Na podporo treh poslancev kandidaturi Elene Pečarič, predsednice YHD - Društva za teorijo in kulturo hendikepa, za predsednico Slovenije se je danes odzval Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS). "Pri oblikovanju kandidature Elene Pečarič za predsednico Republike Slovenije je prišlo do nekaterih obratov, ki so nas prisilili, da javno opredelimo naša stališča in nekaj vsebinskih ugovorov," je današnjo novinarsko konferenco začel predsednik NSIOS Boris Šuštaršič. NSIOS je opozoril, da Elene Pečarič večina slovenskih invalidov ne podpira in zato Pečaričeva ni legitimni predstavnik slovenskih invalidov.
Pečaričeva je pričakovala, da bi se znali funkcionarji močnih
invalidskih organizacij slej ko prej obregniti ob njeno kandidaturo,
zato jim je že pred časom pisala in jih povabila h konstruktivnemu
sodelovanju.
"Moja kandidatura za predsednico republike je priložnost za vse,
da izpostavimo naše vizije in skupna prizadevanja za enakopravnost ter
aktivno udeležbo v družbeno političnem dogajanju. Poudarjala bom
spoštovanje človekovih in državljanskih pravic. Seveda znotraj tega
tudi pravico do neodvisnega življenja, možnost izbire lastnega načina
življenja, pravico do zaposlovanja in omogočanja dostopnosti do
storitev, razumnih prilagoditev in enake obravnave. Zato naj vas moja
kandidatura nikar ne vznemirja, saj bo kvečjemu doprinos k govoru o
stvareh, ki so mnogokrat oblikovalcem politike in širši javnosti
nepoznane, nam pa ključnega pomena za enakopravno in dostojno
življenje. Tisti, ki me poznate, ste se že lahko prepričali, da svoje
besede udejanjam v praksi. Torej ni moč zanikati ali se sprenevedati o
nepomembnosti zgoraj navedenih prizadevanj in vrednot, ki bi nam morale
biti skupni cilj. Predvsem v korist posameznic in posameznikov, tistih
najbolj ranljivih, šibkejših, pozabljenih ali odrinjenih, tistih brez
glasu. Zato upam in želim, da bi me podprli v moji kandidaturi in
širili razprave v tem duhu," je Pečaričeva zapisala v pismu.
"Žal gospodje te priložnosti niso uvideli ali razumeli, tako
je vsaj izzvenela večina današnje novinarske konference,“ je Pečaričeva komentirala navedbe NSIOS.
NSIOS ostro o Pečaričevi
V NSIOS so mnenja, da je Pečaričeva, ko se je kot predsednica YHD - Društva za teorijo in kulturo hendikepa odzvala vabilu neparlamentarne politične stranke Akacije h kandidaturi, s svojim dejanjem zapustila splošno civilno polje delovanja invalidskih organizacij in prešla na strankarsko politično polje. "Dokler je kot strankarsko odvisna kandidatka zbirala 3000 overjenih podpisov državljanov ter tudi v tem smislu pozivala poslance za podporo njeni kandidaturi, v Nacionalnem svetu nismo imeli pripomb in ugovorov," razlaga Šuštaršič.
Do dramatičnega zasuka je po besedah Šuštaršiča prišlo, ko je pred dnevi profesor in kolumnist Vlado Miheljak v rubriki Debate časopisa Dnevnik z naslovom "Slovenija med Chejem in Atatürkom ali tretjim?" neposredno grobo pozval poslance in poslanke LDS in nepovezane poslance društva Zares, da prispevajo svoj glas za Pečaričevo, ker da s tem ne bo storjena nobena škoda njihovim kandidatom, ki jih politično podpirajo, čeprav bodo izgubili nekaj dragocenih volilnih glasov. "Kolumnist je z medijsko politizacijo njene invalidnosti na ta način hote ali nehote podprl njeno celotno destruktivno delovanje proti slovenskim invalidom. Isto pa so tako storili tudi vsi tisti poslanci, ki so podprli njeno kandidaturo," pravijo v NSIOS.
"Tisti trenutek, ko je Pečaričeva kandidaturo dosegla, se je postavilo vprašanje novega stanja, ko je kandidatura Elene Pečarič nastala politična, pod krinko invalidnosti," pojasnjuje predsednik NSIOS. Po njegovih besedah se Pečaričeva zavzema za irealno slovensko invalidsko varstvo in razvija sovražna stališča in dejavnosti do slovenskega invalidskega gibanja.
Njena sovražna dejanja so po mnenju NISOS med drugim: "vložitev tožbe na Upravnem sodišču Republike Slovenije proti Fundaciji za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (FIHO) in zahteva, da se takoj prekine redno financiranje posebnih socialnih programov invalidskih organizacij, borba proti dopolnitvi 14. člena slovenske ustave z besedo invalidnost, v vseh letih njenega aktivnega delovanja blati ter kleveta invalidske organizacije in njihove zakonite predstavnike".
V NSIOS domnevajo, da Pečaričevi v predpisanem roku ne bi uspelo zbrati minimalnega števila 3000 overjenih podpisov državljanov, zato se je po mnenju sveta poslužila političnega pritiska znotraj politične opcije, ki ji je do zdaj tudi sicer formalno pripadala.
"S korakom izključne politične zavezanosti na eno politično opcijo je izgubila možnost, da predstavlja legitimno in pluralno družbo slovenskih invalidov," še dodajajo v NISOS.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.