
Napis neposredno poziva k pobijanju ljudi, zato je ombudsman Matjaž Hanžek na današnji novinarski konferenci, na kateri je govoril tudi o izbrisanih, (ne)sodelovanju nekaterih ministrstev z varuhom in zahtevah za njegov odpoklic, izrazil upanje da bo France Cukjati sklical izredno sejo, na kateri bodo Pečeta kot podpredsednika odstavili. "Slovenija je namreč kot pravna in demokratična država dolžna reagirati na takšne izpade, saj je grozljivo, da takšne nestrpnosti podpira podpredsednik DZ," je dejal Hanžek.
Hanžek se sprašuje, kdaj bodo pravosodni organi končno reagirali na podobne nestrpnosti, kot je bil omenjeni napis, saj gre po njegovem za kaznivo dejanje. Ob tem se tudi sprašuje, če ima nacionalna stranka s takšnimi stališči sploh pravico do obstoja oziroma če je ne bi morali prepovedati.
Kdo je izobesil napis?

Tako predsednik in vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič kot Peče sta zanikala, da bi napis na "njihova" vrata obesili poslanci nacionalne stranke, Sašo Peče pa je vsebino označil za neprimerno.
"Enotno, v okviru nacionalne stranke, resnično ocenjujemo, da člani društva izbrisanih izkoriščajo našo državo in se v zadnjem obdobju tudi krepko norčujejo iz naše države," je povedal Peče.
Dejal je še, da vedno bolj verjame v teorijo, po kateri naj bi ombudsman izkoriščal inštitut varuha človekovih pravic za to, da si na naslednjih parlamentarnih volitvah pridobi mesto v eni izmed novonastalih opozicijskih strank, torej ZLSD ali LDS.
Ob razpravi o tem, kdo bi lahko bil obesil sporni plakat na vrata poslanske skupine SNS je predsednik SNS Zmago Jelinčič opozoril, da so simpatizerji izbrisanih neopazno - čeprav je poslopje DZ visoko varovano - na vrata državnega zbora obesili kup materialov. "Mogoče bo kdo naslednjič obesil bombo," je še dodal Jelinčič in ob tem ocenil, da je "v tem državnem zboru kot kaže vse mogoče".
Odzivi:

France Cukjati je dejal, da je glede napisa govoril tako z Jelinčičem kot Pečetom, za zdaj pa še ne ve, ali bodo v DZ sploh sprožili kakšno preiskavo o zadevi. "Vsekakor pa ne gre za neko strahotno zadevo, da bi morali sedaj raziskovati, kdo je to nalepil," ocenjuje predsednik parlamenta in dodaja, da gre za neokusno šalo in žaljivo zadevo, ki je bila pravočasno umaknjena z vrat. Cukjati pa je glede dogodka vendarle od stranke SNS zahteval pisni odgovor z obrazložitvijo, ki pa ga še ni prejel.
Poslanec NSi Alojz Sok je dejal, da če so v SNS plakat res sami izobesili, potem gre za "neokusno šalo", vendar pa je po njegovem prepričanju možno tudi to, da je plakat izobesil kdo drug.
Franc Žnidaršič iz DeSUSa je pojasnil, da omenjenega plakata ni videl, ker "ne gleda na vrata, mimo katerih hodi". Dejal pa je še, da ni prepričan, če ga je izobesil avtor napisa sam. "Vsebina napisa je zame nesprejemljiva, ne morem pa absolutno trditi, kdo ga je tja postavil," je še dejal.
Poslanka LDS Majda Širca je v komentarju na sporni plakat ocenila, da je zaskrbljujoča tolerantnost do različnih pojavov in oblik nestrpnosti, ki se v zadnjem času dogajajo v slovenskem prostoru. Še bolj pa je po njenem prepričanju zaskrbljujoče to, da postajajo tisti, ki izražajo nestrpnost, v našem okolju na nek način kar junaki.
"Če v poslanski skupini takega napisa niso v zelo kratkem času odstranili z vrat, je to nedostojno. Če pa so sami kakorkoli pomagali, da je ta napis prišel na njihova vrata, potem je to nedostojno, žaljivo in sovražno," pa je dejal vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč. Kot je še pojasnil, je v odgovor na vabilo na srečanje z izbrisanimi od Zmaga Jelinčiča prejel obvestilo, v katerem je pisalo "ali prinesem sendviče s sabo, ali jih boste delili vi", kar po Potrčevem mnenju kaže na zaničujoč odnos do ljudi, ne glede na to, kdo so ti ljudje.
Fouere predlaga izbrisanim, naj prenehajo stavkati
Vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Erwan Fouere je danes sprejel osem članov iniciativnega odbora izbrisanih. Kot je po srečanju povedal Aleksandar Todorović, jim je Fouere zagotovil, da situacijo pozna in da je o tem obveščal evropske institucije. Ta proces pa naj bi se sedaj še bolj intenziviral.
Fouere je zagotovil, da predstavništvo Evropske komisije že ves čas
spremlja položaj izbrisanih in ga bo tudi vnaprej. Fouere je prepričan,
da se bo slovenska vlada spoprijela z vsemi nerešenimi vprašanji v
zvezi z ureditvijo njihovega statusa in da bo odločba ustavnega sodišča
v zvezi s tem spoštovana. Predstavnikom izbrisanih je tudi predlagal,
naj z gladovno stavko prenehajo.
Kot je dejal Todorović, je zanje pomembno tudi to, da je bil Fouere pripravljen poslušati njihove zgodbe - tako so mu v nekaj minutah vsi povedali, kaj se jim je v teh letih dogajalo v Sloveniji po izbrisu iz registra stalnega prebivalstva. "Fouere nam je v nekem trenutku dal vedeti tudi, da je nasedel populističnemu razglabljanju opozicije," je pojasnil Todorović, saj jih je namreč vprašal, ali so zaprosili za državljanstvo. Obenem je Todorović opozoril Fouereja, da "njihove pravice ne izhajajo iz državljanstva, ampak iz statusa stalnega prebivanja, ki je skoraj neodtujljiva pravica vsakega posameznika in da se je nikomur ne sme odvzeti brez odločbe in brez zakona, kar se je zgodilo njim".