Slovenija

Peklarja skrbi za podjetje

Ljubljana, 29. 06. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Direktor svetovalnega podjetja Socius in član več nadzornih svetov Peklar zanika domnevno nezakonitost denarnih transakcij.

Glavni osumljenec nove korupcijske afere, Leonardo F. Peklar
Glavni osumljenec nove korupcijske afere, Leonardo F. Peklar FOTO: POP TV

Urad za preprečevanje pranja denarja sumi direktorja svetovalne družbe Socius in člana več nadzornih svetov Leonarda F. Peklarja nezakonitih denarnih transakcij v znesku več kot 280 milijonov tolarjev.

Kaj naj bi zakrivil?

Peklar naj bi od aprila 2003 do januarja 2004 prejel 12 nakazil na svoj bančni račun v skupni vrednosti več kot 177 milijonov tolarjev. Denar naj bi prišel iz Švice, nakazilo pa izvedla družba Bados Consulting iz Züricha po nalogu Paula Brunnerja, vodje mednarodnega podjetja za poslovno svetovanje Brunner & Partner in generalnega direktorja podjetja Socius International, ki imata oba sedež v Švici v Zürichu. Za kakšne vrste plačilo gre, ni znano.

Peklar je poudaril, da ga za vse ostalo ne skrbi, skrbi pa ga za podjetje, kateremu je televizijski prispevek že nanesel škodo
Peklar je poudaril, da ga za vse ostalo ne skrbi, skrbi pa ga za podjetje, kateremu je televizijski prispevek že nanesel škodo FOTO: POP TV

Nadalje naj bi Peklar od januarja 2002 do januarja 2004 od petih slovenskih podjetij - večinma so bila upravljavsko vezana nanj ali na Brunnerja - dobil posojila v skupni vrednosti 50 milijonov tolarjev, ki jih do konca lanskega leta ni vrnil. Peklar naj bi leta 2002 in 2003 pri Factor banki najel kredite v vrednosti 54 milijonov tolarjev. Kredite naj bi vrnila švicarska družba Bados Consulting. Šlo naj bi za posle, povezane z Mobitelom v času, ko je bil Peklar predsednik nadzornega sveta Telekoma.

Peklar: Šlo je za zasebno posojilo

Peklar vse obtožbe o domnevnem pranju denarja in davčni utaji zanika. Kot navaja, gre med njim in Brunnerjem za "zasebno kreditno razmerje". Pri Brunnerju si je namreč denar sposodil sam kot fizična oseba, zato niti Mobitel niti Socius nimata s posojilom ničesar, vsa nakazila pa so bila opremljena z ustrezno dokumentacijo, zatrjuje Peklar.

Peklar naj bi v letih 2003 in 2004 na svoj bančni račun prejel 12 nakazil v skupni vrednosti več kot 177 milijonov tolarjev švicarskega podjetja Bados Consulting. V istem obdobju naj bi Peklar od petih slovenskih podjetij dobil posojila v skupni vrednosti 50 milijonov tolarjev, ki jih do konca leta 2004 ni vrnil. Najel je še posojilo v vrednosti 54 milijonov tolarjev, posojilo pa naj bi odplačal Bados Consulting.


"Nelogično in skrajno tendenciozno je razmišljanje, da bi skoraj 15 let trdega dela, vloženega v ugled in razvoj podjetja, ki se je ravnokar pričelo prebijati na evropski trg, ogrozil z ravnanjem, kot se mi očita,"
zatrjuje Peklar, ki poudarja, da so bila vsa nakazila transparentna ter da je njihova poravnava zavarovanja z njegovim osebnim premoženjem. Poleg tega je še povedal, da je bil kreditodajalec v vseh primerih njegov dolgoletni poslovni partner Brunner, ob tem pa je Peklar še zanikal, da bi sam ali Socius kdajkoli poslovno sodeloval s podjetjem Bados Consulting. Ostro je zvrnil tudi namigovanja, da bi kdaj koli prejel posojilo od kakšnega slovenskega podjetja, v katerem je bil v upravljalskem odnosu.

Ker je zaradi neupravičene obtožbe s strani RTV Slovenija, ki je poročala o domnevni aferi, podjetje Socius že utrpelo poslovno škodo, saj so nekateri poslovni partnerji že zahtevali pojasnila, prišlo pa je tudi do nekaj zadržkov oziroma razmišljanj o odpovedi pogodb, zelo resno razmišljajo o tožbi zoper nacionalko, je še povedal. "Učinek prispevka, če ne bodo postopki tekli dovolj hitro, da dokažemo nedolžnost, lahko resno ogrozi poslovanje družbe," je izpostavil Peklar.

Mobitel je z Bados Consultingom posloval korektno

Foto: POP TV
Foto: POP TV FOTO: POP TV

Podjetje Mobitel je v letih 2002 in 2003 sodelovalo s Bados Consulting, z domnevnimi finančnimi povezavami med Bados Consultingom in direktorjem svetovalne družbe Socius pa, kot so sporočili iz Mobitela, niso bili seznanjeni. "Policija je v zvezi s tem primerom obiskala Mobitel že pred dobrim mesecem dni," so sporočili z Mobitela ter pojansili, da so policiji predali vso zahtevano dokumentacijo in da so že takrat ovrgli sum na kakršnih koli nepravilnosti.

"Vse papirje v zvezi z zneski bom predal v najkrajšem času, zato ker je tudi v mojem interesu, da se ne zgodi ekonomski linč, kar bi nekateri želeli, ampak da normalno dokažemo nedolžnost in da lahko nemoteno poslujemo naprej," je povedal Peklar.

Policija po informacijah Dnevnika že več kot leto dni preiskuje, ali je Peklar prek različnih podjetij za Mobitel v Avstriji in Švici opravljal raziskave trga mobilne telefonije. Kriminalisti ob tem sumijo, da je šlo za fiktivne posle, komu je bil namenjen denar, pa policija še preiskuje.

Na uradu za preprečevanje pranja denarja so potrdili, da poteka postopek preiskave suma pranja denarja, v katerega naj bi bil vpleten Peklar. Na uradu več o tem niso želeli povedati, saj nosi zadeva oznako uradna tajnost. Več bo morebiti znanega v ponedeljek, ko se bo s službene poti vrnil direktor urada Klaudijo Stroligo, ki je edini pooblaščeni za dajanje izjav.

Švicarskega revizorja Brunnerja, ki je specializiran zlasti za banke in investicijske sklade, naj bi v Slovenijo pripeljal prav Socius. Svetoval je podjetjem različnih velikosti v ZDA in Južni Ameriki. V mednarodnem podjetju Arthur Andersen v Zürichu je bil zaposlen 17 let, od tega šest let kot partner, odgovoren za področje revizije, kadrovanja in zaposlenih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek