Ste kdaj v trgovini kupili kos pohištva in se dogovorili, da vam ga bo trgovec dostavil na dom, pa ste nato presenečeno obstali, ker vam ga niso prinesli v stanovanje, ampak so ga pustili pred vrati hiše ali bloka? Tudi to se dogaja, na nas potrošnikih pa je, da smo pozorni, kaj kupujemo oziroma kaj nam prodajalec ponuja.
Preverili smo, ali smo kupci upravičeni, da nam trgovec, pri katerem smo kupili izdelek in plačali dostavo na dom, tega pripelje v stanovanje, ali je dovolj, da ga pusti pred vrati? Glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlič pravi, da zakon o varstvu potrošnikov v 42. členu jasno določa, da če se podjetje in potrošnik dogovorita o dostavi na dom ali na drug kraj, je podjetje dolžno, da potrošniku blago dostavi v brezhibnem stanju, v dogovorjeni količini in v dogovorjenem času v potrošnikovo stanovanje in mu hkrati izroči vso pripadajočo dokumentacijo. ''Za dostavo na dom se ne šteje puščanje blaga pred vrati potrošnikovega stanovanja,'' poudarja.
Previdno torej pri terminologiji. Če vam trgovec ponuja dostavo blaga na dom, potem vam mora kupljeno blago prinesti v stanovanje. Da bi se izognili zmedi, so zato nekateri trgovci uvedli svoje izraze. Tako je tudi v Harvey Normanu, kjer imajo strošek dostav specificiran v ceniku, ločijo pa dostavo do vrat in dostavo z vnosom. '' Nikjer ne uporabljajo termina dostava na dom ravno zato, da ne bi prihajalo do nesporazumov, pojasnjujejo. "V obeh variantah je kupec še dodatno seznanjen s pomenom in se odloča po svoji presoji,'' so sporočili iz Harvey Normana. Tržni inšpektorici se to ne zdi zavajujoče. "V kolikor je navedba dostava do vrat in dostava z vnosom jasna povprečnemu potrošniku, potem ni mogoče govoriti o zavajajoči poslovni praksi," odgovarja Grličeva.
Roman Bizjak, direktor Lesnine, je poudaril, da zakonodaja pri transportu kupljenega pohištva razlikuje dva pojma, in sicer prevoz pohištva ter dostavo pohištva. ''V našem podjetju je jasno, da če se kupcu nudi dostava, to pomeni tako prevoz pohištva na dom ter istočasno vnos pohištva v dotični prostor, kjer bo pohištvo služilo svojemu namenu,'' je pojasnil. Bizjak je še povedal, da pri njih vsem kupcem nudijo prevoz pohištva na dom, kar pomeni, da je njihov prevoznik dolžan pripeljati in razložiti kupljeno blago do vhodnih vrat potrošnika. ''Seveda pa naše podjetje tudi vsakemu kupcu, ne glede na vrsto in obseg kupljenega blaga, nudi dostavo kupljenih artiklov. Kot sem že navedel, je jasno, da v primeru dogovora dostave kupljeno blago kupcu znosimo v objekt, in to največkrat brezplačno, sploh če gre za večje kose (kot je kuhinja),'' je še pojasnil.
Iz Rutarja so sporočili, da za dostavo in montažo kupljenega blaga v njihovih centrih sodelujejo z zunanjimi pogodbenimi sodelavci. Da ne bi prihajalo do zmede, ima njihov cenik zunanjih izvajalcev za dostavo in montažo tri kategorije – dostavo do vrat, dostavo in vnos v stanovanje ter dostavo in montažo. "Naše stranke so seznanjene z vsemi pogoji in cenami, na podlagi katerih se že pri samem nakupu pohištva same odločijo," pravijo v Rutarju.
Na inšpektoratu ob tem dodajajo, da je na nas kupcih, da se dobro pozanimamo o tem, kakšno dostavo trgovci ponujajo, za koliko denarja in pod kakšnimi pogoji. Če boste plačali samo prevoz, potem boste morali kupljeno v stanovanje prenesti sami. Če pa ste plačali dostavo na dom, potem se to razume kot dostava z vnosom.
Podobno je tudi s spletnimi trgovinami. Iz podjetja Mimovrste.com so sporočili, da njihove izdelke dostavlja Pošta Slovenije, ki jih dostavi pred vrata stanovanja in ne v določen prostor. ''Za dostavo v stanovanje ni možnega doplačila razen ustni dogovor ob dostavi s poštarjem,'' je povedal Toni Ćosić. A bodite pozorni. Tudi v primerih spletnih prodajaln velja ista zakonodaja. Če oglašuje prodajalec brezplačno dostavo na dom, potem vam mora kupljeno blago dostaviti v stanovanje, pa četudi to zanj izvajajo pogodbena podjetja, opozarjajo na tržnem inšpektoratu.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.