
Direktor zapora na Dobu Jože Podržaj je danes pojasnil, da je komisija, ki je potrdila, da v nekaj primerih obstajajo razlogi za sum o neprimernem ravnanju z zaporniki, raziskovala primere za obdobje od marca 2006 do aprila letos. Podržaj pravi, da gre z izjemo enega primera za sum lažjih oblik fizičnega nasilja. Obenem poudarja, da je reakcija vodstva edina možna.
Podržaj je pojasnil, da so na podlagi ugotovitev komisije v zavodu za 11 paznikov policiji posredovali naznanilo o sumu storitve kaznivega dejanja, za devet med njimi pa bo podan tudi predlog za uvedbo disciplinskega postopka.
Nekaj paznikov bodo premestili na druga delovna mesta. Po Podržajevih besedah pa so v zavodu sprejeli tudi določene ukrepe, med drugim dogovor, da bodo obravnavani pazniki natančneje spremljani s strani odgovornih. "Direktor zavoda je imenoval skupino, ki bo v bodoče dolžna takoj in temeljito preučiti vsako uporabo prisilnih sredstev in drugih oblik posegov v integriteto zapornikov. Organizirali bodo tudi dodatna usposabljanja za reševanje konfliktnih situacij," je pojasnil.
'Spolnih zlorab ni bilo'

Po Podržajevih besedah je reakcija vodstva "jasno in nedvoumno sporočilo in opozorilo, da je slabo ravnanje z zaporniki nedopustno, ne bo tolerirano in bo, če bo odkrito, tudi v bodoče resno obravnavano in sankcionirano".
Kot je pojasnil, gre pri navedenih primerih suma zlorabe zgolj v enem primeru za sum resnejše telesne poškodbe, in sicer za počen bobnič v ušesu. Dogodek je po njegovih besedah povezan s poskusom bega decembra minulo leto. "V vseh drugih primerih naj bi šlo za najlažje primere fizičnega nasilja, denimo klofuto," je dejal Podržaj in obenem zanikal, da bi se v zaporu dogajale tudi spolne zlorabe.
Pazniki bodo, kot zatrjuje direktor zapora, odpuščeni zgolj v primeru obsodilne sodbe, sicer pa vsi zanikajo dejanja, za katera so osumljeni. "Sum zlorabe temelji zgolj na navedbah domnevno zlorabljenih in na podlagi opaženih ugotovitev v posameznih primerih," je pojasnil Podržaj.
Obenem dodaja, da so v zavodu z namenom lajšanja bivalnih pogojev uvedli nekaj ukrepov. Pri tem navaja uvedbo še četrtega dne za obiske zapornikov ter namestitev ventilatorjev v skupne bivalne prostore.
Na vprašanje, zakaj redni nadzor v zaporu ni pokazal nepravilnosti, direktor zavoda odgovarja, da je slednji sicer bil, vendar "očitno v posameznih primerih niso dovolj temeljito preverili okoliščin". Skupino, ki bo v prihodnje spremljala delo paznikov, pa bodo sestavljali vodje različnih področij v zavodu, še pojasnjuje.
'Vodilni niso predmet preiskave'
Generalni direktor Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Tomaž Smole je zatrdil, da nihče od vodilnih zapora na Dobu ni predmet preiskave. Vodstvo zavoda je po njegovih besedah ravnalo na edini način, ki je možen, skladno z zakonom.
Obenem je izpostavil, da bodo pri preiskavi pozorni na to, kje je šlo za izrazito samovoljno ravnanje paznikov, ter kje je bilo nasilno ravnanje povzročeno takrat, ko se je uradna oseba znašla v stiski in naj bi bilo praviloma prisotnih več oseb. "Ne prostorska ne kadrovska stiska pa ne moreta in ne smeta biti opravičilo za ravnanje, ki ni skladno z zakonom in humanostjo," je še dodal.
Tako Smole kot Podržaj sta opozorila na prenatrpanost v zaporih. V zaporu Dob je trenutno 510 zaprtih oseb, kapaciteta zavoda pa je za 256 oseb.
Po besedah Smoleta je v slovenskih zaporih trenutno 1323 zaprtih oseb, od tega 993 obsojencev in 292 pripornikov. Med njimi so trije mladoletniki. Kot je dejal, sta "izrazito prezasedena" zapora Dob in Ljubljana, pri čemer izpostavlja težave s prezasedenostjo predvsem v t.i. zaprtem delu za moške.
Kot je še navedel, je generalni urad v prvem polletju 2008 obravnaval in rešil 50 pritožb obsojencev in 36 pobud za začetek postopka za varstvo človekovih pravic.
Šturm od Podržaja zahteva poročilo
Minister za pravosodje Lovro Šturm je že zahteval poročilo od direktorja zapora Jožeta Podržaja in od direktorja uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Tomaža Smoleta. Vlada pa bo v kratkem odobrila povečanje delovnih mest za paznike, je še dodal Šturm. "Zelo blizu smo končni rešitvi za izgradnjo novega zapora v Ljubljani, pridobili pa smo tudi nove prostore za zapornike v severovzhodnem delu Slovenije in na drugih lokacijah, ki bodo v kratkem zaživeli," je dejal. Po ministrovih besedah so večji del problema rešili s premestitvijo in boljšo organizacijo, pri čemer navaja pridobitev novih prostorov v Mariboru.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.