obdobju dogajalo v Sloveniji. "Vsega tega se ne more lotevati samo naš urad, treba bo aktivirati mehanizme, ki bodo prisilili k spremembam tiste, ki odločajo." To pa se po Penkovem mnenju ne bo zgodilo brez trdne politične volje in soglasja vse družbe.