Ustanovni člani stranke Lipa so po sprejetju strankinega programa in statuta Saša Pečeta soglasno izvolili za predsednika nove stranke. Peče je bil tudi edini evidentirani kandidat za to funkcijo. V nastopnem govoru je poudaril, da Lipa ne sme postati stranka enega človeka. Člani so izvolili tudi strankin tričlanski nadzorni odbor.
Nadzorni odbor bodo sestavljali Lidija Pesek, Bojana Beovec in Uroš Orož. Delovno predsedstvo na čelu z Barbaro Žgajner Tavš je pred tem izpeljalo formalne postopke za delovanje stranke. Tako so prisotni ustanovni člani z glasovalno pravico soglasno potrdili predlagana strankin program in statut.
„V Sloveniji do danes ni bilo stranke, ki bi v središče svoje skrbi postavila človeka,“ je ob začetku ustanovne konvencije nove politične stranke Lipa dejal Peče. Ta verjame, da si državljani zaslužijo nekaj več. Na današnji konvenciji so sicer sprejeli tudi statut stranke ter izvolili njenega predsednika in ostale organe.
Peče je tudi ugotavljal, da so v politiki interesi v ospredju pred načeli ter da se politične stranke približajo ljudem le v zadnjem mesecu pred volitvami. Vse preveč je napuha, "ko so vse moči naperjene zgolj v izčrpavanje Slovenije", je ocenil Peče.
Poslanec in predsednik društva Slovenska lipa je dejal, da politične stranke že 15 let ljudem ponujajo eno in isto in jih pozivajo k potrpljenju. Ljudje pa si zaslužijo več, je menil Peče in dodal, da verjame, "da je prišel čas, ko bodo ljudje tudi zahtevali več".
Po njegovih besedah bo Lipa močna, predvsem pa načelna stranka. Zahvalil se je vsem, ki so svoj trud v preteklem mesecu vložili v nastajanje stranke. "Bistveno je, da smo si odgovorili na vprašanja: kdo smo, kaj hočemo, kaj zahtevamo in pa tisto, kar stranke ponavadi zamolčijo: kaj dajemo in kaj ponujamo," je zaključil svoj nastop.
Kot je dejal poslanec Peče, bo stranka Lipa gradila na širini, njen skupni imenovalec pa bo Slovenija. Prav tako pa Lipa "ne bo d.o.o. po vzoru ostalih strank v slovenskem političnem prostoru".
Peče je zavrnil tudi možnost povezovanja s sedanjo vlado. Prav do aktualne oblasti preveč popustljiva drža predsednika SNS Zmaga Jelinčiča naj bi poleg neusklajenosti znotraj poslanske skupine bila glavni razlog za odhod treh poslancev in posledično za ustanovitev stranke.
Kot je še dejal Peče, je sedanja oblast pokazala, "da je njihovo vodilo izključno klientelizem in korupcija", v bodoči stranki pa menijo, da je ta pojav treba izgnati iz slovenskega političnega prostora.
Stranka je nastala kot posledica razkola v SNS, ko so trije člani poslanske skupine – Sašo Peče, Barbara Žgajner Tavš in Boštjan Zagorac – sredi januarja zapustili stranko ter ustanovili samostojno poslansko skupino.
Jelinčič je odhod poslancev že januarja razumel kot poskus oslabitve SNS s strani SLS. Kot je znano, je sestanek, na katerem so se poslanci Lipe odločili za izstop iz SNS (sprva je bil med prestopniki tudi Bogdan Barovič, ki si je kasneje premislil), potekal v celjski pisarni tamkajšnjega župana in predsednika SLS Bojana Šrota.
Peče, Žgajner Tavševa in Zagorac so 14. januarja formalno ustanovili poslansko skupino nepovezanih poslancev, isti dan pa so v Mariboru skupaj s somišljeniki ustanovili tudi društvo Slovenska lipa. Tedaj so tudi napovedali, da naj bi društvo preraslo v stranko najpozneje v dveh mesecih.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.