Zato zdravstveni inšpektorji še niso umaknili začasne prepovedi obratovanja pekarne, od lastnika pekarne Ivana Novaka pa so zahtevali ponoven odvzem in analizo brisov obrata. Stopar je še povedal, da so na podlagi rezultatov analiz blata zaposlenih v pekarni izdali tudi odločbo o prepovedi za delo z živili.
"Zaradi epidemioloških razlogov sem zahteval, da stranka zdravstveni inšpekciji predloži novo oceno o snažnosti obrata, saj so uradni rezultati analiz pokazali, da je bila pekarna ob prvem vzorčenju v celoti nesnažna," je povedal vodja koprske območne enote Zdravstvenega inšpektorata (ZI) Ivan Stopar. Lastnik pekarne je sicer pred enim tednom že opravil generalno čiščenje prostora, opreme, naprav in pribora ter v celoti pekarno dezinficiral. Zdaj mora lastnik pekarne po Stoparjevih besedah od pristojnega zdravstvenega zavoda zahtevati ponoven odvzem brisov.
"Šele ko bodo laboratorijske analize potrdile ustreznost obrata za peko kruha, krušnega peciva in slaščic, bomo ukrepali naprej," je povedal Stopar. Poleg tega mora Novak zdravstvenim inšpektorjem ponovno predložiti tudi potrdilo o higienski ustreznosti zaposlenih za delo z živili, saj so bakteriološke analize blata petih zaposlenih pokazale, da sta dva od njih klicenosca, okužena z bakterijo salmonele.
Kot je znano, so inšpektorji območne enote ZI v Kopru Domačo pekarno Malija zaprli pred 10 dnevi po tem, ko je nekaj dni prej v izolsko bolnišnico prišlo več pacientov z znaki okužbe z bakterijo salmonele. Večina pacientov je zdravnikom povedala, da so jedli čokoladne krofe ali rogljičke z vanilijevo kremo iz omenjene pekarne, zato so inšpektorji v pekarni takoj ukrepali.
V Splošni bolnišnici Izola so skupno hospitalizirali več kot 70 bolnikov s kliničnimi znaki okužbe z bakterijo salmonele, od tega več kot polovico otrok.