Kot so povedali na novinarski konferenci o aktualnem stanju glede bolezni covid-19, je več inšpektoratov v preteklih dveh tednih poostreno nadziralo izpolnjevanje pogoja PCT. Nadzor inšpektorjev pri objektih so po besedah Deana Potza z zdravstvenega inšpektorata povečali za dobrih 30 odstotkov oz. na skoraj 4000 nadzorov, nadzor pri osebah pa za kar 100 odstotkov. Število slednjih je v zadnjih dveh tednih preseglo 14 tisoč v primerjavi z okoli 7000, kolikor jih je bilo opravljenih v tednih prej.
Kot je dejala Potzeva, je največ nadzorov opravil Inšpektorat za delo, sledil je Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, nato pa še tržni in zdravstveni inšpektorat.
"V zadnjem tednu je bilo izrečenih nekoliko več ukrepov zaradi neizpolnjevanja pogoja PCT, in sicer 15 plačilnih nalogov po Zakonu o prekrških, tri odločbe z izrekom opomina, štiri odločbe z izrekom globe, 186 opozoril po Zakonu o prekrških in 377 po Zakonu o inšpekcijskem nadzoru," je dejala Potzeva. Skupaj so tako inšpektorati izrekli 585 ukrepov zaradi neizpolnjevanja pogoja PCT, kar je za 57 odstotkov izrečenih ukrepov več kot teden pred tem.
Dejavnosti, kjer so se ugotavljale kršitve, so gostinstvo, trgovine, šolstvo, bencinski servisi, pošte, avtomehanične delavnice in drugo, je naštela. Pod drobnogledom inšpektorjev so bile tudi številne prireditve, ki so potekale med prazničnim vikendom. "Med ugotovljenimi kršitvami je šlo za nepreverjanje oz. nenatančno preverjanje izpolnjevanja pogoja PCT s strani uporabnikov ali zaposlenih, za odsotnost ustreznih obvestil, za neizpolnjevanje pogoja PCT pri zaposlenih in podobno," je dodala. V primerih, ko so bile ugotovljene kršitve nemudoma odpravljene, vzpostavljen pa je bil tudi nadzor PCT, je bilo opozorilo edini izrečeni ukrep.
Martina Gašperlin s tržnega inšpektorata je medtem sporočila, da so inšpektorji zaradi neizpolnjevanja pogoja PCT z ustno odločbo zaprli enega od bencinskih servisov in eno od trgovin v nakupovalnem centru BTC: "Inšpektorica območne enote Koper-Postojna je z ustno odločbo zaprla eno od črpalk, inšpektorica ljubljanske enote pa je prav tako z ustno odločbo zaprla trgovino v BTC." Kot pojasnjuje, je odločitev inšpektorja na terenu, ali bo ob zaprtju objekta lastniku dodelil tudi globo. Ta sicer znaša najmanj 4000 evrov.
O zaprtju trgovine smo povprašali tudi trgovski center BTC, ki pravi, da je prišlo do napake v komunikaciji ter da pri njih ni bila zaprta nobena trgovina. "Je pa bila v enem primeru odrejena globa z ustno odredbo. Kršitev naj bi trgovina odpravila takoj," so sporočili.
Zaprtje bencinskega servisa je medtem potrdila tudi Potzeva, ki je dejala, da je 3. novembra inšpektorica tržnega inšpektorata opravila ponovni nadzor na dotični bencinski črpalki, ki je bila nazadnje opozorjena 27. oktobra. "Ker je ob nadzoru ugotovila, da se pogoj PCT ponovno ne preverja, je z ustno odločbo opravljanje dejavnosti prepovedala," je pojasnila.
Gre za bencinski servis OMV na Rakeku, ki pa je danes že znova odprl svoja vrata.
Kot je dejala Gašperlinova, je nadzor nad izpolnjevanjem pogoja PCT trenutno njihova absolutna prioriteta. "V primeru izdanih upravnih opozoril, v zadnjih dveh tednih jih je bilo 220, je bila naložena odprava nepravilnosti. Večina subjektov se je tega tudi držala," pravi in dodaja, da so v zadnjih dveh tednih začeli stopnjevati nadzor, inšpektorji pa so začeli izdajati tudi globe.
Policisti odkrili sedem primerov ponarejenih potrdil o izpolnjevanju pogoja PCT
Kršitve je medtem ugotavljala tudi Policija. Minuli teden so policisti odkrili sedem primerov ponarejenih potrdil o izpolnjevanju pogoja PCT. Ponarejena potrdila medtem niso odkrili le na meji, temveč tudi v notranjosti države. Na mejnih prehodih so odkrili pet primerov; na mejnih prehodih Obrežje in Jelšane so odkrili tri primere ponarejenih potrdil o testu PCR oz. cepljenju, dva primera ponarejenih potrdil o prebolevnosti pa so odkrili na mejnih prehodih Obrežje in Rogatec.
V notranjosti države sta bila odkrita dva primera izkazovanja s ponarejenim testom HAG. "Prvi primer so nam odstopili inšpektorji zdravstvenega inšpektorata, ki so preverjali izpolnjevanje pogoja PCT pri trgovcu, drugi primer pa so nam odstopili pravosodni policisti, ki so odkrili ponarejeno potrdilo pri obiskovalcu prevzgojnega zavoda," je dejal namestnik generalnega direktorja policije Stanislav Vrečar.
Ob tem je Vrečar opozoril, da vse osebe, ki ponarejeno javno listino hranijo ali uporabijo kot pravo, storijo kaznivo dejanje. "Policisti ob ugotovitvi to listino zasežejo osebo pa kazensko ovadijo. Zagrožena je zaporna kazen do treh let," je dejal in dodal, da policisti kasneje v preiskavi odkrivajo tudi ponarejevalca. Zato vse pozivajo k odgovornemu ravnanju, spoštovanju ukrepov za zajezitev epidemije in prijavi tovrstnih kršitev.
'Skrb vzbujajoče so ugotovitve, da posamezniki dokazil ne želijo pokazati'
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek in minister za javno upravo Boštjan Koritnik sta se sestala z osrednjimi inšpekcijskimi službami. Seznanila sta se z rezultati strožjega nadzora izpolnjevanja pogoja PCT med preteklimi prazniki. Inšpektorji pristojnih inšpektoratov so skupaj izvedli več nadzorov in v povezavi s kršitvami izrekli več prekrškovnih ukrepov: "Skrb vzbujajoče so ugotovitve, da posamezniki dokazil o izpolnjevanju pogoja PCT ne želijo pokazati ali pa izražajo svoje nezadovoljstvo nad tistimi, ki nadzor izvajajo," sta opozorila v skupni izjavi.
Slovenska družba si ne more privoščiti vnovičnega strogega omejevanja
S poostrenim nadzorom želijo ljudi opomniti, naj se vedejo previdno in preventivno. Sredstva, s katerimi se lahko zaščitimo, so vedno na voljo. Odgovornost, da skrbimo za svoje zdravje in zdravje bližnjih, pa je na nas samih, sta poudarila ministra: "Močno verjameva, da lahko le s skupnimi napori preprečimo morebitna zapiranja. Slovenska družba si namreč ne more privoščiti vnovičnega strogega omejevanja ali zaustavljanja gospodarskih dejavnosti."
Inšpektorji morajo dosledno nadaljevati strožji nadzor izpolnjevanja pogoja PCT, saj bodo s tem pripomogli k izboljšanju sicer nezavidljive zdravstvene situacije, sta poudarila: "Zavedava se, da z inšpekcijskim nadzorom ni mogoče zajeti vseh situacij, ko bi lahko prišlo do prenosa okužb, zato ponovno apelirava na vse državljane, naj ravnajo odgovorno ter dosledno upoštevajo pogoj PCT in druge (samo)zaščitne ukrepe."
Proti zapiranju gospodarstva tudi OZS
V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije ostro nasprotujejo morebitnemu zapiranju gospodarstva, so pa obrtniki in podjetniki pripravljeni spoštovati vse zaščitne ukrepe, so sporočili. "Narediti moramo vse, da do vnovičnega zapiranja gospodarstva ne pride. Številni obrtniki in podjetniki, zlasti v storitvenih dejavnostih, še vedno okrevajo po večmesečnem zaprtju posameznih panog. Zato pozivam vse obrtnike in podjetnike, državljanke in državljane, naj spoštujejo zaščitne ukrepe in dosledno preverjajo pogoj PCT. Le s skupnimi močmi bomo lahko zajezili širjenje okužb in s tem preprečili zapiranje družbe ter gospodarstva. Prepričan sem, da si vsi želimo čim prej spet normalno življenje brez ukrepov in omejitev. Vsak izmed nas lahko k temu prispeva z odgovornim ravnanjem," ob tem opozarja predsednik OZS Branko Meh.
Proti zaprtju tudi Gospodarska zbornica Slovenije
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) opozarja, da zaprtje gospodarstva ni sprejemljivo. Zato poziva k doslednemu preverjanju pogoja PCT in spoštovanju preventivnih ukrepov na vseh področjih javnega življenja, od vseh državljanov pa pričakuje odgovorno ravnanje. Le če združimo moči, lahko premagamo covid-19, izpostavlja.
"Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) ob hitro naraščajočem trendu okužb s covidom-19 svoje članstvo poziva, da k zaustavitvi trenda pripomore tudi s spodbujanjem višje precepljenosti zaposlenih v podjetjih. Predlagamo tudi testiranje cepljenih in prebolevnikov v dejavnostih, v katerih je največ medosebnih stikov," so danes sporočili.
V GZS so znova izpostavili zahtevo gospodarstva, da gredo stroški testiranja necepljenih in neprebolevnikov v breme posameznika, ki se brez utemeljenih zdravstvenih razlogov ne odloči za cepljenje. Glede na razmere predlagajo razširitev testiranja na cepljenje in prebolevnike v dejavnostih, v katerih je največ medosebnih stikov. Stroške teh testiranj pa bi po oceni GZS morala prevzeti država.
Generalni direktor GZS Aleš Cantarutti je dejal, da razumejo pozive stroke k popolnemu zaprtju države, a opozoril, da si gospodarstvo tega ne more privoščiti. Slovenija po njegovem prepričanju v razmerah, ko se evropsko gospodarstvo spet postavlja na noge in ostale države ostajajo odprte, z morebitnim zapiranjem ne more odstopati.
"Če bi se sedaj kot država popolnoma zaprli, bi bili edini v Evropi. Tuji poslovni partnerji bi lahko naša podjetja kaj hitro nadomestili z drugimi in jih tako izrinili iz verig vrednosti. Konkurenca na mednarodnih trgih je res huda. Izgube naročil tujih partnerjev si slovenska podjetja v teh občutljivih časih ne morejo privoščiti," je poudaril.
KOMENTARJI (2092)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.