Stečajna upraviteljica Peka Tadeja Tamše preverja ponudbe, ki so prispele na razpis za najem Pekovih proizvodnih trgovinskih in skladiščnih prostorov. Teh je okoli 15 različnih, tako za najem posameznih prostorov kot tudi za najem Peka kot celote. Do konca meseca, ko naj bi se izpraznile še zadnje trgovine, naj bi pogodbe za najem s ponudniki tudi sklenila. Kot je za STA pojasnila Tamšetova, je za nekatere prostore več interesentov. Zato se z njimi še pogovarja, da bi iztržila kar najboljši dogovor. Do konca tega tedna pa bo morda že lahko povedala, kako se je odločila, vsaj glede posameznih nepremičnin, medtem ko naj bi bile najemne pogodbe podpisane do konca marca.
Eno od celovitejših ponudb je podalo gibanje Osveščeni prebivalci Slovenije, ki je pripravilo poslovni načrt za socialno podjetje Peko Slovenija Kooperativa. Podjetje bi najelo proizvodne prostore v Tržiču, odkupili pa bi tudi zaloge Peka. Njihova ponudba naj bi bila tudi najvišja – za 600 kvadratnih metrov proizvodnih površin in strojev so ponudili 2800 evrov na mesec.
Tudi sin nekdanjega dolgoletnega direktorja Peka Janez Bedina si želi ponovno oživiti proizvodnjo. Najel bi celotno poslovno stavbo z opremo, za kar ponuja 1505 evrov mesečne najemnine, poleg tega pa ponuja še 2600 evrov mesečne najemnine za pet trgovin. Poudaril je še, da bi prevzel vse stroške celotne tovarne in petih trgovin, zato meni, da tako ponudba Osveščenih prebivalcev Slovenije ni najvišja. Izdelke pa bi tržil pod isto blagovno znamko. Dodal je, da želi proizvodnjo ohraniti v Tržiču in da se v prihodnosti želi z lastnimi trgovinami širiti tudi po svetu.
Oblikovalka bi z manjšo ekipo takoj začela izdelovati čevlje
Na razpis za najem prostorov v lasti Peka ter njihove opreme in strojev se je prijavila tudi znana oblikovalka čevljev Alja Viryent Novak. Čevljarka bi najela del proizvodnih prostorov v velikosti 100 m2 in nekaj strojev.
Kot pravi Viryent Novakova, je že v preteklosti večkrat poskušala sodelovati s Pekom, vendar si nekdanje vodstvo tega ni želelo. "Vse, kar sem si želela, je to, da bi Peku pomagala pri oblikovanju bolj sodobnih čevljev, s katerimi bi lahko prodrli tudi v svet in da Peko ne bi končal v stečaju," dodaja.
Prepričana je, da bi lahko s čevljarsko tradicijo v Tržiču nadaljevali. Sama si sicer že dalj časa prizadeva širiti lastno dejavnost, rada bi namreč ustvarila manufakturo čevljev. V času, ko je pisala poslovni načrt, je prišla novica o stečaju Peka. "Ukrepala sem takoj, uvidela sem priložnost, da bi lahko del prostorov in neprecenljivo znanje ljudi o izdelavi čevljev povezala v svoje sanje o lastni manufakturi," pravi Viryent Novakova.
Sestala se je s stečajno upraviteljico Peka in si z ekipo delavcev ogledala prostore. "Če stečajna upraviteljica izbere mojo ponudbo, bomo z najožjo ekipo delavcev takoj začeli izdelovati čevlje," pravi čevljarka. Njena vizija pa so kakovostni čevlji z vrhunskim dizajnom, ki bi jih tržila po vsem svetu.
Viryentova si sicer želi lastne blagovne znamke, a kot pravi, bi se potegovala tudi za znamko Peko. Ta sicer v tej fazi še ni bila na prodaj, saj še ni bila izvedena uradna sodna cenitev. "V prvi fazi si želim, da bi lahko čimprej začeli izdelovati čevlje in ker lahko zaenkrat razpolagam s svojo blagovno znamko, bomo začeli izdelovati čevlje pod mojo znamko," pravi oblikovalka. Kot pravi, ima idejo za kolekcijo nosljivih čevljev, primernih tudi za starejše ljudi, ki bi se prodajala.
Viyent Novakova pravi, da se je za morebitno sodelovanje že dogovorila z okoli 15 delavci Peka, s katerimi bi začela proizvodnjo. V nadaljevanju pa si želi, da bi se jim pridružilo še več delavcev.
Peko je po 113 letih konec januarja šel v stečaj. Stečaj je sprožila odločitev bank, ker so zavrnile načrt poslovnega in finančnega prestrukturiranja in ker državni lastniki niso podprli potrebne 4,4-milijonske dokapitalizacije za preživetje in preoblikovanje podjetja. Delo bo izgubilo 156 zaposlenih.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.