Vlada je namreč sklenila, da bodo morali s 1. oktobrom zaposleni v državni upravi, ki bodo želeli delo opravljati v prostorih delodajalca, izpolnjevati pogoj preboleli ali cepljeni, medtem ko se bo iz t. i. pogoja PCT izločil T, torej testiranje. Ta pogoj bo veljal za ožjo državno upravo (ministrstva, organi v sestavi, inšpekcije, policija, vojska in upravne enote) in ne za celoten javni sektor.
Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk je pojasnil, da je nasprotovanje takšnemu vladnemu odloku med državnimi uslužbenci veliko. Po grobih ocenah namreč med zaposlenimi v državni upravi ni cepljena niti polovica, najbolj pa jih bega vprašanje, ali bodo obdržali zaposlitev. Vsakemu uslužbencu, ki se ne bi želel cepiti, bi namreč najprej vročili opozorilo pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi, nato pa bi ga lahko odpustili.
Zaradi takšnih posledic ukrep, ki za državne uslužbence na nek način uvaja obvezno cepljenje, ne bi smel biti urejen v podzakonskem aktu, je prepričan Verk. Ob tem je spomnil na mnenja številnih pravnikov, da se obveznost cepljenja lahko določi le s spremembo zakona o nalezljivih boleznih. S tem se strinjajo tudi v sindikatu državnih organov, zato bodo vladni odlok izpodbijali na ustavnem sodišču, je napovedal Verk. Po njegovih informacijah podobno razmišljajo tudi v sindikatih, ki zastopajo vojake in policiste.
Očitki o sprejemanju 'na vrat na nos'
Za Verka je tudi pomenljivo, da bo pri več kot 170.000 javnih uslužbencih tak ukrep veljal le za zaposlene v državni upravi, ki jih je nekaj več kot 30.000, ne pa denimo v zdravstvu, ki je "bolj občutljiv segment". Vlada je s tem v državnih uslužbencih vzbudila nezaupanje, da gre pri obveznem cepljenju za discipliniranje državnega uradništva, je še poudaril.
Sicer je po njegovem mnenju pri uveljavljanju ukrepov za preprečevanje širjenje koronavirusa že od vsega začetka težava v vladnem komuniciranju, ki ga ljudje sprejemajo z odporom. Opozoril je tudi na pomanjkanje socialnega dialoga, saj vlada socialnih partnerjev pri uvedbi ukrepov ne sprašuje za mnenje. "Če bi nas kje uslišali, vlada ne bi imela toliko težav, kot če zadeve sprejema na vrat na nos," je kritičen Verk.
Nov vladni odlok zavrača tudi KSJS: Testiranje bi moralo biti široko dostopno in brezplačno
V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) nov vladni Odlok o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja zavračajo kot nesprejemljiv. Opozarjajo, da je Ustavno sodišče že večkrat ugotovilo, da vladno omejevanje človekovih pravic z odloki ni v skladu z Ustavo RS in da je poseg v človekove pravice mogoč le z zakonom.
"Cilj vsake dobronamerne oblasti bi moral biti čim bolj učinkovita zamejitev širjenja virusa in zaščita najranljivejših družbenih skupin. Razširjenost virusa pa se lahko ugotavlja edino preko testiranja. Zakaj torej vlada za zaposlene v organih državne uprave ukinja edino metodo za ugotavljanje okuženosti? Ravno nasprotno, testiranje bi moralo biti široko dostopno in brezplačno," so poudarili.
Čeprav cepljenje podpirajo kot najučinkovitejšo in daljnosežno metodo za omejitev covida-19, menijo, da bo prisila v situaciji, ko velika večina prebivalstva ne zaupa Vladi RS, prinesla le nasprotne učinke – gnev, strah in nasprotovanje ljudi. "Vlada ni z ničemer pojasnila, zakaj so ravno državna uprava in njeni zaposleni tisti, ki edini morajo biti ali cepljeni ali prebolevniki. Z vidika enake obravnave je to popolnoma nesprejemljivo," so prepričani.
Spomnili so še, da je minister za javno upravo Boštjan Koritnik kot edini razlog za drugačno, kot pravijo, diskriminatorno obravnavo zaposlenih v državni upravi navedel "zgled ostalim zaposlenim". "Nasprotno pa v KSJS vladi predlagamo, da naj si za zgled vzame Dansko, kjer je precepljenost, ki temelji na prostovoljnosti, na dialogu, spoštovanju državljank in državljanov, izjemno visoka, pa je testiranje kljub temu dostopno vsem, na vsakem koraku, stroške pa v celoti krije država. Zatekanje v obvezno cepljenje je izraz popolnega poraza vladne politike pri obvladovanju epidemije," so še zapisali v sporočilu za javnost.
Policijski sindikat Slovenije: Odločitev vlade je več kot neodgovorna in skregana z vsakršnim razumom
Policijski sindikat Slovenije poudarja, da podpira precepljenost državljanov in tudi ukrepe za obvladovanje in preprečevanje širjenja nalezljive bolezni, vendar ne na način, da se ne spoštujejo pravice iz Ustave RS, da se ustvarja dvom v delovanje pravne države in delitev oblasti. "Menimo, da je Vlada RS s takšnim odlokom presegla pristojnost iz 21. člena Zakona o vladi in uveljavlja samovoljo s poseganjem v nedotakljivost življenja z obvezo cepljenja ali prebolevnosti, saj ne spoštuje, da se posege v telo oziroma omejitve ustavno varovanih pravic lahko ureja le z zakonom, ki ga sprejme Državni zbor Republike Slovenije," so zapisali.
"Samo zakon je tisti, ki zagotavlja vladavino prava ter državljankam in državljanom omogoča ustrezna pravna sredstva, sodno varstvo in odškodnino v primeru, da utrpijo škodo in načine, kako lahko uveljavljajo drugačno mnenje. Odločitev Vlade RS, da omeji delo samo zaposlenih v državni upravi, kjer nastopa tudi kot delodajalec, medtem ko vse ostalo prepusti tudi testiranju, je več kot neodgovorna in skregana z vsakršnim razumom," dodajajo.
Policijski sindikat Slovenije je zato navedeni odlok poslal v preučitev pooblaščeni pravni pisarni z namenom, da se preuči možnost za podajo pobude za presojo ustavnosti in zakonitosti navedenega odloka, predvsem v delu, ki se nanaša na pogoj prebolevnosti ali cepljenja, in na nerazumno diskriminatorno obravnavo zaposlenih v državni upravi, saj doslej zdravstvena stroka še ni ugotovila, da virus izbira "gostitelje" po vrsti in dejavnosti dela. "Članice in člane PSS bomo po preučitvi navedenega odloka s strani pooblaščene pravne pisarne o tem tudi obvestili," so še zapisali.
KOMENTARJI (442)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.