Potem ko je včeraj kot strela z jasnega udarila novica, da naj bi se glavni investitor prenove Plečnikovega stadiona Joc Pečečnik umaknil iz projekta, je danes jasno, da se za to potezo skriva nov manever, ki utegne prispevati k hitrejšemu razpletu več let trajajoče zgodbe pridobivanja potrebnega okoljskega dovoljenja.
Na ministrstvu za okolje in prostor so nam namreč potrdili, da je Pečečnik oziroma družba Bežigrajski športni park (BŠP), ki jo je ustanovil skupaj z ljubljansko občino in Olimpijskim komitejem Slovenije (OKS) na ministrstvu 20. decembra podal zahtevo za izdajo gradbenega dovoljenja. Gre za tako imenovani integralni postopek izdaje gradbenega dovoljenja, eno izmed bistvenih novosti novembra 2017 sprejetega Gradbenega zakona, ki je stopil v veljavo 1. junija 2018.
Zakaj se je Pečečnik odločil izkoristiti novo gradbeno zakonodajo?
Omenjen postopek je predviden za objekte, ki potrebujejo gradbeno dovoljenje, hkrati pa je treba za njih izvesti presojo okoljskih vplivov. Po stari zakonodaji je veljalo, da so morali investitorji za takšne objekte najprej pridobiti okoljevarstveno soglasje - samostojen akt, zoper katerega je bilo mogoče vložiti pravno sredstvo. Pogoj za pridobitev gradbenega dovoljenja, ki ga je vodil upravni organ krajevno pristojne upravne enote, je bila nujno potrebna njegova pravnomočnost.
Vodenje postopka v pristojnosti okoljskega ministrstva
Integralni postopek pa po novem združuje dva do sedaj ločena postopka: postopka pridobitve okoljevarstvenega soglasja in postopka gradbenega dovoljenja. Za vodenje celotnega postopka je pristojno ministrstvo za okolje in prostor, Arso pa ostaja v vlogi obveznega mnenjedajalca glede vplivov na okolje, ki je še naprej zavezujoče. S tem naj bi se končno pospešili do sedaj dolgotrajni postopki, v primežu katerih so se v zadnjih letih znašli investitorji.
"Z integracijo postopkov ne prihaja več do podvajanja dokumentacije in procesnih dejanj (ena obravnava, seznanjanje istih strank in zainteresirane javnosti v različnih postopkih, izda se ena odločba, pravna sredstva zoper odločbo). Nova ureditev ob racionalizaciji postopkov zagotavlja vse standarde sodelovanja javnosti ter pravnega varstva udeležencev tega postopka, omogoča pa tudi postopek prevlade javne koristi," so nam pojasnili na pristojnem ministrstvu.
Za investitorje je ugodno tudi to, da imajo stranski udeleženci v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja le enkratno možnost uveljavljanja pravnih sredstev (denimo pritožb). Na podlagi napisanega bi se torej lahko prihodnje tudi Pečečnik utegnil izogniti kakšnemu pritožbenemu postopku in pohitril celotni postopek.
Okoljsko ministrstvo mora, kot določa zakon, o izdaji gradbenega dovoljenja za obnovo Plečnikovega stadiona odločiti v roku petih mesecev od vložitve popolne zahteve, pri čemer rok ne teče v času pridobivanja mnenj in javne razprave. Od 1. junija 2018, odkar je v veljavi nova zakonodaja, je ministrstvo po integralnem postopku izdalo eno dovoljenje.
Janković: Civilna pobuda se je veselila prehitro
Ljubljanski župan Zoran Janković je medtem danes v izjavi za medije povedal, da je prepričan, da Pečečnik ostaja pri projektu in da se Civilna pobuda za ohranitev Plečnikovega stadiona v izvirni obliki, ki je včeraj sporočila novico, da je družba BŠP umaknila vlogo iz postopka pridobitve okoljevarstvenega soglasja za gradnjo športnega parka, veselila prehitro. Ob tem je izrazil tudi obžalovanje, da nekateri že deset let zaustavljajo projekt.
Zgodovina Pečečnika in Plečnikovega stadiona
Zgodba Joca Pečečnika in Plečnikovega stadiona se začenja v letu 2007, ko je stadion prišel v last družbe Bežigrajski športni park. Pečečnik je takrat obljubil prenovo stadiona: "Naš cilj je 12.000 sedežev. Od katerih bi bilo 3600 pokritih vip sedežev. Mogoče bi bilo potrebno še tri do štiri metre poglobitve in bolj racionalno izvedbo tribun, ki so narejene za stojišča."
Maja 2008 Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije nato izda kulturnovarstveno soglasje, a ga je ministrstvo pet mesecev kasneje razveljavilo. "Spremembe da, obnova tudi, vendar v okviru dovoljenega in brez poljubnosti. To je vse," je povedal takratni kulturni minister Vasko Simoniti.
Sledil je razpis mednarodnega arhitekturnega natečaja, natečajna komisija je izbrala arhitekturno rešitev za obnovo stadiona, s katero so se strinjali tudi kulturnovarstveniki. A nato se zaradi načrtovane pozidave zelenic uprejo stanovalci sosednjih Fondovih blokov.
Vseeno je Pečečnik decembra 2010 vložil vlogo za okoljevarstveno soglasje in ga maja 2012 tudi dejansko dobil. A samo nekaj mesecev kasneje je bilo soglasje s strani okoljskega ministrstva razveljavljeno.
V letih 2013 in 2014 je Agencija RS za okolje dvakrat zavrnila izdajo soglasja. V zadevo se je kasneje vpletel tudi takratni premier Miro Cerar in odgovorne pozval k pospešitvi postopka. Medtem je Pečečnik dobil še enega nasprotnika, stanovalcem se je pridružila nevladna organizacija Alpe Adria Green.
"Povedal sem, da bom v tem projektu vztrajal do konca. Moj rok je deset let," je aprila 2017 za oddajo 24UR povedal Pečečnik.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.